Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Alespoň jednou týdně by měl podle starých babských rad a bylinkářek držet člověk půst. A to nejen kvůli životosprávě, ale napomáhá třeba i těm, kteří se snaží zhubnout. Jak správně dodržovat půst?

Jednodenní půst: Pro koho se hodí a komu uškodí?

Hladovka
zdroj: Thinkstockphotos Hladovka
aktualizováno 10.02.2018, 00:34 | 10.02.2018, 00:34 | Krasna.cz/trm

Alespoň jednou týdně by měl podle starých babských rad a bylinkářek držet člověk půst. A to nejen kvůli životosprávě, ale napomáhá třeba i těm, kteří se snaží zhubnout. Jak správně dodržovat půst?

Ráda bys něco zhubla, nabrala energii a cítila se fit – i teď v zimě. Odborníci doporučují půst – klidně jen jednodenní. O jeho zásadách i pravidlech, jak držet dlouhodobější půsty, nám povypráví bylinkářka Lenka Košťálová.

 

Kdy je dobré půst držet?

Doporučení odborníků jsou držet půst na jaře a na podzim.

 

Podle čeho si ho naplánovat?

Je třeba si to naplánovat tak, aby tě kolem půstu nic nerušilo. Pokud možno, abys nemusela jít do práce i do školy a mohla se soustředit jenom na své tělo. Bude potřeba zvládat počáteční slabost a případné bolesti hlavy. A musí to být přesně ten den, kdy naprosto jistě víš, že to chceš. :-)

 

Jak správně začít?

Určitě to chce přípravu. Tři dny před půstem je třeba vynechat maso a uzeniny, pokud možno jíst vegetariánskou nebo veganskou stravu. První až pátý den je třeba dělat klystýr. Je to nezbytně nutné k tomu, aby se hnijící nepohybující se stolice nenatravovala do krve. První tři dny očekávej i přes to únavu, malátnost, bolesti hlavy. Je dobré ze začátku nechodit do práce, začít třeba v pátek před víkendem nebo o dovolené.

 

Nejdůležitější ze všeho je ovšem návratová dieta. Tam je potřeba mít na paměti, že ta musí trvat tak dlouho, jako trval půst. Tělo je čisté a je třeba na něj jít pomalu, aby všechny orgány začaly fungovat správně. Nejprve ředěné čerstvě vymačkané šťávy - nejlépe mrkev, pak přidat i jablko (citrusy jsou dráždivé), pak neředěné šťávy, pak uvařená mrkvička, rozmixovaná v té vodě, pak hrstička suché rýže, pak suchý vařený brambor a takhle se postupně dostáváte k normálu. Rozhodně je potřeba mít na paměti, že do poloviny návratové diety se nesmí solit! Sůl zadržuje v organismu zbytečně vodu a to je kontraproduktivní.

 

Jak na jednodenní půst, zjistíš v tomto videu.

 

 

Co dělat, když je ti z hladu špatně?

Jakmile ti začne být špatně, hned je třeba napít se více teplého bylinného čaje, ale ne černého ani zeleného, to by ti bylo špatně ještě víc. Většině lidí tohle pomáhá. Nebo klidně jenom teplou vodu.


Proč jen jeden den?

Pokud někdo není zvyklý hladovět a bezhlavě se vrhne do půstu, mohou ho pocity, které delší půsty provázejí, vykolejit natolik, že začne zmatkovat a může si poškodit zdraví.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nejoblíbenější diety celebrit. Inspiruj se
Chceš se probrat po zimě? Dopřej si jarní detox
Potřebuje naše tělo detox?

 

Proč se při (dlouhodobém) půstu cítíš unavená?

První tři dny je unavený skoro každý, tělo se intoxituje vlastními nečistotami, teprve později přechází k tzv. autolýze, čili k trávení vlastních nepotřebných tkání a tam dochází k obrovské energetické změně.

 

 

Co při půstu pít?

Hodně vody, můžeš i čaje, ale ne černý a ne zelený. Pouze ovocné a bylinkové. Voda je právě ta substance, která odvede z těla škodlivé látky. Je třeba pít alespoň 2,5 - 3 litry denně. V zimě je dobrá teplá voda, aby tělo neztrácelo energii...

 

Co když se nedokážu obejít bez kávy?

Taky jsem zpočátku u jednodenních půstů pila kávu, sice jednu denně, ale pila. Později jsem s tím přestala, když jsem pochopila, jak moc káva zanáší organismus. Měli bychom tělu dát prostor, aby mělo co největší možnost se vyčistit. Zkus, pokud to bez kávy nejde, nahradit ji zeleným čajem, který působí jako antioxidant a podporuje srdeční a mozkovou činnost stejně jako káva. Samozřejmě, že čím delší půst, tím více se tělo čistí. Ty nánosy v nás jsou nepředstavitelné. Tělo se čistí zpočátku i potem, hlavně však, a to po celou dobu, povlakem na jazyku

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Spása pro tvé zdraví i štíhlou linii: přírodní šťávy
Málo piješ? Víme, co to dělá s tvou krásou
Doma.cz: Velký valentýnský detox

 

Kolik půstem zhubneš?

Je možné zhubnout první dny 2-3 kg.

 

Hrozí po půstu jojo efekt?

Jojo efekt se dostaví, když se vrátíš ke svým stravovacím zvyklostem bez jakýchkoli omezení. Je třeba si rozmyslet, zda chci váhu ztrácet postupně, a nebo jenom pročistit tělo a nesnižovat váhu. Při půstu se ti srazí žaludek. Je třeba toho využít a zmenšit porce, zařadit více zeleniny a ovoce.


Půst není jen pro hubnutí

Půst používají i lékaři při léčbě rakovin a jiných nádorů, neboť kolem sedmého dne, když tělo spálí zásoby glykogenu v játrech a svalech, začne stravovat své vlastní tkáně, a to na prvním místě ty nepotřebné. Nádory, cysty, srůsty... Hladovkou nebo půstem pouze s pitím zeleninových šťáv se vyléčila již celá řada pacientů s rakovinou, včetně metastáz v plicích atd.

 

Máš vlastní zkušenosti s (jednodenním) půstem? Poděl se v komentářích.6 hlasů
Vaše hodnocení