Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Zamyslela jsi se někdy nad tím, co s tvým tělem dělají všechny ty diety a odříkání? Vedlejší účinky různých diet mohou být vážnější, než si vůbec uvědomuješ.

Pro krásu všechno, pro zdraví nic: Jak ti škodí diety?

Přísná dieta
zdroj: Thinkstockphotos Přísná dieta
aktualizováno 18.02.2017, 00:19 | 18.02.2017, 00:19 | Krasna.cz/lk

Zamyslela jsi se někdy nad tím, co s tvým tělem dělají všechny ty diety a odříkání? Vedlejší účinky různých diet mohou být vážnější, než si vůbec uvědomuješ.

Určitě to taky znáš. Máš před sebou velkou akci, důležitou událost nebo vysněné rande a rozhodneš se, že by to chtělo na poslední chvíli ještě doladit postavu. Sáhneš tak po dietce, která slibuje za krátký čas co největší váhový úbytek. Tři dny skoro hladovíš a nakonec opravdu vidíš výsledek - břicho, které nedostalo jídlo, splasklo, a ty tak vypadáš hubenější. Paráda.

Jenomže protože to s hubnutím zas tak vážně nemyslíš, po oné události se zase vrátíš ke svému stravování. Až do doby, kdy se zase budeš někam chystat. Je zajímavé, co jsou některé dívky schopny udělat a jíst (či spíše nejíst) kvůli několika málo shozeným kilogramům. Očekávané výsledky se ale nakonec stejně nedostaví.

Ale zamyslela jsi se někdy nad tím, jak tyto krátkodobé a přísné diety, které navíc nemají zas tak skvělý výsledek, ničí tvé tělo? Vedlejší účinky těchto diet jsou možná vážnější, než si umíš představit. Pojďme si říct alespoň o několika z nich.

Jojo efekt


Většina diet způsobuje jojo efekt. Je to proto, že tělu odepřeš téměř všechno potravu a ono hladoví a začíná trávit své zásoby. Jenomže toho se bojí. A tak když zase dostane jídlo, udělá si nové zásoby na horší časy. Takže to, co z tvého těla odešlo, se zase vrátí zpět a ještě něco navíc.

 

Hladovění
Za hladovění se ti tělo neodvděčí ničím jiným než přibíráním. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Při krátkodobých dietách navíc nehubneš tuk, který ti na tvém těle tolik vadí. Váha klesá, protože se odvodňuješ a protože ztrácíš svaly.

Slabé kosti


Při jednostranných dietách hrozí, že se tvému tělu nebudou dostávat životně důležité vitaminy a stopové prvky, jiných zase budeš mít nadbytek. Ta nerovnováha je nezdravá.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kvůli jídlu se nemusíš cítit provinile
Tuky, zdravé i zákeřné! Jak se v nich konečně vyznat?
Tukožroutská polévka: Je to zázrak, nebo si zničíš zdraví?

Například při dietě založené na bílkovinnách, kdy jíš sýry, vejce a maso ti hrozí překyselení organismu, což vede k tomu, že se z kostí uvolňuje vápník, protože ten je potřebný na odbourávání kyseliny. Kosti pak řídnou, jsou křehké a lehce se zlomí. V extrémním případě.

 

Zlomená ruka
Slabé kosti se budou lámat. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Poškozený imunitní systém

Některé důležité látky, které tvé tělo potřebuje ke správnému fungování, přijímáš v potravě. Pokud nebudeš jíst pestrou stravu, ale například jen jeden druh potravin, tyto látky ti budou chybět. Například když ze své potraviny zcela vyloučíš tuky, nebudeš mít ani důležité vitaminy, které se v tucích rozpouští - tedy A, D, E, F a K. Jenomže ty pomáhají bojovat proti infekcím a potřebuješ je, aby ti správně fungoval imunitní systém. Když tedy budeš držet jednostrannou dietu, počítej s tím, že budeš často nemocná, unavená a ve stresu.

Problémy s pletí

Pokud ti v těle budou chybět výše uvedené vitaminy, poznáš to i na svém vzhledu. Budou se ti totiž třepit nebo lámat nehty, tvé vlasy budou suché, lámavé, jako bez života a budou vypadávat. Problémy pocítí i tvoje pokožka, protože vysušená kůže praská, a to dost bolí.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz řeší:
Dietní slovník: bez těchto pojmů hubnutí nepůjde!
Nezabírá vám dieta? Zkuste naše tipy!

Onemocnění rakovinou


Některé diety jsou založeny na konzumaci červeného masa. Jenomže odborníci zjistili, že pokud se u někoho v rodině vyskytla rakovina tlustého střeva, může pro něj být přílišná konzumace tohoto masa riziková.

 

Červené maso
Přilíš masa tě ohrožuje. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud budeš tuto dietu držet dlouho, budou ti chybět antioxidanty a vláknina. Ze stejného důvodu zapomeň i na diety, při kterých se nesmí jíst ovoce, protože právě ovoce je dobrou prevencí proti této nemoci.5 hlasů
Vaše hodnocení