Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Parabeny jsou chemické látky a používají se běžně jako konzervační činidla v kosmetice i lécích. Podle výzkumů však způsobují alergii a podle některých studií i rakovinu.

V šamponech je nebezpečná látka! Způsobuje alergie a rakovinu

mytí vlasů
zdroj: Thinkstockphotos mytí vlasů
aktualizováno 03.01.2016, 00:59 | 03.01.2016, 00:59 | TN.cz / pet

Parabeny jsou chemické látky a používají se běžně jako konzervační činidla v kosmetice i lécích. Podle výzkumů však způsobují alergii a podle některých studií i rakovinu.

Ve výrobcích jsou parabeny již od roku 1950. "Nachází se v 85 procentech kosmetiky," řekl FoxNews.com Arthur Rich, chemik z institutu Chestnut Ridge v New York a dodal: "Jsou levné a efektivní." Užívají se také jako potravinářská aditiva.

 

Během uplynulých deseti let bylo provedeno několik výzkumů, které se snažily zjistit, zda jsou parabeny škodlivé. V roce 2004 Philippa Darbreová zveřejnila výzkum, v němž píše, že parabeny mohou být spojeny s rizikem vzniku zhoubných nádorů v prsu. Na základě výzkumu pak odborníci doporučili, aby bylo množství parabenů v produktech sníženo.

 

Kritici této studie však poukazovali na to, že nebyla prokázána přítomnost parabenů v nádorech, a proto se nedá jednoznačně tvrdit, že mohou mít vliv na vznik rakovinového bujení. Jiné studie na zvířatech ukázaly, že parabeny mají také velmi slabý estrogenní účinek. Prokázalo se rovněž, že parabeny mohou vyvolávat alergii.


PŘEČTI SI TAKÉ:

TESTUJEME: Obstojí veganská kosmetika Kiss My Face?
I přírodní kosmetika není vždy pouze přírodní!
POZOR! Nejnebezpečnější látky v kosmetice

 

Nejběžněji používanými látkami z této skupiny jsou: butylparaben, methylparaben a propylparaben. Kosmetický i farmaceutický průmysl však na diskuzi, která vzbudila obavy zákazníků, reagovaly a začaly nabízet i výrobky bez parabenů.

 

Jak tedy s těmito informacemi naložit? Není třeba panikařit, ale pokud máte obavy, že by tyto látky mohly mít vliv na vaše zdraví, použijte výrobky, které jsou bez parabenů. Nabízí je třeba někteří výrobci z oblasti ekologického zemědělství. 15 hlasů
Vaše hodnocení