Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Proč celulitida nereaguje na redukční diety?

Dá se celulitida ovlivnit dietou?

celulitida
zdroj: Thinkstockphotos celulitida
aktualizováno 30.07.2016, 00:01 | 30.07.2016, 00:01 | Krasna.cz/svet-zdravi.cz

Proč celulitida nereaguje na redukční diety?

Klasické redukční diety jsou neúčinné, protože nemohou změnit poškozenou strukturu podkoží, kde tukové buňky nejsou „metabolicky přístupné“ a toxiny jsou nejenom v nich, ale také v mezibuněčné tekutině. Poškozená pružná podkožní vrstva není ovlivnitelná redukční dietou (nebo rozhodně ne v relativně krátkém časovém úseku). Zvětšení objemu podkožních tukových buněk (lipedém) dává prostor pro vznik „lymfedému“ (poruší se lymfatický oběh v místě celulitidy). Riziko vzniku celulitidy vyššího stupně stoupá s počtem opakování pokusů o zhubnutí. Po stránce nutriční (výživové) lze uvažovat o příznivém efektu „detoxikačních a alkalizačních“ stravovacích režimů.

 

Co dělat?

 

"Medicína celulitidu neřeší. To je hlavní argument pro použití „alternativních postupů“, převážně z oblasti lékařské kosmetiky a aplikace doplňků stravy. Jsem přesvědčen, že to je jediný způsob, jak úspěšně bojovat s celulitidou. Musím však připomenout, že naneštěstí se jedná o boj celoživotní. Ale to je stejné jako s bojem o udržení optimální váhy. Znamená to, že je nutné přijmout problém a aktivně se mu postavit," vysvětluje odborník na hubnutí ze Světa zdraví Petr Fořt.


V obou případech, tedy v lékařské kosmetice, využívající především fyzikální procedury, případně různé typy „krémů“, tak v oblasti doplňků stravy, různí autoři doporučují velmi široké spektrum všech možných specifických druhů potravin, bylin, vitaminů, enzymů, někteří doporučují tzv. zelenou stravu či rovnou tzv. raw food, čili syrovou stravu.



Je jasné, že při „léčbě“ celulitidy jsou nejúčinnější látky, které při vnitřní i vnější aplikaci podporují oběh krve v kůži a podkoží a snižují tvorbu tuků právě v podkoží. Také dojde ke zlepšení lymfatického oběhu. Naprosto jednoduchým postupem je alkalizující koupel (ideální je k tomu Rochova sůl), střídavé střiky (horká a studená voda), prohřívající zábaly, využívající již běžně dostupné extrakty z mořských řas, kofeinu, skořice, čili koření a některých z níže zmíněných bylin. Velmi příznivě působí tzv. radiofrekvence. Rovněž pohyb je velmi žádoucí, ale jen jako prevence lymfedému. Celulitidy se jen pohybem nezbavíte.

 


Které potraviny a doplňky fungují?


Rozmarýn
(Rosmarinus officinalis) – zvyšuje prokrvení kůže, protože obsahuje kyseliny rozmarýnovou a kávovou, které obě současně přispívají k vylučování odpadních látek. Efektivita: Není prokázána.


Zázvor (Zingiber officinalis) (čaje, výluhy, extrakty) – zvyšuje prokrvení kůže, působí také v oblasti „trávení“, ale pozor, řada lidí ho nesnáší (především „vředaři“).


Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) – v Číně, Tibetu a také v Rusku tradiční „léčivka“. Podporuje metabolismus a obnovuje pojivové tkáně.


Zelený čaj (Camellia sinensis) – další z velmi oblíbených nápojů, jehož aktivní složky jsou vědecky prokázány jako funkční.

 

Kaktus nopál (opuncie – prickly pear) – podporuje eliminaci v podkoží zadržovaných tekutin.


Mořské (hnědé) řasy (s obsahem jódu) (Ascophyllum nodosum, Fucus vesiculosus, Fucus serratus, Laminaria digitata, Himmanthalia Elongata, Undaria Pinnatifida, Pelvetia) – jsou účinné v prevenci městnání krve v žílách, čili jde o antitrombotika.


L-karnitin – podporuje využití zásobních tuků, lze ho použít i zevně spolu s dalšími látkami, tímto způsobem zvyšujících prokrvení. Efektivita: Karnitin je jednou z velmi vědecky sledovaných látek. Jeho účinnost je nezvratně prokázána.

 

Aloe vera
(Foto: oficiální zdroj)


Aloe vera – vykazuje detoxikační, imunitu a hojení podporující účinky. Používána zevně je skvělá jako „hydratační“ prostředek, vnitřně je její efekt mnohokrát potvrzen, nicméně nejde o přímý efekt na celulitidu. Jinak řečeno, stále se opakuje totéž – celulitidu lze řešit pouze „komplexně“.


Kyselina hyaluronová – jedna ze základních sloučenin obsažených v lidských pojivových tkáních. Její obsah ve tkáních rapidně klesá s věkem! Používá se především zevně, ale také v podobě injekcí či tablet.


Granátové jablko (Punica granatum) včetně „výtažků“ je aktuálně velmi protěžováno jako prevence celulitidy.
Kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) – díky obsahu escinu působí proti edému, to znamená, že vám pomůže zbavit se nadbytečné „vody“ spolu s toxiny


Juka – diuretikum, zrychlením metabolismu podporuje odstranění odpadů a toxických látek. Obsahuje enzymy, saponiny, chlorofyl, antioxidanty a další aktivní látky – podobně jako Aloe.

 

Vojtěška – chlorofyl, získaný z vojtěšky, se užívá po celém světě jako detoxikační prostředek. Chlorofyl může v játrech a tenkém střevě inaktivovat karcinogeny ze stravy a přitom alkalizuje.

 

Garcinia cambogia (aktivní látka je hydroxy-citrát – HCA) – HCA snižuje chuť k jídlu, omezuje proces přeměny sacharidů na tuky.


Chrom – kontroluje hladinu cukru, podporuje proteosyntézu. Efektivita: prokázána četnými studiemi, ale spíše jde o stopový prvek, vhodný k regulaci tělesné hmotnosti, čili působí nepřímo.
 

Křemík – podporuje pevnost a pružnost pojivových tkání.
Čajová směs několika bylin (kopřiva, přeslička, smetánka, bříza, trnka, atd.) je určena k podpoře diurézy (zvýšená tvorba moče), což podpoří úbytek zbytečně v těle zadržovaných tekutin.
 

Mezi postupy, které nabízí moderní prostředky „léčby“ celulitidy, nemohou chybět pohyb, detoxikační stravovací režim (viz články již zveřejněné), fyzikální procedury, především lymfodrenáž.

 

ČTĚTE TAKÉ:

HUBNEME DO PLAVEK: Když za tebe cvičí stroje
5 věcí, které ničí tvoji pleť
25 potravin, které bys rozhodně měla mít ve svém jídelníčku


Dlouhodobá prevence


Součástí prevence jsou nejenom výše uvedené postupy, ale také dodržování správného pitného režimu spolu s pravidelným pohybem, i když v závislosti na stavu „pacienta“. Jednoduše použitelnými prostředky jsou aromasauna, infrasauna, lymfatické masáže.



0 hlasů
Vaše hodnocení