Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Navzdory obecně panujícímu názoru, že strie se objevují výhradně v důsledku váhového přírůstku, tkví skutečná příčina jejich vzniku v něčem jiném – v hormonech!

Co doopravdy způsobuje strie? Jen nadváhou to není!

Krém
zdroj: Thinkstockphotos Krém
aktualizováno 01.03.2017, 15:42 | 01.03.2017, 15:42 | Krásná.cz

Navzdory obecně panujícímu názoru, že strie se objevují výhradně v důsledku váhového přírůstku, tkví skutečná příčina jejich vzniku v něčem jiném – v hormonech!

„Se striemi se v průběhu života potýká až 90% procent žen. Objevují se během dospívání, v těhotenství a mateřství, ale bohužel i kdykoliv jindy,“ popisuje odbornice na krásu Martina Šmidrová z Lékařského domu Praha 7.

 

Tam, kde strie vznikne, působí kůže velmi jemným a jakoby prázdným dojmem.


Drobné prasklinky ve škáře


Strie vznikají v dermis, která kůži napomáhá zachovat si svůj tvar a strukturu. „Dokud je dermis v pořádku, strie nemají šanci vzniknout. Když se ovšem pojivová tkáň rychle roztáhne za jistou hranici, dojde k poškození a potrhání svazků vláken, která se již nesmrští do původní plochy,“ vysvětluje vznik strií MUDr. Kravciv z Lékařského domu.


Právě kvůli tomuto potrhání mají pak nové strie začervenalou barvu – pokožkou a trhlinami v dermis totiž prosvítají na povrch kůže krevní cévy. Zde tkví také odpověď na otázku, proč se kůže v oblasti strií jeví prázdná, chybí jí tolik důležitá hlubší opora.

 

Kůže se skládá ze tří vrstev
1. Epidermis (pokožka)
Nejsvrchnější vrstva kůže pokožka je ochranný štít, který brání vstupu nežádoucích látek do organismu a zamezuje ztrátě vody.
2. Dermis (škára)
Díky škáře má kůže svůj tvar. Kolagenní vlákna jí poskytují sílu a pevnost, elastinová zase pružnost. Obsahuje také nervová zakončení.
3. Subcutis (podkoží)
Podkoží obsahuje tukové buňky, funguje tak díky tomu jako tepelná i mechanická izolace.


Není strie jako strie


Dermatologové rozlišují dva druhy strií:


• „Červené“ strie (Striae rubra)


Tyto strie jsou mladé a na pokožce nové. Zpočátku vypadají jako tenké, červené a nepravidelné linky, posléze začínají rudnout a někdy až fialovět. Barevné změny závisí na obsahu pigmentů jednotlivce v pokožce. Tmavnutí je způsobeno krvácením na kožní úrovni, „červené“ strie se proto v podstatě chovají jako modřiny. „Během těhotenství může tento typ strií dokonce začít svědit,“ upozorňuje Martina Šmidrová.


• Světlé strie (Striae alba)


Světlé strie jsou věkově starší. Jak vysvětluje MUDr. Kravcic, tyto strie vznikají, když se „modřinové“ červené strie zahojí, zbělají a stanou se méně viditelnými. Pigmentace v oblasti strií se zmenšuje a celá postižená zóna se zmenší. U světlovlasých jedinců zůstávají strie stříbřitě bílé, u osob s vyšším obsahem pigmentu v těle je výsledná barva světle béžová.

 


• Těhotenské strie (Striae gravidarum)


Těhotenské strie je označení pro strie, které vznikají v důsledku těhotenství, většinou v oblasti břicha, prsou či stehen. Procházejí ovšem oběma fázemi, a to jako Striae rubra, tak Striae alba.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Mýty o hormonální antikoncepci, kterými si ničíš zdraví
Nejúčinnější cviky a triky proti striím
RECENZE: Biolampa, která skoncuje s akné - a nejen s ním!


