Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Na blogu se pohybuju už několik let, poznala jsem hodně jiných blogů, adminů a adminek. Pár z nich se mě ptalo, jestli si myslím, že mají na to, aby psali pro server Krásná.cz?

Chci psát na krásnou. Jsem dost dobrá?

Psaní na počítači
zdroj: Thinkstockphotos Psaní na počítači
aktualizováno 16.08.2012, 00:00 | 16.08.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Na blogu se pohybuju už několik let, poznala jsem hodně jiných blogů, adminů a adminek. Pár z nich se mě ptalo, jestli si myslím, že mají na to, aby psali pro server Krásná.cz?

Zastávám heslo, že pokud to nikdy nezkusíš, nezjistíš, jestli jsi v tom dobrá, nebo ne, a tak bych všem řekla, že za pokus to určitě stojí! Tady ale přichází i pár překážek. Myslíš, že máš na to, abys pro Krásnou.cz psala? Přečti si jeden z tvých nejlepších článků a upřímně si ho zkritizuj.

Zamysli se, jestli splňuje základní kritéria, která používám při korekci svých článků já:

A. Úroveň
Tvé články by měly mít alespoň padesátiprocentní úroveň (neříkám, že moje texty nějakou úroveň vlastní, ale právě se tady pokouším zjistit, jestli se mi povede napsat aspoň jeden článek), rozhodně by se co do délky měly rovnat nejméně kratšímu novinovému článku, nebo sloupku. Pokud nevíš, jak je takový článek dlouhý, utíkej si koupit třeba Mladou Frontu DNES.

Co se úrovně týče, mohla by ses zamyslet i nad tím, jestli nepoužíváš pořád to samé slovo, které se ti poté v několika větách vyskytne třeba desetkrát, místo aby ses snažila vymyslet vhodné synonymum. Stále se opakující slova sráží úroveň tvého článku celkem radikálně.

Úrovňové kritérium je vcelku dost obsáhlé, určitě si článek několikrát přečti, než ho někam odešleš, abys ho neposlala s pravopisnými chybami a stylistickými nedokonalostmi. Je dobré psát ve Wordu s automatickými opravami hrubek, pak se zbytečností typů tvrdého a měkkého "i“ vyvaruješ.

Pořád si nejsi jistá? Popros kamarádku nebo rodiče, ať ti článek zhodnotí, ovšem požaduj hlavně upřímnost, aby ti nemazali med kolem pusy a ty ses pak akorát neztrapnila.

B. Originalita
Jedním z nejčastěji kritizovaných bodů v komentářích pod každým druhým článkem na tomto serveru je originalita samotného textu. Bohužel s nimi musím souhlasit, poněvadž se zde velmi často vyskytují dokola omílané problémy, co se diet a vztahů týká. Ze začátku to mohlo být zábavné, ale jak opakovaný vtip přestane být vtipem, tak dokola diskutovaný problém přestane být populárním. Dej si tedy pozor i na téma tvého článku.
 
C. Název
Se psaním mám docela zkušenosti, napsala jsem dokonce i knížku a taky hodně čtu, proto mohu s poklidem říct, že stejně jako zaujme první věta v knížce, tak zaujme i název samotného díla, je to i stavebním kamenem úspěšné žurnalistiky – pokud chceš mít velkou čtenost, rozhodně zapracuj nad originálním a poutavým názvem, přihoď do něj otázku a podobně. Poutavý název a první věta rozhodují o tom, jestli čtenář bude pokračovat ve čtení, anebo jestli klikne na něco jiného.

D. Vlastní vkus
V neposlední řadě se zamysli sama nad sebou a polož si otázky: Na jaký článek bych klikla, jaký článek bych si chtěla přečíst, co mě zaujme, co mě v článcích baví?

Abyste si nemysleli, že tady jenom volám do větru a přitom se ničím z mých rad neřídím, řeknu vám, že mě na článku zaujme například členění, to proto jsem zvolila roztřídění podle písmen A, B, C, D, zaujmou mě i zvýrazněná důležitá slova a zřetelný úvod, stať a závěr. Otázky, které jsem vyjmenovala výše, ti pomohou s inspirativní částí tvé práce.

Pokud jste došli až sem, gratuluju, je vidět, že vám na kvalitním psaní záleží. Nebudu vás snad už trápit dalšími radami, které vás možná ani nezajímají a přijdou vám zbytečné, i když by se dalo vymyslet minimálně dvacet dalších, co by zvýšily kvalitu vašeho textu. Jenom bych vám chtěla připomenout, že pokud nezkusíte, nevíte a vždycky je milionkrát lepší zkusit a pohořet než nezkusit a nikdy se nedozvědět upřímnou pravdu. Hodně štěstí ve článkování!

Pokud máte nějaké další postřehy, neváhejte se podělit v komentářích!12 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •