Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto. Je opravdu tak nešťastné?

Pátek třináctého je tu. Proč se ho vlastně máme bát?

Pátek třináctého
zdroj: TN.cz Pátek třináctého
aktualizováno 13.06.2014, 10:30 | 13.06.2014, 08:58 | tn.cz /doma.cz

Málokteré datum vyvolá takovou vlnu emocí jako právě toto. Je opravdu tak nešťastné?

Pátek třináctého je odpradávna spojován s neštěstím, smůlou a smrtí. Je to jen pověra, nebo má prokleté datum špatnou pověst zaslouženě?
 
Pátku třináctého se spousta lidí bojí. Lékaři dokonce znají psychickou chorobu, která se jmenuje "triskaidekafóbie“ – neboli chorobný strach z pátku třináctého.


Že se tento den děje něco moc divného, potvrzují i vědci. Například studie prestižního britského časopisu British Medical Journal z roku 1993 zjistila, že se tento den stává více dopravních nehod než kdy jindy.

 

Názor kartářky Jany Janouškové z Jihlavy:

 

" Pro mě je pátek třináctého den jako každý jiný. Lidé na to hodně věří - že pátek třináctého nosí smůlu - ale já tam smůlu vůbec necítím. Naopak cítím, že je třináctka šťastné číslo, velice šťastné, pozitivní. Jenže lidé takové ty drobnosti, nepříjemnosti, které se jim v pátek třináctého stanou, ihned přisoudí tomu datu. Je to stejné jako s černou kočkou. Když prostě věříte, že v takový den budete mít smůlu, budete ji mít, protože ji budete jednoduše přitahovat."

 

Amerika panikaří

  
Nejvíc pátkem třináctého trpí nejpověrčivější národ světa – Američané. Podle údajů ze Stress Management Center and Phobia Institute mění asi 21 milionů Američanů v tento den své chování. Vyhýbají se služebním cestám, neuzavírají obchody a vůbec nejraději zůstávají doma na dovolené. Podle stejného zdroje stojí každý pátek třináctého americké daňové poplatníky až 900 milionů korun.

 
Numerologové varují

 
Z hlediska numerologie není třináctka nijak nešťastné číslo. Naopak. Třináctka je číslem dobrodruhů, lidí s fantazií. Astroložka Hana Černá tvrdí: "Sjednocuje uličnickou energii a nepohodlnou energii všech ostatních čísel. Ale problém je v naší pověrčivosti - kdo uvěří, že bude mít v pátek třináctého smůlu, ten si ji sám přivolává. Podvědomí uvede do chodu vnitřní síly, které ho spojí s jeho přesvědčením a vede ho k takovému jednání, až se nakonec pověra uskuteční."

 
Kde se vzalo prokleté datum?


Pátek byl pro křesťany nešťastný den. Přihodily se snad všechny špatné věci. Začalo to už v Ráji – právě v pátek Eva nabídla Adamovi jablko hříchu. A smůla pátky doprovázela i na našem světě: v pátek zabil Kain Ábela, ve stejný den začala potopa světa i zmatení jazyků v Babylonu. Největší prokletí se ale s pátkem spojuje od dob Ježíše Krista – právě v pátek, a k tomu třináctého, měl být ukřižován. U Poslední večeře sedělo třináct lidí a tím třináctým byl zrádce Jidáš...

 

Vlastní verzi o smolné třináctce měli i Skandinávci. Temný severský příběh praví, že 12 bohů se sešlo ve Valhale, nebi starých Germánů. Toto setkání však narušil nezvaný host - třináctý bůh – zlý bůh Loki. Způsobil, že došlo ke smrti boha radosti a potěšení - Baldera. Smrt Baldera uvrhla na celou Zemi tmu.

 
Třináctka se vůbec nelíbila ani pythagorejcům, kteří věřili, že se svět řídí podle čísel. Zatímco dvanáctka pro ně znamenala dokonalost a řád, třináctka ho popírala a narušovala. Znamenala chaos, zmatek a nelogičnost.

