Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Ječmen sklízený v raném stadiu, kdy ještě nepřipomíná nám známý „fousatý“ klas. To je zelený ječmen. U nás velmi rozšířená rostlina, která v sobě ukrývá sílu Herakla. Oblíbený je nejen pro vysoký obsah vitamínů a minerálů, ale i pro zelené barvivo...

Tuhle potravinu musíš znát! Pomáhá hubnout, hojí jizvy po akné a zažene i pach z úst

Dívka
zdroj: Thinkstockphotos Dívka
aktualizováno 01.05.2018, 00:00 | 01.05.2018, 00:00 | Krásná.cz

Ječmen sklízený v raném stadiu, kdy ještě nepřipomíná nám známý „fousatý“ klas. To je zelený ječmen. U nás velmi rozšířená rostlina, která v sobě ukrývá sílu Herakla. Oblíbený je nejen pro vysoký obsah vitamínů a minerálů, ale i pro zelené barvivo chlorofyl.

Ječmen se u nás běžně využívá od pradávna k výrobě piva. Z čerstvě sklizeného zeleného ječmene se však dá připravit šťáva a sušením při nízkých teplotách vytvořit prášek, který si doma smícháme s vodou a připravíme šťávu či přidáme do džusu nebo jídla. Výborně se hodí i do smoothie, kde s ostatními ingrediencemi doladí ten správný čistící koktejl plný energie a vitamínů.

 

Šťáva z ječmene:
* podporuje zvýšení obranyschopnosti organismu
* pomáhá udržovat optimální hladinu cukru a cholesterolu
* obsahuje mnoho složek (beta karoten, vitamin C či E), které působí jako antioxidanty

 

Kromě mnoha vitamínů a minerálů obsahuje zelený ječmen také zelené barvivo chlorofyl. Při tomto slově si z hodin biologie nejspíš vybavíme zelené části rostlin, kde se chlorofyl využívá k přeměně sluneční energie. Pozitivní efekt má ale i na naše tělo. Má skoro totožnou stavbu jako hemoglobin, který v těle pomáhá přenosu kyslíku. Lidské tělo ho dokáže využít a zvýšit tak svou schopnost produkovat hemoglobin, čímž se podpoří přenos kyslíku.

 

„Zelený ječmen zlepšuje přenašečovou kapacitu pro kyslík, působí příznivě na stav srdce, cév či tvorbu krve. Dá se aplikovat i zevně v obkladech či mastech, kdy se rovněž využívá jeho protizánětlivý a hojivý účinek,“ potvrzuje PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz.

 

Lék na překyselení

 

Zelený ječmen pomáhá zbavit tělo nejrůznějších nečistot, je bohatý na vitamíny, minerály, stopové prvky a enzymy. Může pomoci i v boji s překyselením organismu, které je v dnešní době značný civilizační problém. Jejími hlavními viníky jsou nadměrná konzumace cukru a alkoholu. A jak ji poznáte? Projevuje se zejména dlouhodobou únavou, bolestí hlavy a svalů, sníženou výkonností, špatným trávením či parodontózou. Jestli s překyselením bojujete i vy, zkuste ozdravit jídelníček, začít se více hýbat, ale přiberte i zelený ječmen, vaše snaha dosáhne dříve žádoucích výsledků. Věřte, že již po dvou týdnech užívání této byliny se budete cítit vitálnější.


Pomůže na akné i jizvy po něm

 

Výsledkem užívání zeleného ječmene je zlepšení regenerace, hojení ran a pomalejší stárnutí. Také snižuje bolest, pomáhá při vyrážkách a svědění a působí protizánětlivě. Další jeho superschopností je utlumení tělesného zápachu a zápachu z úst.

 

Mladý ječmen je vhodné užívat po dobu dvou až tří měsíců, tím naplno využijeme jeho síly a pocítíme na sobě pozitivní efekt. Nejvhodnějším ročním obdobím je jaro, kdy tělo potřebuje doplnit energii po náročné zimě, ale také podzim, abychom se na zimu řádně přichystali. Obsažený cholin ochrání naše nervy, což v době jarní únavy rovněž oceníte.


Vyzkoušejte:

 

Zelený ječmen
(Foto: Archiv firem)

 

* Bio Zelený Ječmen Natural Medicaments (250 g, 598 Kč, prodává prozdravi.cz).

* Tobolky Zelený ječmen, Topvet (168 Kč).

* Zelený prášek Blendea SUPERGREENS (30 dávek, 499 Kč, prodává blendea.cz) obsahuje nejen zelený ječmen, jsou v něm i delší zelené superpotraviny pro podporu imunity a účinnou detoxikaci, jako mladá pšenice, chlorella a spirulina.

* Doplněk stravy DetoxElixeer, Walmark (42 tablet, 299 Kč). Kombinuje účinky devíti pečlivě vybraných bylin, které přispívají k přirozené detoxikační funkci našich orgánů. Kromě zeleného ječmene je to třeba ostropestřec, kopřiva, chlorela nebo ycca, navíc je obohacený o prebiotikum, které je zdrojem energie pro přátelské bakterie v našem organismu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dopřej tělu jarní detox po vzoru našich předků
TOP detox? Víme, které ovoce a zelenina udělají nejlepší službu
Chceš dopřát tělu detox? Ukázkový jídelníček na celý týden


Tip na závěr: Zdravý recept
Ječný lívancový dortík se zeleným ječmenem

 

Ječný dortík
(Foto: oficiální zdroj)


Doba přípravy: 60min

 

Ingredience:

 

Palačinky:

• 250 g celozrnné ječné mouky Bioharminie, prodává probio.cz
• 2 lžičky kypřícího prášku
• 1 lžička soli
• 500 ml podmáslí
• 2 vejce

 

Krém
• 150 g sýru mascarpone
• 150 g čerstvého krémového sýru typu Lučina
• 50 ml smetany ke šlehání
• 50 g nastrouhaného parmezánu
• 1 stroužek česneku
• 2 lžičky zeleného ječmene

 

Postup:
V míse střední velikosti smícháme postupně dle uvedeného pořadí všechny suroviny. Vznikne palačinkové těsto. Pomocí naběračky lijeme přiměřené množství těsta na rozpálenou pánev s trochou oleje a usmažíme přibližně sedm ječných palačinek, které klademe jednu na druhou a necháme vychládnout.
 

Mezitím si uděláme krém. V míse vyšleháme krémové sýry, smetanu, přidáme parmezán a prolisovaný česnek. Nakonec přidáme porcovaný zelený ječmen,(můžeme jej nahradit půlkou avokáda). Světle zeleným krémem mažeme jednotlivé palačinky a skládáme na sebe. Zbytkem krému pomažeme povrch a boky. Povrch ozdobíme dle fantazie zeleninou, salátovými lístky.0 hlasů
Vaše hodnocení