Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Projíždíš denně nabídky brigád a pořád se nemůžeš rozhodnout, na kterou odpovědět? Zkus pozici prodejní asistentky.

Neboj se práce "za pultem"

Prodavačka
zdroj: Thinkstockphotos Prodavačka
aktualizováno 01.03.2013, 00:00 | 01.03.2013, 00:00 | Anna-Marie Chlantová/Krasna.cz

Pokud studuješ gymnázium, nebo teprve začínáš na vysoké, může pro tebe být shánění brigády utrpením. Studentky a absolventky odborných středních škol mají výhodu nejen v povinných praxích, které musí během studia absolvovat a kterými zaplní životopis, ale hlavně ve zkušenostech při nich nabitých. Jak ale získat brigádu, když ti škola dala akorát zásobu teoretických znalostí? Právě práce v obchodě je skvělým startem do pracovního procesu pro všechny dívky. Stačí chuť učit se nové věci, nebát se jednání s lidmi a aspoň trochu se vyznat v módě.

Cesta k zaměstnání
Vše začíná odesláním životopisu, případně vyplněním dotazníku na prodejně, kde odpovíš na položené otázky. Pokud budou tvé odpovědi uspokojivé, bude následovat zkušební prodej. Nemusíš mít všechny otázky správně, někdy více než to, jestli znáš všechna číslování, záleží na tom, jak se chováš, když přijdeš do obchodu. Asistentka, která od tebe dotazník přebírá, jistě řekne vedoucí, jestli ses jí zdála milá, nebo naopak, takže první dojem opravdu rozhoduje.

Při zkušebním prodeji, který trvá obvykle do dvou hodin, jde spíše o to, jak komunikuješ se zákazníkem, než že si musíš zapamatovat celý sortiment obchodu. Úsměv, pozdrav a příjemné vystupování je samozřejmostí. Pokud jsi stydlivější, nejspíš pro tebe bude ze začátku těžké přijít k cizímu člověku a nabídnout mu pomoc s výběrem, když ale poprvé někomu pomůžeš, zvýší ti to sebedůvěru a nabudí k dalším pokusům.

Pokud uspěješ při zkušebním prodeji, máš již skoro stoprocentně vyhráno. Obchody často najímají více brigádníků, než doopravdy potřebují, protože mají zkušenosti s tím, že někteří práci rychle ukončí.

Náplň práce
Každá značka dodržuje jiné standarty obsluhy a péče o zákazníky. Jistě sis všimla, že v některých obchodech tě již u vstupu pozdraví několik asistentek, zatímco v jiném prodavačku hledáš dlouhé minuty. Hodně tedy záleží na tom, co tvůj zaměstnavatel požaduje.

Základem ale bývá uvítání zákazníka na prodejně a být mu na blízku, kdyby potřeboval nějak poradit. Samozřejmostí je úsměv a ochota poradit se vším - od velikosti po péči o produkt. Nemusíš všechno umět hned a není ostuda zeptat se zkušenější kolegyně, ostuda je být nezdvořilá k zákazníkovi, což by tě brzy mohlo stát místo.

PŘEČTI SI TAKÉ:
První práce? Nenech se sebou zametat
Jak přežít práci ve stoje, aby tě nohy neboly

V některých menších obchodech prodavačky sedí u pokladny, ale většinou se pohybují po prodejní ploše a posadit se mohou jen o přestávce, takže si dobře rozmysli, jestli vydržíš stát 12 hodin na nohou. Když nejsou na prodejně zákazníci, rovnají asistentky většinou zboží, skládají ho a řadí tam, kam patří. Časem se dostaneš i k práci na pokladně, což je velká zodpovědnost, počty jsou ale díky "chytrým kasám“ jednoduché a jde spíš než o trápení se s matikou o jednoduché počty, díky kterým si procvičíš mozek.

Co se naučíš
Samotné mi práce v obchodě dala hodně. Naučila jsem se komunikovat s lidmi, musela jsem překonat svůj strach z telefonování a vůbec jsem získala mnoho zkušeností. Člověku rychle vzroste sebevědomí, když vidí spokojenou zákaznici, které doporučil outfit, který jí přesně sedl a odnáší si ho domů. Získáš přehled o současných trendech, co komu sluší, jak se starat o různé materiály a jak kombinovat oblečení, abys vypadala co nejlépe, což se ti určitě bude hodit i do budoucna. Věcí, co se můžeš v obchodě naučit, je spousta, jde hlavně o design obchodu, vytváření outfitů, ale ani to není k zahození.

Naučíš se ale i přetvařovat, protože do práce osobní problémy nepatří a ty jsi v obchodě od toho, abys pomáhala zákazníkům a byla milá, ne abys řešila své problémy s klukem, což může být pro někoho těžké, zvlášť když si v práci najde přátele.

A za kolik?
Hodinová mzda prodavaček se pohybuje od 60 korun za hodinu až k 150 korunám za hodinu. Záleží na obchodě a i na tom, jestli máš nějaká procenta z prodaného zboží, a na tom, jak dlouho jsi u firmy, protože po delší době je možné zažádat si o zvýšení platu. Jako další formu ohodnocení využívají obchody slevy pro svoje zaměstnance na oblečení, případně můžeš získat některé základní kousky (džíny a trička) úplně zdarma.

Láká tě možnost pracovat v obchodě, nebo jím radši budeš brouzdat jako zákaznice?

11 hlasů
Vaše hodnocení

Všechny blogerky a blogeři