Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kdo maže, ten jede! Jistě, naše tělo není žádný stroj, kde dochází ke korozi nebo zatuhnutí spojů. Pokud nám ale správně nefungují sliznice, tak stejně jako stroj, který nikdo nemaže, skončíme brzy ve „starém železe“. Stroj potřebuje pravidelný se...

Na oslabenou imunitu vyzraj díky rakytníku

Rakytník
zdroj: Thinkstockphotos Rakytník
aktualizováno 23.10.2014, 14:45 | 23.10.2014, 14:45 | Krasna.cz/trm

Kdo maže, ten jede! Jistě, naše tělo není žádný stroj, kde dochází ke korozi nebo zatuhnutí spojů. Pokud nám ale správně nefungují sliznice, tak stejně jako stroj, který nikdo nemaže, skončíme brzy ve „starém železe“. Stroj potřebuje pravidelný servis, lidské tělo zase silnou imunitu. Slovo „imunita“ pochází z latinského jazyka a znamená odolnost a nedotknutelnost.

Náš organismus je neustále vystavován kontaktu škodlivin a choroboplodných zárodků. „A právě zdravá kůže a sliznice plní funkci obranného štítu před nemocemi, jsou alfou a omegou pro naši imunitu. Jejich narušení usnadňuje průnik škodlivin do organismu a může být příčinou zvýšené náchylnosti k infekcím,“ tvrdí MUDr. Hana Červenková.

 

Co můžeme udělat pro naši imunitu?

 

„S příchodem na svět si dítě přináší genetickou informaci od svých rodičů. Mohou se tak poměrně brzy po narození projevit vrozené poruchy imunity. Ty jsou ale relativně vzácné. Mnohem častější jsou defekty imunity získané v průběhu života. Zde hraje svoji roli životní styl, tělesná aktivita, stres, denní režim, otužování a samozřejmě výživa,“ vysvětluje MUDr. Červenková.


V honbě za odolností a silnou imunitou si rozhodně pomohou plody rakytníku, které jsou bohaté na vitamíny (A, B, C, D, E, K, P). „Rakytníkový olej je jedinečný komplex vitamínů, karotenoidů, fytosterolu, kyseliny listové a nenasycených mastných kyselin-omega 3,6,9 a především vzácné omega 7 nenasycené mastné kyseliny. Právě tato nenasycená mastná kyselina se v přírodě vyskytuje jen zřídka (kromě rakytníku ji najdeme jen v makadamovém oleji). V rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%. Rakytníkový olej posiluje imunitní systém, zlepšuje kvalitu pokožky a sliznic, posiluje kardiovaskulární a trávicí systém,“ vysvětluje MUDr. Červenková.

 

Rakytník
(Foto: oficiální zdroj)


Co je rakytník?

 

Rakytník řešetlákový je trnovitým keřem pocházejícím z Asie, kde se také od pradávna využívá v tradiční medicíně. Po staletí je využíván v tibetské, ruské, ayurvédské i čínské medicíně. Rakytník vyniká především svými regeneračními vlastnostmi a obsahem komplexu všech důležitých vitamínů i dalších bioaktivních látek, které charakterizují jeho nejužitečnější využití v péči o lidské zdraví a regeneraci tkání.

 

Latinské označení rakytníku má pocházet od starých Řeků, kteří rakytník znali. Věděli také, že koně, kteří se pásli v oblastech, kde se rakytník vyskytoval, měli krásně lesklou a zářivou srst. Odtud latinské pojmenování rakytníku jako „zářící kůň“, „kůň se zářivou srstí“. Některé mýty hovoří dokonce o tom, že rakytník byl oblíbenou stravou proslulého okřídleného koně Pegase. Rakytník mu měl pomáhat zářit na obloze…

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyrob si zázračný léčivý nápoj: Skvělý na imunitu, hubnutí a dokonce i proti rakovině
Tipy na posílení imunity: Připravte se na sezonu chřipek
Dieta podle ročních období: Jak se hubne na podzim?


Jak dodat tělu správnou dávku vitamínu D?

