Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Cukroví, smažený kapr, bramborový salát tradičně patří na vánoční tabuli. Důležité je však myslet i na své zdraví a občas odlehčit svůj jídelníček.

Trpíš vánočním přejídáním? Jaterní dieta pomůže

Bolesti břicha
zdroj: Thinkstockphotos Bolesti břicha
aktualizováno 25.12.2017, 00:17 | 25.12.2017, 00:17 | Krasna.cz/trm

Cukroví, smažený kapr, bramborový salát tradičně patří na vánoční tabuli. Důležité je však myslet i na své zdraví a občas odlehčit svůj jídelníček.

Přejídání a nadměrné pití alkoholu totiž nezpůsobuje jen přibývání na váze, ale také značně zatěžuje naše játra. Ta ovlivňuje také nadměrné užívání léků či prodělání některé z infekčních chorob, například žloutenky či mononukleózy. Po těchto nemocech následuje přísná jaterní dieta, která se může hodit i po náročném slavení…


"Onemocnění jater představuje závažný problém vzhledem k jejich významu pro lidský metabolismus. K poškození dochází mnohdy z nadměrného užívání léků, pití alkoholu, ale příčinou mohou být také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenky. Lidé by se měli snažit rizikovým situacím předcházet nebo je alespoň regulovat. Proti žloutenkám typu A a B se dá chránit očkováním, a to jednou kombinovanou vakcínou, bohužel proti mononukleóze zatím taková ochrana neexistuje a v rámci prevence se doporučuje vyhýbat se kontaktu s nemocnými. U konzumace alkoholu a jater zatěžujících potravin se doporučuje střídmost," doporučuje Prim. MUDr. Dalibor Pastucha, PhD., z Kliniky rehabilitačního a tělovýchovného lékařství FN Olomouc. Víte však, jaké jídlo játra zatěžuje nejvíce?

 

 

Zákaz alkoholu i čerstvého pečiva


Pacienti s nemocnými játry musí držet jaterní dietu několik měsíců až půl roku. Úprava jídelníčku spočívá především ve vynechání živočišných i rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit, nedoporučuje se ani bujón, česnek či cibule. Milovníci pečiva si musí počkat pár dní a jíst pouze starší, okoralé kousky nebo netučné dietní koláče či cukroví, což je v období Vánoc obtížné. Absolutně zakázaný je alkohol, jehož konzumace játra velmi zatěžuje.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak mlsat a neztloustnout
Obrácená dieta: Jez větší porce, zaručeně zhubneš!
Dieta v ohrožení! Jak nepřibrat na party a rautech?


Vyhněte se smaženým pokrmům


Aby jídla splňovala podmínky jaterní diety, nesmí se suroviny během přípravy smažit ani grilovat. Dokonce ani pečení není vhodné. Naopak se doporučuje vařit ve vodě, dusit, popřípadě upravovat jídlo na teflonové pánvi bez použití tuku. Často se pokrmy dají chutně a zdravě připravit i v tlakových hrncích.

 

Zdravé pečení:


Při jaterní dietě můžeme přistoupit ke zdravějšímu způsobu pečení cukroví. Bílou pšeničnou mouku lze nahradit moukou žitnou, jáhlovou, špaldovou či celozrnnou, cukr snadno nahradíme medem a jako náplň zvolíme domácí marmeládu. Při pečení omezujeme množství použitých tuků, které můžeme nahradit zdravějším olivovým olejem. Dokonce i vejce má rostlinou náhražku jménem vajahit, který obsahuje minimální množství cholesterolu.

 

Játra jsou největší žlázou a největším orgánem dutiny břišní v lidském těle. Nachází se na pravé straně pod bránicí a mají klínovitý tvar. Zastupují detoxikační funkci a představují centrum metabolické výměny, filtr a uložiště důležitých látek.1 hlasů
Vaše hodnocení