Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kdo alespoň jednou v životě nesnil, že by mohl cestovat časem?

Cestování časem

time travel
zdroj: Thinkstockphotos time travel
aktualizováno 20.10.2014, 00:00 | 20.10.2014, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Kdo alespoň jednou v životě nesnil, že by mohl cestovat časem?

Asi skoro někdo. Určitě by to byl skvělý zážitek a příležitost mít možnost se podívat do minulosti, nebo do budoucnosti a zjistit, co se stane. Ale ne vždy by to muselo dopadnou dobře.

Když jsem přemýšlela, o čem budu psát, vzpomněla jsem si na jeden film, který je o cestování časem. Teď si ale nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje. Jde v něm o to, že jistá skupina lidí objevila způsob, jak cestovat časem (překvapivé, já vím) a nabízí bohatým lidem cesty do druhohor, kde mohou vidět živé dinosaury a tak. Jenže při jedné takové výpravě jeden z lidí zašlápne jednoho motýla a to úplně změní budoucnost. Když se vrátí do současnosti, vše je v troskách, všude volně běhají nebezpečná zvířata a všechno je prostě v hajzlu. No prostě celý film je prostě o to m, že se daná skupinka hlavních hrdinů snaží přežít a na konci se opět vrátí do minulosti a ohlídají, aby daný člověk toho motýla nezašlápl, a tím pádem se nic nestalo. Vím, že je to jenom film a fikce, ale co kdyby to takhle opravdu fungovalo? Kdyby se jen nepatrně udělalo něco jinak a hned by se celá budoucnost změnila? Tohle dělá z cestování časem docela děsivou věc. :-)

PŘEČTI SI TAKÉ: 

Nepromarni svůj volný čas zbytečnostmi a dělej, co tě baví!
Nauč se ovládnout svůj čas
Přestaň s věčným odkládáním povinností aneb Vyhraj boj s prokrastinací

Zase na druhou stranu, kdyby to takhle nefungovalo, bylo by skvělé se vrátit o pár let nazpátek, napravit některé chyby v našem životě a prostě udělat něco jinak. Ale i tady by bylo nebezpečí, že když něco v minulosti uděláte jinak, než bylo, tak to změní současnost. Bylo by určitě zajímavé podívat se opět do svého dětství, ale tady zase vyvstává otázka. Jakým způsobem by se tam člověk projevoval? Byl by jen nestranný pozorovatel? Nebo by se ocitl ve svém těle v tom věku, kam by se vrátil a vůbec netušil, že se vrátil v čase? Nebo by se vyskytl ve vlastním dětském těle, ale s mozkem a myšlením vyvinutým tak, jak opustil svojí současnost? Tohle by myslím mohl být zásadní problém cestování v čase.

A co se týče budoucnosti, tam bych cestovat opravdu nechtěla, nechci totiž přesně vědět, jak se bude vyvíjet můj život nebo kdy umřu. Jedině, že bych se podívala do nějaké hodně vzdálené budoucnosti, třeba za tisíc let.

Všechny tyhle úvahy jsou ale stejně zbytečné, protože cestovat časem nejde, a doufám, že ani nikdy nepůjde. Ono je sice hezké o tom snít a představovat si to, ale dovede si to někdo představit v praxi? Dalo by se to zneužít všemi možnými způsoby, lidé jsou dost vynalézaví, a navíc by museli lidé vymyslet složitá pravidla, jako kdo může případný stroj času použít, za jakým účelem a tak. Prostě myslím, že kdyby někdo na cestování časem přišel, vznikla by z toho pravděpodobně třetí světová.

Článek pro tebe napsala blogerka Lili z blogu lilidee.blog.cz.3 hlasů
Vaše hodnocení