Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Rýma, bolení v krku, únava... V lékárně na takové příznaky existuje celá řada pomocníků. Aby ovšem fungovaly, musíš vědět, co léčit.

Chřipka nebo nachlazení? Víme, jak poznat rozdíl

chripka, nachlazení - 1
chripka, nachlazení - 1
aktualizováno 25.01.2018, 17:31 | 25.01.2018, 17:31 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Rýma, bolení v krku, únava... V lékárně na takové příznaky existuje celá řada pomocníků. Aby ovšem fungovaly, musíš vědět, co léčit.

"Lidem by měly být pravidelně předávány informace, aby si nemýlili chřipku s nachlazením, ale také nepodceňovali příznaky, na jejichž základě se chřipkové onemocnění diagnostikuje a léčí", upozorňuje vedoucí odboru epidemiologie Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví ( RÚVZ ) Mária Avdičová.

 

Příznaky nachlazení

 

Příznaky nachlazení jsou rýma, kýchání, slzící oči a podrážděné hrdlo. Toto onemocnění je omezeno na horní cesty dýchací, nevzniká náhle z plného zdraví zimnicí a vysokou teplotou. Teplota, obvykle do 38 ° C, se objevuje jeden až dva dny od začátku rýmy.

 

Příznaky chřipky

 

Chřipka je zase infekční onemocnění vyvolané virem. Klinicky probíhá jako akutní zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích. Její nástup je obvykle náhlý, z plného zdraví. Často začíná zimnicí, bolestmi hlavy, teplota stoupá na 39 - 40 ° C.

 

Nemocný má bolesti svalů a kloubů, suchý dráždivý kašel, rýmu, pocit sucha a škrábání v hrdle. Ke klinickým příznakům dochází za jeden až tři dny od infikování se.

 

 

K úplnému uzdravení obvykle dojde do dvou až čtyř týdnů od prvních příznaků. "Pro většinu lidí je virus chřipky pouze nepříjemná zkušenost, ale v některých případech může mít vážný průběh. Nejčastějšími komplikacemi chřipky jsou zánět průdušek, zánět středního ucha, dutin a zápal plic," upozornila mluvčí RÚVZ Mária Tolnayová.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se líčit, když máš chřipku?
Jak se vyhnout chřipce? 17 způsobů, o kterých jsi dosud nevěděla
Letos tě chřipka nezlomí. Pět rad, jak s ní bojovat a vyhrát!

 

Očkování proti chřipce

 

Potvrdit virus chřipky nebo bílkovinu viru umožňují laboratorní testy z výtěrů hrdla nebo nosu. Rovněž je možné dokázat vzestup protilátky v krvi. Laboratorní testy se však nedělají u každého onemocnění.

 

Protichřipkovou vakcínu lze podat každé osobě (kromě kontraindikovaných osob uvedených v příbalovém letáku vakcíny), která si chce snížit pravděpodobnost infikování se virem chřipky. Očkování se doporučuje osobám ve vysokém riziku nákazy. "Tato skupina zahrnuje osoby 60 -leté a starší, dispenzarizované pacienty (bez ohledu na věk) s chronickými onemocněními dýchacích cest, srdečního a cévního aparátu, metabolickými, renálními a imunitními poruchami.," dodala Avdičová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vážná nemoc: Syn Ladislava Freje trpí děsivými duševními problémy!

Vlaďka Erbová drasticky zhubla. Má 45 kilo. Může za to nemoc!4 hlasů
Vaše hodnocení