Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ačkoliv je bezlepková dieta primárně určena pro celiaky, z nějakého důvodu nabírá stále více na popularitě u lidí, kteří nemocní nejsou. Je vyloučení lepku v obecném měřítku dobré, nebo špatné?

Bezlepková dieta: Skvělá očista, nebo jen módní trend?

Alergie na lepek
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Alergie na lepek
aktualizováno 28.03.2018, 16:56 | 28.03.2018, 16:56 | Krásná.cz

Ačkoliv je bezlepková dieta primárně určena pro celiaky, z nějakého důvodu nabírá stále více na popularitě u lidí, kteří nemocní nejsou. Je vyloučení lepku v obecném měřítku dobré, nebo špatné?

Kolik ho mohu zkonzumovat? Budu na bezlepkové dietě zdravější, budu se cítit lépe? Stane se ze mě lepší sportovec? Existuje tolik otázek, které volají po odpovědích. Máme odpovědi na ty nejčastější.


Nebezpečný hon za štíhlým tělem

 

Vyloučení lepku má dvě zásadní úskalí. Prvním z nich je, že v případě, že trpíte zažívacími potížemi, ale nebyla vám diagnostikována celiakie (autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku alias glutenu), tak vyloučení lepku ze stravy neřeší skutečnou příčinu potíží. Druhé úskalí spočívá v tom, že pokud jste vyšetření na celiakii ještě neabsolvovali, ale zároveň jste ze své stravy lepek již vyloučili, tak následná diagnóza tím bude značně ztížena.

 

Zažívací potíže však nejsou jediným důvodem, proč lidé přestanou jíst potraviny obsahující lepek. Někteří přecházejí na bezlepkovou dietu, aby zhubli, jiní mají pocit, že na tzv. gluten free potravinách mají mnohem více energie, lepší pleť a výjimečná na tomto typu stravování není ani léčba autismu.

 

Anketa
Jíš pečivo?
 

 

„Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila. Velmi často se k projevům spojeným s trávením přidává také zlepšení stavu pleti a pokožky,“ připouští hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. „Pro zdravého člověka však bezlepková strava není nutná,“ dodává. Odlehčení a pocit zlepšení zdravotního stavu může být dán prostě tím, že se lépe stravujete: pečivo nahrazujete zeleninou, přijímáte méně soli a cukru apod. Nemusí být tedy hned viníkem lepek.

 

 

Pozor na ubývající kalorie i peníze

 

Co je důležité si při tomto stylu stravování uvědomit, je fakt, že je rozdíl, jestli je pro člověka bezlepková dieta jakýsi módní výstřelek, experiment, nebo realita bez možnosti volby. Ačkoliv se v České republice množství zajímavých a nutričně bohatých bezlepkových potravin postupně rozšiřuje, asi každý celiak potvrdí, že mu jeho nemoc život značně zkomplikovala. „S bezlepkovou dietou jsou spojena negativa v podobě vyšší ceny a stráveného času u regálů v obchodech či omezení v restauraci, kdy zdaleka ne všechny restaurace jsou připraveny na bezlepkové strávníky,“ dodává Bartolomějová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdrastičtější diety historie: Z tohohle ti bude špatně!
Hollywoodským hitem je jodová dieta. Může být ale i nebezpečná!
Z diety se může člověk „zbláznit“

 

Bezlepková dieta negarantuje lepší život

 

Bezlepková strava negarantuje, že budete zdravější, budete mít více energie nebo se vám zázračně zlepší pleť. Bezlepková strava nemá zásadní vliv ani na sportovní výkony, ačkoliv je u řady sportovců populární. Chcete-li se cítit dobře, sportujte a věnujte pozornost svému jídelníčku, ale nenechte se ovlivňovat aktuálními trendy. Zaměřte se na základní nutriční složky – bílkoviny, sacharidy, tuky a vlákninu. Pokud se věnujete sportu opravdu aktivně, dbejte na dostatek bílkovin. „Kvalitní bílkoviny jsou nejen stavebními kameny pro svaly. Aktivní svalová hmota potřebuje energii a ta pro změnu pomáhá rychlejšímu metabolismu,“ upřesňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

 

Pokud jste dočetli článek až sem, možná jste nabyli dojmu, že tento článek je zaměřený proti všem, kteří se dobrovolně rozhodli vyloučit lepek ze své stravy. Ve skutečnosti tomu tak není. Článek měl pouze poukázat na to, že bezlepková dieta není pro zdravého člověka nutností, zvlášť v případě, kdy je jeho cílem zhubnout.2 hlasů
Vaše hodnocení