Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Možná si to neuvědomuješ, ale prázdniny taky mohou skončit pěkně ošklivě. Stačí chvilka nepozornosti a zbytek léta strávíš v nemocnici.

Nezraň se při sportu zbytečně. Na co dávat pozor

Pád z kola
zdroj: Thinkstockphotos Pád z kola
aktualizováno 08.08.2012, 00:00 | 08.08.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Možná si to neuvědomuješ, ale prázdniny taky mohou skončit pěkně ošklivě. Stačí chvilka nepozornosti a zbytek léta strávíš v nemocnici.

O prázdninách se hýbeš daleko víc než v běžném školním roce. S kamarády vyrazíš na kolo a na brusle, pokud je teplo, jsi pořád u vody. Ty sportovnější typy pak klidně jedou na týden na vodu nebo lezou po horách. A to nesmíme zapomínat ani na adrenalinové sporty (bungee jumping, zorbing, skoky padákem), jejichž provozovatelé mají teď o prázdninách žně. Při všech letních sportech je zábava, ale pokud si nedáš pozor, můžeš se vážně zranit.

Ať se věnuješ jakémukoliv sportu, je nejdůležitější u toho myslet. Vždycky musíš myslet o krok dopředu. Opravdu můžu skočit bez přemýšlení do vody, kterou neznám? Umím jet na in-linech tak dokonale, že se pustím z prudkého kopce? Když jedu na kole, nic se mi nemůže stát? Předcházet úrazům je daleko lepší, než je pak řešit. Ale někdy na to ve víru zábavy zapomínáme. A pak se nestačíme divit.

Před každým sportem by ses měla protáhnout a zahřát se, aby nedošlo k natažení, nebo dokonce natržení svalu. Důležité je respektovat svou dlouhodobou kondici, nepřeceňovat momentální síly a nepodceňovat i třeba jen chvilkovou únavu. Také po sportu se protáhni, uvidíš, že tvé svaly nebudou tolik bolet.

Jízda na kole jedině s helmou
Cyklistika je jeden z nejrozšířenějších letních sportů, kolo má skoro každý a v létě jde o výborný dopravní prostředek. Jenomže taky pěkně nebezpečný. Pokud se vypravíš na silnici, měla bys dokonale ovládat dopravní předpisy. Ze zákona je také povinné, aby děti do 15 let měly helmu. Ale nos ji, i když jsi starší, protože přilby pomohou předejít 80 procentům vážných zranění hlavy. Riziko, že se zabiješ, je 19x menší, než kdybys helmu neměla.
 

Pokud spadneš na hlavu při rychlosti 15 km/hod, je to jako skok po hlavě na beton z výšky jednoho metru. Jedeš-li 25 km/hod, už se to rovná výšce 2,5 metru. Jistě si umíš představit, co to s tvou hlavou udělá.


Po každém pádu na hlavu si musíš pořídit přilbu novou, protože na té staré mohou být okem neviditelné jemné trhlinky a ty mohou při jejím dalším zatížení způsobit prasknutí. Taková helma by tě neochránila, naopak. Samozřejmostí by pro tebe mělo být i kolo ve vhodném technickém stavu, pokud se ti rozpadá, nebo nebrzdí, raději na něj nesedej a svěř ho do servisu.

 

 

Brusle taky nejsou nezpečné
Zajímavé je, že si málokdo uvědomuje, že in-line brusle jsou stejně nebezpečné jako jízda na kole. Většina lidí si již zvykla nosit na kolo helmu, ale bruslaře s ochranou hlavy potkáte spíš výjimečně. Přitom se na bruslích dá jet podobně rychle jako na kole a hůř se zastavuje! A navíc ne každý bruslař tento sport dokonale ovládá. Ruku na srdce, umíš zastavit, kdykoliv potřebuješ?

 

 

Existují také chrániče na kolena, lokty a dlaně. To jsou oblasti, na které padáš nejvíc. Především dlaně je potřeba chránit, protože pokud padáš, dáváš je před sebe instinktivně. Můžeš se odřít (sedřít), říznout se, bodnout, zlomit zápěstí, narazit.

Pozor si dej i při koupání
Pořádně se vyřádit ve vodě patří k nejoblíbenějším činnostem uprostřed parného léta. Ale také voda skýtá různá nebezpečí.

- neskákej nikdy tam, kde to neznáš. Bude-li tam malá hloubka, můžeš si poranit hlavu nebo páteř. A taková zranění jsou většinou velmi vážná.
- kolem bazénů jsou kluzké dlaždice, nikdy zde proto neběhej
- do vody nenos šperky, zejména velké a dlouhé náušnice. Někdo za ně může velmi jednoduše zachytit a ztratíš je, nebo ti náušnice může i protrhnout ucho
- při koupání v moři nikdy neplav moc daleko od břehu. Nikdy nevíš, jaké jsou v oblasti proudy, které ti mohou velmi zkomplikovat návrat na břeh.
- dávej pozor na zvířata ve vodě, zejména v moři. Můžeš šlápnout na ježka, může tě požahat medúza. Takové zranění je spíše nepříjemné než vážné, ale prázdniny taky dokáže pokazit

PŘEČTI SI TAKÉ:
Základní pravidla, jak přežít festival ve zdraví
Nejlepší sporty na problematické partie
Užij si cvičení venku

Vodácké sporty

Na tekoucí vodě nikdy nesedej do lodi bez vesty a přilby. Na raft nechoď s lidmi, jejichž zkušenosti neznáš, nikdy nevíš, co tě může na lodi potkat. Pokud nemá nikdo z vás zkušenosti, je lepší připlatit si za instruktora.

Adrenalinové sporty
Pokud se v létě rozhodneš vyzkoušet nějaký adrenalinový sport, dělej to pod dohledem odborníků. Lidé, kteří něco takového provozují, musí mít vydané osvědčení, které by měli mít vystavené někde, kde na něj bude vidět.

 

 

Vždycky je ale lepší si takový zážitek dopředu naplánovat než podlehnout chvilkovému rozmaru. Na internetu zvol, co a kde chceš zažít. Pak si vyhledej vhodnou firmu. Projeď recenze a pozorně si přečti zkušenosti ostatních lidí. Bude-li si někdo stěžovat na neprofesionalitu, raději zvol jinou společnost.

Vždycky dbej pokynů obsluhy. Řeknou-li ti, že se máš připoutat, neříkají to pro srandu králíkům. Nesundávej si ochranné pomůcky, neodpoutávej se, nestrkej ruce, kam nemáš. Tak se pobavíš a ve zdraví to přežiješ.

A co ty, dáváš v létě přednost válení u vody, nebo chceš něco zažít? A co už jsi vyzkoušela?3 hlasů
Vaše hodnocení