Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Určitě jste to také slyšeli. Nejlepší na hubnutí je běhat ráno zcela na lačno. Jedná se ale o mýtus vyvrácený nejen běžeckými instruktory, ale i nutričními odborníky, kteří radí vrcholovým atletům.

Jak při běhu nejlépe spalovat tuky? Běhej ráno, ale ne nalačno

Běh
zdroj: oficiální zdroj Běh
aktualizováno 24.07.2017, 16:39 | 24.07.2017, 16:39 | Krásná.cz

Určitě jste to také slyšeli. Nejlepší na hubnutí je běhat ráno zcela na lačno. Jedná se ale o mýtus vyvrácený nejen běžeckými instruktory, ale i nutričními odborníky, kteří radí vrcholovým atletům.

Pro vytrvalostní sportovce, typicky právě běžce, kteří chtějí hubnout, je důležité, aby co nejvíce spalovali tuky. K tomu je ale nezbytná nejen mírná, aerobní intenzita běhu, ale také optimální zásoba cukrů v organizmu.

 

V praxi tedy nefunguje to, že bychom nejvíce spalovali tuky při ranním běhu úplně nalačno, tedy bez optimálního množství sacharidů, které tělo vypotřebuje během nočního spánku. K správnému hubnutí a pro fungování pomalého tukového metabolizmu je určité množství cukrů zcela nezbytné. Dá se říct, že tuky hoří v ohni sacharidů.

 

„Někteří běžci, kteří chodí běhat ráno nalačno před snídaní, popisují pocity slabosti a nedostatek energie. Optimální množství cukrů je ovšem individuálně odlišné, takže je zapotřebí jejich přísun ráno před vyběhnutím prakticky vyzkoušet. Nicméně doplnit po probuzení hlavně tekutiny a dodat tělu trochu energie alespoň formou iontového sportovního nápoje považuju za nezbytné,“ míní Martin Levý, instruktor kondičního běhu.

 

Právě doplnění tekutin před ranním sportováním je úplně nejdůležitější i podle nutričních odborníků. „Během teplých letních měsíců může sportovec ztratit i více než 1,25 litru potu za hodinu. Přitom je dokázáno, že již 1-2 % úbytek tekutin zhoršuje fyzickou výkonnost,“ upozorňuje Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. Lékařské fakulty, který pomáhá s přípravou i českým olympionikům. „Pot samozřejmě není jen voda, pocením člověk ztrácí řadu iontů, které ovlivňují nervosvalovou dráždivost a jejich ztráta může být příčinou snížení svalové výkonnosti, nebo dokonce křečových stavů,“ upozorňuje profesor.

 

Z toho vyplývá i důležitá rada: nečekejte na žízeň, pocit žízně je většinou již provázen takovým deficitem tekutin, který negativně ovlivňuje sportovní výkon. „Vzhledem k obtížnému získávání energie z tukové tkáně a její náročnosti na spotřebu kyslíku je při delší sportovní aktivitě nezbytné doplňovat sacharidy a ionty jako sodík, draslík a hořčík i průběžně,“ doplňuje Levý.


Čím doplnit energii?

 

Snídaně
(Foto: Archiv firem)

 

* Kombinace ovoce a ovocné šťávy představuje ideální vitamínovou nálož, kterou oceníte nejen v horkých dnech. Zkuste třeba Smoothies z kavéren CrossCafe, jehož základem je banán, který si můžete vychutnat s očisťujícím mangem, energetickými jahodami nebo zklidňujícím polníčkem.
 

* Z práškového koncentrátu Gatorade Powder Lemon (350 g, 260 Kč) si můžete sami připravit nealkoholický sportovní nápoj, který dokáže nejen plnohodnotně doplnit tekutiny, zabránit dehydrataci, ale také vás nakopne k ještě lepším výkonům. Navíc pomáhá doplňovat hořčík, jehož nedostatek může být příčinou svalových křečí.

 

* Nové Ugo tyčinky, tzv. raw bary (35 g, 36 Kč) jsou vyráběny za studena, díky čemuž jsou bohaté na vitamíny i prospěšné tuky a k tomu skvěle chutnají. Svým složením jsou přirozeně bezlepkové, veganské, bez éček, přidaného cukru a bez laktózy. Základem jsou sladké datle a zdravé ořechy jako kešu, para ořechy nebo mandle, navíc jsou doslazované pouze sirupem z agáve.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Začínáš běhat? Vyvaruj se častých chyb
Největší mýty o běhání: Co je pravda a co výmluvy?
Deset důvodů, proč běhat!

 

Ten zároveň upozorňuje, že pro běžce, kteří nemají potřebu redukovat vlastní tukové zásoby a běhají i rychleji, je ranní doplnění energie nezbytné i formou vydatnější snídaně. V tomto případě by u běžců rozhodně nemělo docházet ke vzniku energetického deficitu. „V praxi si každý musí vyladit složení i energetickou hodnotu snídaně a její časový odstup sám, aby při sportu nedocházelo k zažívacím obtížím,“ říká instruktor.

 

A je vlastně pro tělo ranní sport vhodný? Určitě ano, ale s rozumem. „Ranní běh klientům doporučuji, říkám mu takzvaný zdravotní: ve velmi mírném tempu se zlehka proběhnout, vyplavit endorfiny, hormony štěstí, a nabudit se do pracovního dne. Rozhodně ale pro tělo není dobré dát mu hned ráno šok deseti kilometrovým během ve vyšší intenzitě,“ apeluje na mírnou ranní zátěž instruktor Levý.0 hlasů
Vaše hodnocení