Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Víš, že máš nějaké to kilo navíc, ale upřít si jídlo jednoduše nedokážeš. Nemusíš se bát hladovění, a přesto můžeš shodit vytoužené dvě, tři, klidně až pět kilo.

Nenáročná dieta: Hubni bez hladu

Jablko
zdroj: Thinkstockphotos Jablko
aktualizováno 07.02.2018, 00:38 | 07.02.2018, 00:38 | Krasna.cz/trm

Víš, že máš nějaké to kilo navíc, ale upřít si jídlo jednoduše nedokážeš. Nemusíš se bát hladovění, a přesto můžeš shodit vytoužené dvě, tři, klidně až pět kilo.

Hlad ti nemusí znepříjemňovat život, a přesto půjdou kila dolů. Zapomeň na drastické diety a hladovění, po kterých ti hrozí tak maximálně jo-jo efekt. S nízkosacharidovou dietou sundáš pár kilo navíc, zeštíhlíš v problematických partiích, kde má tuk tendenci se nejvíce usazovat, a ještě uděláš něco pro své zdraví.

 

Takzvaná ketogenní dieta má oproti jiným drastickým jídelníčkům jednu zásadní výhodu – nejde proti pravidlům zdravé životosprávy a neochuzuje tě o nic, co si tvé tělo žádá. Přesto tě může dovézt k vytoužené váze. Co je při ní potřeba? Omezit tvůj příjem sacharidů. Ty do těla dostáváme v trojí podobě – jako jednoduché cukry, škroby a také v jinak velmi důležité vláknině.

 

Jak naše tělo funguje? Když sníš něco, co obsahuje jednoduché cukry, tělo je začne spotřebovávat. Proto ti čokoláda nebo jiná sladkost dokáže tak bleskově dodat energii a zahnat únavu. Co když mu žádné sacharidy nedodáš? Musí si najít jiný zdroj energie, a tak sáhne do zásob – tukových zásob. Tento stav se biologicky označuje jako ketóza. Pro tělo je obtížnější spalovat tuky, a to jak ty přijímané potravou, tak již uložené. Proto se snaží nejprve štěpit cukry a vysílat signály k jejich doplnění. Těmto signálům musíš odolat a tělu pak nezbude nic jiného, než začít spalovat tukové zásoby. A tím začíná i vytoužené hubnutí, protože tuk máš usazený právě v problematických partiích.

 

 

Při ketogenní dietě bys neměla výrazně snížit svůj energetický příjem, to bys – pokud nemáš dostatečně silnou vůli – nemusela vydržet moc dlouho a následně by to vedlo k ještě většímu přejídání a se k již zmíněnému jo-jo efektu. Jen se snaž upravit svůj jídelníček. Eliminuj v něm množství sacharidů a zkus je nahradit proteiny. Dopřej si maso, ryby, vajíčka, mléko, čerstvou i dušenou či grilovanou zeleninu.

 

Sladkosti nahraď zdravějšími ořechy nebo sladkým ovocem (nejlépe jen dopoledne, aby tělo zvládlo cukry zpracovat). Ovoce sice také obsahuje cukry, ale v mnohem přirozenější podobě než čokoláda nebo dortíky.

 

Zkus si odepřít přílohy nebo zmenšit jejich množství. Brambory a rýži zmenši na polovinu a nahraď je dostatečným množstvím dušené, v páře vařené či grilované zeleniny nebo čerstvým salátem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Dělená strava: proč by mohla pomoct právě tobě?
Diety celebrit: víme, co jim zabírá
Sladká kokosová dieta tě zbaví pár kil navíc

 

Vynechej sladká hlavní jídla, omáčky s knedlíky a pokrmy z brambor nebo z rýže, které jsou doslova škrobovou bombou. Ani s těstovinami bys to neměla přehánět, když už si je dopřeješ, tak s kouskem masa a zeleninou, nikoli se smetanovou omáčkou.

 

K hlavnímu jídlu je tedy ideálním pokrmem maso s zeleninou. Pokud nejsi na maso příliš zvyklá, může trochu zatěžovat tvůj trávicí systém, proto je dobré dbát na dostatečný přísun probiotik (jogurty, kysané mléčné nápoje), případně si v lékárně pořídit Psyllium (přírodní rozpustná vláknina z jitrocele).

 

Ruku v ruce s dietou by ses měla věnovat také dostatečnému pohybu. Ideální volbou je aerobní cvičení. Mezi aerobní sporty patří například plavání, cyklistika, běh, chůze, pěší turistika, běh na lyžích, veslování.3 hlasů
Vaše hodnocení