Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Dnes tu máme trochu vážnější téma a to Sodium laureth sulfate (SLS) neboli Laurethsulfát sodný.

Zkontrolujte si složení svého šamponu!

1
zdroj: Thinkstockphotos 1
aktualizováno 09.11.2015, 00:00 | 09.11.2015, 00:00 | Krásná.cz / čtenářka

Dnes tu máme trochu vážnější téma a to Sodium laureth sulfate (SLS) neboli Laurethsulfát sodný.

Celé odpoledne studuji internetové diskuze o různých šamponech na poškozené vlasy (jelikož stále nemohu najít ten ideální) a hodněkrát jsem narazila na zádrhel jménem sulfáty. Proto jsem se rozhodla si o této chemické látce zjistit něco víc a informovat vás o tom. A rovnou vám řeknu, že jsem byla opravdu poněkud šokovaná.

Sodium lureth sulfate je opravdu svinstvo. Bohužel se ale vyskytuje v 85% šamponů i sprchových gelů- a to z toho důvodu, že právě tato látka zajišťuje velkou pěnivost přípravků (navíc je levný a proto se výrobcům vyplatí). Tuto chemikálii je už dokonce zakázáno přidávat do dětských šamponů. Proč? Protože je toxická a rakovinotvorná! Dříve se používala do čistících a odmašťujících autopřípravků a někoho chytrého pak napadlo přidat to do šamponů. Je to tak silná chemikálie, že se v dnešní době používá v autoservisech na drhnutí garážových podlah. Je vědecky dokázáno, že po delším pravidelném používání způsobuje rakovinu.

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST suchých šamponů: Který pomůže, když si nestíháš umýt vlasy

Silikony jsou všude, dokonce i ve vlasové kosmetice

Škodí alkoholy ve vlasové kosmetice?

SLS obsahují například Gliss Kur, Palmolive, Nivea, Paul Mitchell, Matrix, Schauma a mnoho dalších. Ve většině z nich je pak uveden ve složení na prvním, maximálně druhém místě- to znamená převažující látky.

Rozdíl mezi šamponem a balzám je mnohdy právě SLS. Kondicionér SLS neobsahuje (většinou) a to je právě důvod, proč kondicionér nepění.

Mimochodem, SLS k vytváření "bublinek" obsahuje také zubní pasta Colgate!

V dnešní době se v kosmetice chemických látkám (jako silikony nebo parabeny) asi nevyhneme, ale tohle už je opravdu na pokraji zdraví. Sami výrobci tvrdí, že o škodlivosti SLS vědí, ale nemohou s tím nic udělat (dosud nenašli látku, která by zajistila pěnivost a nahradila tak toxické SLS).

Průzkum ukázal, že pravděpodobnost onemocnění rakovinou byla v osmdesátých letech 1:8000, zatímco v devadesátých už 1:3, což je nesmírně vážné.


Doufám, že to vezmete vážně i vy stejně jako já. Zkontrolujte si své šampony.

Znáte značku, která sulfáty neobsahuje? Podělte se :-)

Článek pro tebe napsala blogerka Michelle z blogu universe-of-michelle.blog.cz.11 hlasů
Vaše hodnocení