Proč strie skutečně vznikají


„Panuje obecná představa, že strie vznikají kvůli rychlému zvětšení plochy kůže. To je ovšem pravda pouze částečná. Hlavním viníkem jejich formování jsou totiž hormonální změny,“ říká Martina Šmidrová.


V období růstu dochází k významným změnám hladin hormonů a metabolismu, produkuje se velké množství hormonů glukokortikoidů, které mají za následek narušení kolagenových a elastinových vláken v případě roztažení kůže. Když lidé přiberou, ovlivní to obsah hormonů v těle a tyto hormonální změny vznikající kvůli váhovému přírůstku jsou příčinou strií, nikoliv přírůstek samotný.


A dokonce na to existuje i důkaz: američtí vědci na zdravé pokožce uměle vytvořili strie, a to aplikací silného kortikosteroidového krému. „Steroidy jsou totiž složením velmi podobné hormonům, které na pokožce způsobují strie, takže jejich topická aplikace mohla vyvolat také jejich vznik,“ říká k tomu Martina Šmidrová.

 

Faktory ovlivňující vznik strií:
• Hormonální změny
• Věk (u teenagerek vznikají strie nejčastěji)
• Věk matky (podle některých studií znamená paradoxně vyšší věk matky menší riziko strií)
• Genetické faktory
• Vrozené defekty
• Konzumace alkoholu
• Příjem vody
• BMI matky před těhotenstvím (čím vyšší, tím větší riziko strií)


To bychom měli jeden mýtus, tedy že strie vznikají kvůli tloustnutí. Jaké jsou další?


Mýtus č. 1: Strie jsou dámský problém
Strie rozhodně nejsou problém, který trápí jenom ženy! „U mužů má vliv nižší produkce kolagenu, který napomáhá hojení kůže,“ dodává k tomu MUDr. Kravcic.


Mýtus č. 2: Formují se výhradně na břiše
Kdepak, zformovat se ale mohou i na prsou, stehnech, lýtkách, hýždích, spodních zádech, vrchní části paží nebo kolem loktů a kolen.


Mýtus č. 3: Hubnutí mě jich zbaví
Strie nemají s tukem nic společného, jsou to jizvy ve střední vrstvě kůže. Hubnutí na ně proto nemá vůbec vliv. Dobrá zpráva nicméně je, že pokud začnete hubnout ještě ve fázi, kdy jsou strie červené a zatím nezbělaly, mohou se ještě zhojit bez následků. Jakmile však jednou zbělají, podle odbornice Martiny Šmidrové vám dieta ani cvičení nepomohou.

 


Mýtus č. 4: Strie mají jenom tlustí
S váhou nemají strie nic společného, způsobují je změny hormonálních hladin v organismu a také genetika. Třeba u teenagerů se mohou objevit kvůli hormonálním změnám bez ohledu na váhu.


Mýtus č. 5: Opálením strie zmizí
Kdepak, opálení může strie naopak ještě zviditelnit, zejména jedná-lise o světlejší typ. Tkáň s jizvami se totiž, na rozdíl od normální, neopaluje. 


Jak se strií zbavit?


Žádné magické řešení, které strie zcela odstraní, neexistuje. I přesto ovšem existují možnosti, jak jejich vzhled výrazně zlepšit:


• Sublativní radiofrekvence eMatrix: Pleť je po ošetření mírně podrážděná a zarudlá, nicméně největší změna probíhá pod kůží. Rekonvalescence probíhá 1. až 2. den pod obrazem zánětu, který se hojí mikrojizvením. Tím dochází k vypnutí pokožky. Tepelný ráz stimuluje zvýšenou tvorbu kolagenu, dochází k přestavbě tkáně v podkoží a vyhlazení nežádoucích projevů.


• Plastická operace: Strie lze také odstranit abdominoplastikou, tedy plastickou operací, kdy lékař odstraní povislou kůži (i se striemi) z oblasti břicha. Jedná se nicméně o operaci, která modeluje postavu a není primárním řešením problému se striemi.0 hlasů
Vaše hodnocení