Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Běh a hudba - dvě věci, které k sobě neodmyslitelně patří. I když stále existují zarputilí zastánci ticha, kteří raději při běhu poslouchají šumy okolí a zvuk vlastních kroků. Pravdou ale je, že hudba motivuje k lepšímu sportovnímu výkonu, pomáhá ...

Jak správně vybrat sluchátka na běh?

Běh
zdroj: oficiální zdroj Běh
aktualizováno 17.06.2017, 00:03 | 17.06.2017, 00:03 | Krásná.cz

Běh a hudba - dvě věci, které k sobě neodmyslitelně patří. I když stále existují zarputilí zastánci ticha, kteří raději při běhu poslouchají šumy okolí a zvuk vlastních kroků. Pravdou ale je, že hudba motivuje k lepšímu sportovnímu výkonu, pomáhá koncentrovat se a v neposlední řadě zlepšuje náladu při běhu.

K tomu, aby byl poslech opravdu nerušený, potřebujete nejen mp3 či mobilní telefon s dobrým přehrávačem, ale i kvalitní sluchátka, která při běhu jen tak nevypadnou z uší.

 

Aby sluchátka při běhu dobře seděla, je nejdůležitější faktor při výběru. Protože i sebekvalitnější „pecky“ mohou při běhu vypadnout. Speciální sportovní sluchátka jsou navržená tak, aby držela při náročných fyzických aktivitách. Vhodné jsou modely s klipy či fixacemi za uši nebo s týlním mostem.

 

Náš tip: Se sluchátky Sencor SEP 189 (319 Kč) si budete vaši oblíbenou hudbu užívat naplno. Skvěle znějí a velmi dobře drží na uších. Jsou vybaveny klipem za ucho, proto budou ideální pro každodenní nošení, ale i náročnější sportovní aktivity. Sluchátka mají mikrofon, takže při běhání můžete vyřizovat i běžné telefonáty.

 

Běhejte za pomoci Blutetooth

 

Moderní variantou je poslech přes bluetooth, kdy můžete mít sluchátka bez drátů. Takže se vám při běhu nepletou do pohybu. Nevýhodou zde ale může být životnost nabití, protože pokud posloucháte rádi hudbu nahlas nebo plánujete delší běh, může se stát, že se sluchátka vybijí ještě před cílem.

 

Běh
(Foto: oficiální zdroj)

 

Zkuste běhat s reproduktorem

 

Originální variantou je speciální malý bluetooth reproduktor. Ten je vhodný, pokud běháte ve skupině nebo osamocení v přírodě, protože slyšíte hudbu, a přitom vnímáte i okolní zvuky, což zvyšuje také vaší bezpečnost.

 

Náš tip: Dobrým typem je Polk BOOM Bit (999 Kč, dostupný na kreatek.cz). Je extrémně lehký, takže při běhání nevadí. Navíc díky integrovaným sponám ho můžete jednoduše připnout na oblečení.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Největší mýty o běhání: Co je pravda a co výmluvy?
5 důvodů, proč budeš díky běhání neodolatelná!
Pět důvodů a pět zásad pro noční běhání

 

Vnímejte okolní zvuk

 

Chystáte-li se na delší běh, pak doporučujeme zůstat u klasických drátových sluchátek, která jsou speciálně určená pro sport. Na rozdíl od těch bezdrátových navíc zaručují „neotřesitelné“ zvukové propojení bez výpadků.

 

U sportovních sluchátek ale nečekejte nejostřejší poslech s perfektními basy, jako je u lifestylových, které jsou tzv. noise canceling. Fitness sluchátka jsou naopak dělaná tak, abyste mohli při běhu dobře slyšet své okolí, například přijíždějící auto.

 

Náš tip: Bezdrátová sportovní sluchátka Bose SoundSport Wireless (4890 Kč). Jsou vodě a potu odolná a nevypadnou z uší ani při intenzivním sportovním zatížení. 6 hodin výdrže na jedno nabití bude stačit i maratonským běžcům.

 

Sluchátka
(Foto: Archiv firem)

Na foto:

Tyrkysová sluchátka Bose

Bluetooth reproduktor Polk BOOM

Černá sluchátka Sencor

 

Zpevněné dráty

 

„Při výběru zohledněte, zda sluchátka mají kvalitní dráty, které by měly být mechanicky zpevněné a přechody kabelů opatřeny speciálními návleky zabraňující ostrým ohybům, a tím přelámání kabelu. Sluchátka by neměla tlačit a při běhu být celkově nepohodlná,“ říká Ondřej Žatečka z Audiopro.

 

Odolnost vůči potu

 

Kvalitní sportovní sluchátka by měla být odolná vůči potu. Slaný pot může rychleji opotřebit sluchátkové gumičky. Ideální materiálem je medicínský silikon. Samozřejmostí by mělo být ergonomické ovládání, abyste si při běhu mohli pohodlně měnit hlasitost.0 hlasů
Vaše hodnocení