Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V současnosti u nás nabízí své služby přes tisíc fitcenter a další stále vznikají. Chtějí-li prosperovat, musí pružně reagovat na požadavky trhu a přizpůsobovat se přáním klientů. A jaké trendy letos ovládly česká fitka?

4 trendy, které letos ovládla česká fitka

Fitness
zdroj: oficiální zdroj Fitness
aktualizováno 24.06.2017, 00:24 | 24.06.2017, 00:24 | Krásná.cz

V současnosti u nás nabízí své služby přes tisíc fitcenter a další stále vznikají. Chtějí-li prosperovat, musí pružně reagovat na požadavky trhu a přizpůsobovat se přáním klientů. A jaké trendy letos ovládly česká fitka?

„K hlavním ukazatelům změn na trhu fitness patří žebříček trendů americké společnosti ACSM (American College of Sport Medicine), jejíž průzkum loni proběhl již pojedenácté a zúčastnilo se jej 1 801 účastníků napříč celou zeměkoulí. A protože i svět fitness je dnes globální, v podstatě všechny země včetně České republiky tyto trendy přebírají,“ vysvětluje Karel Jarušek z České komory fitness. A které trendy tedy v letošním roce ve fitcentrech zvítězily?

 

Představujeme 4 nejvýznamnější:

 

Wearables – moderní technologie

 

Světu fitness kralují nové technologie. Wearables – donedávna neznámý pojem, který se dá jen obtížně přeložit do češtiny, se stal velmi frekventovaným. Zahrnuje veškerá zařízení, která se dají nosit na těle a umožňují nejrůznější měření při pohybových aktivitách. Patří sem chytré hodinky, monitory srdeční tepové frekvence, GPS zařízení, ale i chytré brýle.

 

„Wearables se objevily na žebříčku ACSM letos poprvé a rovnou zaujaly první pozici. Je složité předvídat, kam se budou technologie dále ubírat a jak ovlivní fitness trh v příštích letech, ale očekává se, že budou mít silnou roli, podobně jako třeba v automobilovém průmyslu auta na elektřinu,“ komentuje nový trend Karel Jarušek.

 

Fitness
(Foto: oficiální zdroj)

 

Crossfit – trénink s vlastní vahou

 

Účinnou a přitom cenově nenáročnou variantu cvičení představuje trénink s vlastní vahou. Používá se při něm jen minimum nářadí, ale má široké možnosti využití. Už v minulých letech se objevoval na předních příčkách žebříčku ACSM, proto se dá předpokládat, že bude oblíbený i v budoucnosti, a je tedy třeba věnovat mu dostatek pozornosti. A v čem spočívá stoupající popularita tréninku s vlastní vahou?

 

„Jedním z důvodů je určitě menší finanční náročnost. Oproti klasickému fitness se spoustou kardio strojů, jehož vybavení se pohybuje v řádu milionů, se dá gym pro trénink s vlastní vahou, kde jsou „jen“ konstrukce na shyby, kruhy, hrazdy, kettlebelly a další jednoduchá zařízení, pořídit i do sto tisíc korun českých. Proto se i klasická fitcentra tomuto trendu přizpůsobují a podle nových požadavků upravují svoji nabídku,“ konstatuje Karel Jarušek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyvracíme 5 největších mýtů o hubnutí
Zjisti svou IDEÁLNÍ VÁHU
Buď fit jako GIGI HADID! Známe její každodenní fitness plán

 

HIIT – kratší, ale vysoce intenzivní cvičení

 

Další trend představuje HIIT, tedy cvičení, které většinou trvá méně než 30 minut, zato je velmi intenzivní. Právě HIIT se umístil na první příčce žebříčku ACSM v roce 2014 a i v následujících dvou letech se stal velmi populární ve fitcentrech a klubech po celém světě. A to navzdory skutečnostem, kdy mu mnozí předpovídali krátkou životnost, a řada odborníků varovala před zvýšeným rizikem úrazů při této disciplíně. Zajímavé však je, že jiní odborníci pracující s klinickou populací v rámci tzv. lékařského fitness ve fitcentrech naopak projevili zájem vyzkoušet HIIT se svými pacienty – ovšem pouze v upravené verzi, kdy se jedná, z pohledu zdravé populace, o středně intenzivní cvičení.

 

Joga
(Foto: oficiální zdroj)

 

Body & mind – pohyb pro tělo i mysl

 

Provozovatelé fitcenter se shodují, že k dalším trendům, které si návštěvníci fitek v poslední době oblíbili, patřil Body & mind, tedy cvičení, při kterém nejde jen o procvičení těla, ale kde hraje významnou roli i lidská mysl. Patří sem různé varianty jógy, pilates, spirální a zdravotní cvičení.

 

„Tento trend pokračuje i v letošním roce, přičemž jsme zaznamenali nárůst zájmu o jeho zdravotní aspekty. Je to dáno tím, jak současná generace stárne. Proto body & mind už dávno nepředstavuje pouze power jóga, jak tom bylo před lety. Naopak – je vidět výrazný posun lekcí, které se stále více odklánějí od pouhého fyziologického účinku cvičení a kladou mnohem větší důraz na meditaci,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.0 hlasů
Vaše hodnocení