Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Na cestě za vysněnou postavou často nevědomě chybujeme v naprostém základu – při výběru správných potravin.

Nenech se napálit v obchodě! Šest tipů, jak vybírat skutečně zdravé potraviny

Supermarket
zdroj: oficiální zdroj Supermarket
aktualizováno 02.08.2017, 16:36 | 02.08.2017, 16:36 | Krásná.cz

Na cestě za vysněnou postavou často nevědomě chybujeme v naprostém základu – při výběru správných potravin.

Často bývá opravdu těžké vyznat se při nákupu v tom, co je zdravé a co se naopak zdravě jen tváří. Máme proto pro vás pár tipů, jak v tom mít jednou a provždy jasno.

 

NÁKUPNÍ NÁVYKY


Každému vyhovuje jiný způsob nakupování potravin a přípravy jídel. Někteří preferují jídelníček s pravidelně se opakujícími pokrmy, jiní zase plánují každé své jídlo, píší si podrobné nákupní seznamy a pro zpestření rádi zkouší nové recepty. V každém případě vařte z čerstvých surovin a nakupujte pouze na pár dní dopředu. Zamezíte tak zbytečnému plýtvání a navíc ještě ušetříte.


ČTĚTE SLOŽENÍ


Štítky nutričních hodnot na obalech jsou jedním z největších pomocníků při výběru potravin. Pomohou vám porovnat množství tuků, bílkovin, cukru a kalorií u různých produktů, a tím vám ulehčí jejich výběr. Susan Bowermanová, výživová expertka Herbalife, k tomu dodává: „Dávejte si obzvlášť pozor na složení a počet obsažených složek. Zvýšenou pozornost věnujte přidané chemii v potravinách, jako jsou aditiva (barviva, konzervanty, stabilizátory, emulgátory, zahušťovadla a další), potravní doplňky (např. vitaminy a minerální látky) a aromata. Snažte se vyvarovat chemických koktejlů, které se mohou vážně podepsat na vašem zdraví.“

 

Nákupní košík
(Foto: oficiální zdroj)


MALÉ ZMĚNY, VELKÉ VÝSLEDKY


Zpočátku vybírejte nízkokalorické verze svých oblíbených potravin. Rozdíly v nutričních hodnotách se vám můžou zdát malé, ale každý gram se počítá. Ať už se jedná o salátové zálivky, pomazánky, mléčné výrobky, nebo dokonce dezerty – přechod na odtučněné verze potravin vám může ušetřit spoustu kalorií. Jen pro představu, šálek plnotučného mléka má 150 kcal a 9 gramů tuku, zatímco odtučněné mléko 90 kcal a pouhé procento tuku. Také přechod z mletého hovězího masa na krůtí či kuřecí může snížit u 200 g porce příjem tuku o téměř 10 gramů a cca 50 kcal. S příjmem nadbytečného cukru a chemických náhražek u mléčných výrobků s příchutí zatočíte koupí bílého jogurtu, který osladíte čerstvým ovocem a medem. Postupně nahrazujte i rafinované škroby zdravějšími alternativami. Ochutnejte hnědou rýži, celozrnné těstoviny, kuskus, quinou, ovesné vločky a dejte šanci také luštěninám, bohatému zdroji bílkovin.


Luštěniny jsou v našem jídelníčku stále opomíjeny, přitom jde o veli rpsopěšnou potravinu. „Obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která povzbuzuje činnost střev a tím působí jako prevence zácpy a rakoviny tlustého střeva. Rozpustná vláknina na sebe váže cholesterol a tím výrazně snižuje riziko srdečních onemocnění. Díky detoxikačním účinkům, chrání vláknina trávicí soustavu a má protirakovinné účinky. Luštěniny jsou také bohaté na vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, železo a kvalitní rostlinné bílkoviny. V oblastech, kde se konzumuje hodně luštěnin, umírá mnohem méně lidí na infarkt myokardu a rakovinu tlustého střeva,“ vysvětlil specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva.

 

Zdravý jídelníček
(Foto: oficiální zdroj)

 

NEBOJTE SE EXPERIMENTOVAT


Pokud nejste připraveni na radikální změnu jídelníčku, můžete začít s postupným zařazováním jedné nové potraviny týdně. Obohatíte své jídlo o další živiny, zpestříte si jídelníček a navíc objevíte zcela nové chutě. „Máte-li ve svém městě farmářské trhy, nakupujte čerstvé suroviny od lokálních dodavatelů. Dostanete tak potraviny plné chuti, zaručeně čerstvé a dokonce mnohdy i levnější, než kdybyste je nakoupili v supermarketech. Navíc farmářské produkty déle zachovávají zdravé živiny,“ dodává Bowermanová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak těžké je nahánět kila? JÍDELNÍČEK PRO přibírání!
Za dva týdny štíhlejší! Detailní jídelníček
12 rad, jak odlehčit jídelníček


DEJTE ŠANCI RYBÁM


Ryby jsou výborným zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vzácných omega 3 mastných kyselin. Nakupujte čerstvé ryby a do zásoby zas kvalitního tuňáka a lososa v konzervě. Jejich příprava nezabere moc času. Použijte tuňáka k přípravě omáčky na těstoviny místo obvyklého mletého hovězího, nebo přidejte do salátu lososa místo kuřecího masa. Během chvilky tak připravíte zdravé a lehké hlavní jídlo.

 

Losos
(Foto: oficiální zdroj)


PORAĎTE SE


A to nejdůležitější nakonec. Jakákoli životní změna, byť sebemenší, musí být chtěná. V začátcích se nebojte obrátit na zkušenější kamarádku nebo výživovou poradkyni. Časem získáte jistotu ve výběru zdravých surovin, které se automaticky stanou součástí vašeho jídelníčku. Věřte, že pokud vytrváte, zlepší se vám zažívání, pleť i sebevědomí.0 hlasů
Vaše hodnocení