 

    Kdo všechno se bál pátku třináctého
Napoleon Bonaparte
(Foto: oficiální zdroj)
 
Napoleon Bonaparte Odmítal svést 13. bitvu - věřil, že ji prohraje. Proto se jí vyhýbal, jak jen to šlo.
 
Bismarck
(Foto: WikiMedia Commons)
kancléř Bismarck Slavný německý kancléř patřil mezi největší pověrčivce. Pátku třináctého se bál tolik, že na toto datum odmítal podepisovat jakékoliv smlouvy.
 
Goethe
(Foto: WikiMedia Commons)
J. W. Goethe Vyhýbal se pátkům třináctého nesmírně rafinovaně: odmítal vylézt z postele. Škoda, že to nemůže udělat každý...
 
Arnold Schonberg
(Foto: WikiMedia Commons)
Arnold Schonberg Talentovaný hudebník se pátku třináctého bál zcela panicky. Proto odmítl 13. července 1954 opustit lůžko. Nebylo mu to nic platné - zemřel 13 minut před půlnocí.

 

 

Od té doby začalo mít spojení pátku a třináctky špatnou pověst. Opravdu prokletým dnem se ale pátek třináctého stal až ve 14. století. Tehdy, v pátek 13. října 1307 se francouzský král Filip IV. rozhodl zničit templářský řád. Templáři byli pozatýkáni, jejich majetek zabaven a řada z nich skončila na popravišti – včetně velmistra Jaquese de Molay.

 
Že se pátek a třináctka magicky přitahují, tvrdí nejen numerologové a astrologové, ale také matematici. Podle výpočtů zkrátka třináctý den kalendářního měsíce připadá na pátek nejčastěji.

 

Co se stalo v pátek třináctého:

 

 

Historici jsou skeptičtí – neexistuje žádný seznam nešťastných událostí, které by se staly na pátek třináctého. Co se tedy stalo na toto datum významného a zajímavého?
Bouře století v Buffalu: V říjnu 2006 zasáhla americké Buffalo obrovská sněhová bouře, která zabila 3 osoby a způsobila škody za 130 milionů dolarů. Říká se jí také Bouře armagedonu.
Pekelná dvojčata V pátek 13. června 1986 se narodila dvojčata, sestry Mary-Kate a Ashley Fuller Olsenovy. Mnozí kritici to označují za největší filmovou tragédii.
Černý pátek na burze Pátek 13. října 1929 došlo k jednomu z nejhorších pádů světových burz. Akcie toho dne padly o desítky procent.
Armáda na odpis V pátek 13. listopadu 1942 začala námořní bitva u Guadalcanalu. Pro Japonce to byl opravdu pořádný pátek třináctého – prohráli na celé čáře…
Konec pražského jara V pátek 13. září 1968 byly v Československu přijaty 2 zákony: první dovoloval činnost jen stranám a organizacím spojeným s Národní frontou a druhý umožňoval národním výborům zakázat nebo rozpustit veřejné shromáždění.
Požár století V pátek 13. ledna 1939 zasáhly Austrálii obrovské požáry. Zabily 71 lidí, spálily 5000 domů a zničily desítky tisíc kilometrů buše.
Prokletá raketa Když odstartovala americká raketa Apollo 13 , bylo to 13. dubna 1970. K výbuchu pak došlo ve 13 hodin 13 minut centrálního amerického času.
Smrt rytířů 13. října 1307 byly zatčeny tisíce templářů. Byli obžalováni z hereze a většina přišla o život.
Mistr hrůzy 13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock, režisér hororů
Hudební děs V pátek 13. února 1970 vydala kapela Black Sabbath své první albun. Chtěla tím podtrhnout jeho zlo.

 4 hlasů
Vaše hodnocení