Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Prosedíš dlouhé hodiny u počítače? Tím si pěkně škodíš! Měla bys dělat aspoň krátké pauzy.

Chceš štíhlý pas? Vstaň od počítače!

Dívka s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s počítačem
aktualizováno 18.01.2017, 00:18 | 18.01.2017, 00:18 | Krásná.cz

Prosedíš dlouhé hodiny u počítače? Tím si pěkně škodíš! Měla bys dělat aspoň krátké pauzy.

Vydržíš sedět dlouhé hodiny u počítače, aniž by ses vůbec zvedla? Pak máš podle nových výzkumů více břišního tuku a nižší hladinu "dobrého cholesterolu" (HDL). Tuk, který se usazuje kolem orgánů, okem na první pohled nevidíš, ale je daleko nebezpečnější. Je signálem toho, že tvůj kardiovaskulární systém je ohrožen.

A jak zjistíš, že možná máš orgány obalené tukem? Prozradí ti to obvod pasu. Rizikové hodnoty obvodu pasu se liší podle pohlaví. U žen je zvýšené riziko už při 80 centimetrech, vysoké riziko je pak u 88 centimetrů a víc. U mužů je mírně rizikových 94 centimetrů a velké riziko od 102 centimetrů výš.

 

TUK V TĚLE
podkožní tuk vidíš ho na první pohled. Jsou to takzvané špeky. Tělo si ho ukládá pro dlouhodobé využití, například během hladu.
viscerální (orgánový) tuk není viditelný na první pohled. Ukládá se v břiše kolem orgánů. Jde především o játra, ledviny, slinivku a střeva. Jeho množství se měří přístrojem."Ukázalo se, že i malé změny, třeba se jen na minutku postavit, pomáhají při sedavém zaměstnání našemu zdraví," říká vedoucí výzkumu doktorka Genevieve Nealtová z australské queenslandské univerzity.

Lékařka se svým týmem analyzovala po tři roky zdravotní údaje 4 757 osob nad 20 let. Respondenti u sebe měli malý přístroj, který monitoroval jejich pohybovou aktivitu.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nejhloupější fitness mýty

Malé svačinky, které ničí figuru!

Protanči se ke štíhlé postavě


Vědci měřili obvod pasu, krevní tlak, cholesterol a zdatnost při běhu. Výsledky zpracovali podle sociodemografických rozdílů.

Ukázalo se, že ukazatele zdraví organismu rostou přímo úměrně s množstvím pohybu. Když už tedy prosedíš celý den ve škole a večer doma u počítače, je důležité, aby sis dopřála časté pauzy.7 hlasů
Vaše hodnocení