Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Za posledních pár let se stali hitem a inspirací pro spisovatele upíři. Ale proč zrovna oni ? Možná proto, že toto téma dříve nebylo tak používané jako dnes. Nabízelo se mnoho variant a příběhů o upírech až se z toho stal naprostý hit? Alespoň tak...

Když upíři ovládnou filmová plátna - Twilight vs. Vampire Diaries

Twilight sága
zdroj: Oficiální zdroj Twilight sága
aktualizováno 20.08.2012, 00:01 | 20.08.2012, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Za posledních pár let se stali hitem a inspirací pro spisovatele upíři. Ale proč zrovna oni ? Možná proto, že toto téma dříve nebylo tak používané jako dnes. Nabízelo se mnoho variant a příběhů o upírech až se z toho stal naprostý hit? Alespoň tak si to myslím já.

Uveďme si mezi dva příklady knih o upírech: Twilight Saga a Upíří deníky.

Twilight Saga je série knih od americké spisovatelky Stephenie Meyerové. Série se skládá z dílů: Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk. První kniha Stmívání vypráví o Belle Swanové, která se přistěhuje do nového města ke svému tátovi. V nové škole se stane celkem oblíbenou a seznamuje se s podivným Edwardem Cullenem, o kterém se později dozvídá, že je upír. Později spolu začnou chodit a Bella poznává Edwardův život a chce se také stát upírkou.

V dalších dílech čelí různým nástrahám, které jim stěžují jejich vztah. Nakonec to však dobře dopadne. Bella s Edwarem se vezmou, narodí se jim dcera Renesmé a Bella se stane upírkou.

Na Twilight ságu mám kladný názor. Moc se mi líbí filmy i knihy, ale myslím si, že knihy jsou mnohem lepší. Co se týče postav, mými oblíbencem jsou Edward a Jane.

Upírská série s názvem Upíří deníky od americké spisovatelky L. J. Smith má čtyři díly stejně jako u Twilight sága. Nesou však názvy Probuzení, Souboj, Zášť a Temné shledání. Příběh začíná tím, že se upír Stefan Salvatore vrací zpět do svého domu v malém městečku Mystic Falls ve Virginii, aby byl blízko Eleně Gilbertová, sedmnáctileté středoškolské studentce, která se velmi podobá Katherine, dívce, kterou Stefan miloval před 145 lety - v roce 1864. Elena a její patnáctiletý bratr Jeremy se vyrovnávají s nedávnou smrtí svých rodičů, kteří se zabili v autě.

Jeremy se vyrovnává se ztrátou užíváním drog, zatímco Elena se pokouší zahradit své pocity. Ve škole potká Stefana a oba se začnou navzájem přitahovat. Potíže začnou, když se upír Damon Salvatore, který pronásledoval svého mladšího bratra do Mystic Falls, začne "krmit" místními obyvateli. Na jedné party napadne Vicki Donovanovou. Ta to přežije a pamatuje si, že ji napadl upír. Stefan se pokusí skrýt tyto stopy a pomocí svých schopností Vicki přiměje uvěřit, že byla napadena zvířetem.
 
Když jde Elena navštívit Stefana k němu domů, potká Damona, který jí poví, že Stefan se stále vyrovnává se svou minulou nešťastnou láskou ke Katherine. Později se Damon vydá za Eleninou kamarádkou Caroline Forbesovou. Nakrmí se z ní, ale udrží ji naživu a má ji pod kontrolou za pomocí svých upířích schopností. Předstírá, že je její přítel a využívá jejich vztah k pletení se mezi Stefana a Elenu tím, že prozrazuje víc a víc věcí o Katherine. Aby zastavil Damona před ubližováním dalším lidem, Stefan a jeho lidský příbuzný,Zach Salvatore společně pracují na omámení Damona rostlinou zvanou sporýš (verbena), která chrání lidi před tím, aby upíři ovládli jejich mysl a oslabuje upíry, když jí požijí. Stefan přidá verbenu do Carolinina drinku, takže když se z ní Damon nakrmí, vypije zároveň i bylinu, která je v její krvi. Když je pod účinkem verbeny, Stefan a Zach ho zamknou v sídle Salvatorů a chtějí ho nechat vyhladovět k smrti.

Vztah Eleny a Stefana je zatížen tajemstvími o tom, kdo Stefan opravdu je a o jeho minulosti s Katherine. Damon použije své schopnosti k tomu, aby přiměl Caroline přijít ho osvobodit. Damon zabije Zacha, který se ji pokusí zastavit, později se znovu nakrmí z Vicki a nakonec ji promění v upíra. Poté, co Elena vidí Stefana ve videoklipu z roku 1953, poskládá si dohromady kousky o tom, kdo opravdu je a jde ho  se svými zjištěními konfrontovat. Stefan prozradí, že on i Damon oba milovali Katherine, která je proměnila v upíry v roce 1864. Elena, ohromená tímto objevem slíbí, že zachová jeho tajemství, ale se Stefanem se rozejde.

Později (v další epizodě) však Stefan neodchází z toho důvodu, že v městečku začal řádit další upír. (zdroj popisu filmu je wikipedia.cz)

Já osobně jsem Upíří deníky neviděla ani nečetla, proto jsem musela děj překopírovat. Jak ale čtu děj, myslím si, že to nemůže být špatné. Nemůžu ale dát svůj vlastní názor.

Podle těchto knižních předloh byl natočen film Twilight Saga a seriál The Vampire Diaries. Jak už jsem psala výše, myslím si, že knihy jsou lepší než filmy. Tedy aspoň u Stmívání. Upíří deníky porovnat nemůžu.

A jaký máte názor na tyto upírské série vy? Koho máte nejradši? Jak se vám líbí děj? A co je podle vás lepší?16 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •