Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jóga, velmi oblíbené cvičení, které se v poslední době čím dál tím víc rozšiřuje do povědomí široké veřejnosti a nabírá na popularitě. A že vás jóga nebaví? Každý si přijde na své.

5 důvodů, proč cvičit jógu

Jóga
zdroj: oficiální zdroj Jóga
aktualizováno 30.10.2017, 17:03 | 30.10.2017, 17:02 | Krásná.cz

Jóga, velmi oblíbené cvičení, které se v poslední době čím dál tím víc rozšiřuje do povědomí široké veřejnosti a nabírá na popularitě. A že vás jóga nebaví? Každý si přijde na své.

Jóga se neustále posouvá a vzniká v mnoha variantách, jóga na vodě, v houpacích sítích, power jóga, hot jóga, klasická jóga, takže se rozhodně nudit nebudete. Dnes již mnoho studií nabízí první lekci či týden zdarma, tak s chutí do toho, vyzkoušejte více lekcí a najděte si tu svou. Poradíme vám 5 nejzásadnějších důvodů, proč cvičit jódu.


1) Zbavte se stresu!


V dnešní uspěchané době, kdy jsou na nás kladeny přemrštěné nároky, které nás mnohdy tlačí někam kam nechceme, podléháme, aniž bychom za to mohli mnohem rychleji stresu. Ten je dlouhodobě velmi nezdravý. Jóga je vhodným pomocníkem, jak dostat své tělo a mysl do klidu a harmonie. Pravidelné chvíle relaxace a uvolnění mysli se díky cvičení jógy, brzy stanou nedílnou a blahodárnou součástí vašeho života.
 

2) Uvolněte svá záda a ulevte si od bolesti


Mnoho z nás během dne často sedí nebo vykonává jednostranný pohyb, z toho velice často vznikají bolesti zad, kloubů a svalů. Jóga perfektně protáhne všechny svaly na těle, i ty o kterých jste ani netušili. Díky tomu budete dlouhodobě předcházet problémům se zády a jiným bolestem.


3) Hubené a krásně pevné tělo


Ačkoliv se zdá, že jóga je pomalá a mírná, zdání klame. Je to poměrně náročné cvičení, které důkladně protáhne a zpěvní celé tělo. Postupně se vám zvyšuje fyzická kondice a hubnete, což také souvisí s klidnou a spokojenou myslí. Věnujte se józe často a pečlivě a brzy sami uvidíte, jak se dostaví výsledky. Odměnou vám bude krásně vyrýsované, zdravé a pevné tělo.

 

Jóga
(Foto: oficiální zdroj)


4) Odpočívejte, relaxujte, najděte cestu k sobě


Základním stavebním kamenem jógy je dech, díky správnému dýchacímu návyku si můžete dopřát chvilku klidu a relaxace kdykoliv během dne. Jakmile si uvědomujeme dech, jsme přítomní, žijeme tady a teď a vnímáme kvalitu našeho života, který se rázem stává radostnější a pestřejší. V józe se častou používá tvrzení: „Tam kde je dech, je i život.“


Dech je základem praxe jógy, a tedy i plynutí, které přirozeně vytvářejí v těle teplo a sílu. Takto získaná síla potom slouží v běžném životě pro zvládání situací života, které připlouvají. Podlehneme-li myšlenkovému tanci, můžeme si způsobit přetížení. Zacyklíme se a nevíme jak ven. Pokud jsme schopni tento stav svou pozorností vnímat a uvědomujeme si ho, dech vždy pomůže ke klidné mysli. Dech a pozornost tvoří nerozlučnou dvojici. Pomáhají v celé jógové praxi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 tipů, jak zpomalit a nenechat se válcovat STRESEM
Získej dokonalou postavu díky slim józe
Velký přehled: Druhy jógy od A do V

 

5) Zdravé tělo a zdravý duch – cesta k omlazení


Ne nadarmo se říká, že je nám právě tolik, na kolik se cítíme. Když sečteme všechny body uvedené výš, vyjde nám harmonický život, vitální tělo a klidná duše. Cítíme se skvěle, žijeme plnohodnotně a zdravě. To vše se nám vyplatí hlavně ve staří, kdy nám naše tělo a duše vrátí péči, kterou jsme mu věnovali.


„Cvičení a praxe jógy jsou vhodným tréninkem pro budování rituálů a vhodných životních návyků,“ prozrazuje Václav Krejčík z Energy Studia a pokračuje: „Stačí se pravidelně, každé ráno na 20 minut, postavit na svou podložku a začít. Buď se rozhýbat a dobít energii pozdravem slunci, nebo se aktivovat krátkými sestavami ásan, které pomohou rozproudit vnitřní oheň ágni a také uvolní, zklidní nervovou soustavu. Stačí tak málo... jen chtít a dělat to pravidelně. Závěrečnou meditací vyladíte mysl na celý den nebo ji očistíte ve chvílích, kdy je zaplněna informacemi, emocemi a hlava se zmítá v mnohosti. Ve společnosti dechu se tělo, mysl i duše spojí, a vytvoří tak harmonizující vibrující celek a dobrou náladu.“

 

K tomu, abychom se při cvičení cítili co nejlépe a komfortně, je třeba mít i pohodlné a perfektně padnoucí sportovní oblečení a vybavení.

 

Potřeby na jogu
(Foto: Archiv firem)


* Cestovní podložka Prana Travel Red Violet z přírodního kaučuku (1799 Kč, prodává jogamarket.cz).
* Tréninkové boty Nike Wrap (60 eur).

* Sportovní podprsenka Benger (199 Kč, prodává Hervis Sports).
* Pohodlný overal adidas by Stella Mccartney (3799 Kč).

 

Joga doma
(Foto: Archiv firem)


* Kniha Rebecca Rissman: Jóga pro tebe (195 Kč, Fragment). hceš být klidnější, silnější a šťastnější? Začni cvičit jógu a jistě se ti to podaří... Pokud se cvičením začínáš, bude pro tebe tato kniha užitečným pomocníkem.

 

* DVD Václav Krejčík: Powerjóga Flow & Restore (299 Kč, prodává jogamarket.cz). Obsahuje různé typy meditací a přináší tak komplexní přístup k fyzické a psychické kondici.0 hlasů
Vaše hodnocení