Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kokosová voda je opěvována jako přírodní náhrada sladkých limonád a umělých sportovních drinků. Tato čirá tekutina z mladých kokosových ořechů údajně omlazuje, detoxikuje, hydratuje a přispívá k zachování štíhlé linie. Kde je pravda?

Kokosová voda: Elixír mládí a krásy, nebo jen reklamní trik?

Kokos
zdroj: Thinkstockphotos Kokos
aktualizováno 17.02.2018, 00:15 | 17.02.2018, 00:15 | Krásná.cz

Kokosová voda je opěvována jako přírodní náhrada sladkých limonád a umělých sportovních drinků. Tato čirá tekutina z mladých kokosových ořechů údajně omlazuje, detoxikuje, hydratuje a přispívá k zachování štíhlé linie. Kde je pravda?

Pokud nechcete své tělo zbytečně zásobovat přídatnými látkami, sahejte po výrobcích s čistým složením. Kokosová voda je vždy lepší stoprocentní než slazená. Stejně tak třeba kokosové mléko si může každý vyrobit doma prostým rozmixováním například strouhaného kokosu a vody. Vzniklou hmotu je třeba následně přecedit a vymačkat. Průmysl přistupuje k výrobě kokosového mléka obdobně, i když následné úpravy se různí.

 

V obchodě pozor na cukr


Některé kokosové vody v obchodech snižují svou kvalitu tím, že obsahují přidaný cukr. „Sportovci a dietáři by měli číst složení i u přírodně se tvářících nápojů. Přidaný cukr jsme našli ve čtyřech výrobcích označených jako kokosová voda, a to v M&S Coconut Water, VitaCoco Natural Coconut Water, Grace Coconut Water a Wonderfarm Young Coconut Water With Coconut Pulp,“ poznamenává Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, který zkoumal sedmnáct dostupných produktů na našem trhu. Srovnání kokosových vod najdete na webu www.dtest.cz.

 

Aby měla kokosová voda dlouhou životnost, výrobci ji během zpracovávání filtrují a tepelně ošetřují. Nic jiného nepotřebuje. Větší množství přídatných látek je tak doslova zbytečné.. „Přitom například kokosová voda s názvem Wonderfarm Young Coconut Water With Coconut Pulp obsahuje navíc čtyři éčka – v surovinách najdete stabilizátor zastoupený zesíťovaným fosfátem škrobu, sladidlo acesulfam K, regulátor kyselosti hydrogenuhličitan sodný a barvivo oxid titaničitý,“ vyjmenovává Hana Hoffmannová a dodává: „Tento produkt navíc obsahuje přidanou obyčejnou vodu, té je v třetinkové plechovce dokonce víc než vody z kokosu.“

 


Když počítáte kalorie


Cukr se v kokosových vodách přirozeně nachází. Jeho podíl se u produktů pohyboval od 1,9 do 8,7 gramů ve 100 ml – to jsou pro představu jedno až čtyři balení porcovaného cukru v běžné dvoudecové skleničce. I přes široký rozptyl mají kokosové vody většinou zhruba o polovinu méně cukru než běžné limonády nebo džusy. Na druhou stranu, zcela bez cukru nejsou nikdy, proto na rozdíl od obyčejné vody vždy zvyšují denní příjem kalorií.


Marketing kokosových vod vyzdvihuje vysoký obsah draslíku, který tělo potřebuje pro činnost svalů a zejména srdce. Draslíku obsahuje kokosová voda relativně hodně (cca 250 mg/100 g), stejné množství však tělo získá i z daleko levnějšího bramboru (421 mg/100 g) nebo banánu (358 mg/100 g).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Džusová očistná dieta: Ploché břicho za víkend
Sladká kokosová dieta tě zbaví pár kil navíc
TOP 14 způsobů, jak využít zázračný kokosový olej


Spotřebitelský časopis dTest porovnal kromě kokosových vod také 17 vzorků kokosových mlék. Na rozdíl od vody se kokosové mléko v kokosovém ořechu nenachází. Jde o tučnou bílou tekutinu připomínající mléko nebo smetanu, která je výsledkem zpracování kokosu. „Osm ze 17 vybraných kokosových mlék se neobešlo bez emulgátoru. Narazili jsme pouze na šest značek, konkrétně Aroy-D, Real Thai, dmBio, Rapunzel, Sense Coco, Rossman/enerBio, které vsadily výhradně na nezbytné a tradiční suroviny, jakými jsou kokos a voda,“ komentuje výsledky Hana Hoffmannová.


Pět plechovek kokosových mlék ve složení uvádělo přítomnost siřičitanů. Ty se používají kvůli svým konzervačním a bělicím účinkům. Siřičitany a oxid siřičitý patří mezi alergeny a v seznamu složek musí být jejich celý název zvýrazněn, což někteří výrobci neudělali a uvedli alergenní siřičitany jen pod E-kódy.0 hlasů
Vaše hodnocení