 

„V poslední době se klade stále větší důraz na vitamín D nejenom pro jeho vliv na metabolismus vápníku, ale také pro silné imunomodulační účinky. Najdeme jej v živočišných zdrojích - játra, olej z rybích jater, rybí tuk, vejce, mléčné výrobky. Mnohem důležitější zdroj vitamínu D je ale sluneční záření. K vytvoření potřebné denní dávky je nutno přibližně 10 % tělesného povrchu vystavit působení slunečního záření na 15-30 minut,“ tvrdí MUDr. Červenková. Pokud je tedy pokožka vystavená slunečnímu záření, vytváří si většinu vitamínu D organismus sám. Téměř polovina populace ale trpí nedostatkem vitamínu D. Důvodem je neustálý pobyt v uzavřených místnostech, strach ze škodlivého vlivu slunečního záření a používání opalovacích krémů s velmi vysokým ochranným faktorem. „Potom je na místě substituce vitamínu D cestou potravinových doplňků,“ dodává ještě MUDr. Červenková.


Při výběru potravinových doplňků čtěte důkladně složení a velmi důležitá je i metoda, jakou byl produkt vyroben. Kvalitu si zachová rakytníkový olej získaný superkritickou extrakcí CO2. Extrakce (vyluhování)superkritickým oxidem uhličitým je separační (oddělovací)proces, který využívá skutečnosti, že nad teplotu 31°C (kritickou teplotu) nelze oxid uhličitý dalším zvyšováním tlaku zkapalnit. Vysoce stlačený plyn pak v superkritickém stavu vykazuje mimořádné vlastnosti - s rostoucí hustotou vzrůstá totiž schopnost rozpouštět látky. Jde o fyzikální proces, při kterém nedochází k žádné chemické reakci ani k uvolňování tepla. Rozpouštěcí schopnost CO2 lze ovlivnit změnami tlaku a teploty - většina extrakcí (vyluhování) probíhá při tlacích 100-300 bar a teplotách 40-50°C. Za těchto podmínek pak obvykle získáváme z extrahovaného (vyluhovaného) materiálu kolem 95 % přítomné substance (účinné látky). Výhodou CO2 extrakce je, že při ní dochází pouze k šetrným tepelným zákrokům, aplikovatelným i na citlivé látky, přírodní látky se dají získat bez ztráty aroma, a navíc získané produkty neobsahují žádné zbytky rozpouštědla – získává se nejčistší možný extrakt.

 

Rakytník
(Foto: Archiv firem)

 

Náš tip:


Bylinkový čaj Imunitní Oxalis (45 Kč, 50 g)

Bylinné čaje jsou oblíbených léčebným prostředkem, ale fungují skvěle také jako prevence nejrůznějších onemocnění. Bylinná směs Imunitní obsahuje kopřivový list, květ černého bezu, šalvějová nať, rakytníkový plod, přesličková nať, květ třapatky nachové. Rakytník, kopřiva a černý bez působí pozitivně na imunitní systém a šalvěj přispívá ke správnému fungování dýchacího systému a trávení.

 

Rakytníkový olej + vitamín D od firmy Noventis (cena od 299 Kč)
Na trhu volně prodejný doplněk stravy, který se užívá pro zdravý imunitní systém, krásnou a zdravou pokožku, zdravé srdce a trávení. Obsah vitamínu D posiluje zdravou funkci imunity a obsah vitamínu E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.


Bio rakytníková šťáva Weleda (K dostání za 369 Kč na Prozdravi.cz)
Bobule rakytníku jsou bohaté na vitamín C a další cenné vitamíny a antioxidanty, které hrají důležitou roli při ochraně buněk. BIO rakytníková šťáva tak představuje opravdovou „bombu“ vitality. Není slazená, její účinek je koncentrovanější a je proto vhodná i pro diabetiky. Šťáva posiluje obranyschopnost organismu, a to zvláště v období chřipek a nachlazení. Přípravek je vhodný také v časech zvýšené tělesné a duševní námahy.1 hlasů
Vaše hodnocení