Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Dejte sbohem chronické únavě a dopřejte si příliv nové energie.

Vyzraj na jarní únavu: Jak ji překonat a získat novou energii i do mračných dnů?

Únava
zdroj: Thinkstockphotos Únava
aktualizováno 27.03.2017, 00:20 | 27.03.2017, 00:20 | Krásná.cz

Dejte sbohem chronické únavě a dopřejte si příliv nové energie.

Venku se vyčasilo, cvrlikají ptáci a záchvěvy jary ve vzduchu lákají k procházkám a výletům. Jenže místo aby vás jaro v rozpuku nabilo elánem a vytrhlo ze zahálení, cítíte se malátní, nic se vám nechce a do toho často bojujete s chřipkou nebo nemocemi z nachlazení. Odpověď na otázku, proč se tak děje, je nasnadě. Za vším hledejte oslabenou imunitu.


I když o zimním spánku mluvíme hlavně v souvislosti se zvířaty, člověk vlastně do jisté míry funguje v chladných měsících podobně. Když je zima, nesvítí slunce a brzy se stmívá, jsme méně aktivní. Proto tak milujeme zalézt si s dobrou knihou a horkým čajem pod peřinu a oddávat se slastnému nicnedělání. Letošní zima byla vleklá a žezlo jaru předává jen velmi neochotně, takže se není čemu divit, že i my se nemůžeme probrat k životu. Doba zimního spánku však skončila, pojďme se tedy podívat, jak se po zimě nastartovat a posílit vyčerpanou imunitu.

 

Je to v hlavě

 

Je dobře známo, že pozitivní myšlenky vedou k pozitivním činům. Začněte tedy se změnou přímo ve vaší hlavě a přenastavte si pochmurné zimní myšlení na to pozitivní, jarní. Všechno v přírodě pučí, raší a vzkvétá, tak proč se nezapojit do akce zvané jaro a nejít na to podobně? Stačí k tomu maličkosti. Místo obvyklého sedánku s přáteli v hospodě domluvte piknik v parku, kino vyměňte za procházku a uzavřenou posilovnu třeba za házení frisbee na čerstvém vzduchu. Nepřeceňte síly hned zkraje a k aktivitě se probouzejte postupně.

 

 

Vyjarněte si jídelníček

 

Přes zimu většinou dáváme přednost hutné, tučné krmi, která však postrádá výživovou hodnotu. Taková strava nás zmáhá, je pro tělo těžká na zpracování a způsobuje únavu. Jděte na to s jarem jinak a svůj jídelníček odlehčete a doplňte o čerstvé ovoce a zeleninu. Pokud vám nevyšlo novoroční předsevzetí, protože v zimě máte větší sklon hřešit, nastává ideální čas dát si druhou šanci a vyladit formu do plavek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyřeš své problémy - ve snu
Potřebuješ se uvolnit? Zkus spánek jogínů
Bylinky pro tvůj klidný spánek

 

Pozvěte jaro k sobě domů

 

Pusťte se do generálního úklidu! I když se to zdá jako nudná činnost, opak je pravdou. Třídění, uklízení a vyřazování starých věcí je zároveň i vnitřní očistou. Pocit, že se zbavujete nepotřebných věcí, vám dodá lehkost a pocit nového startu s čistým štítem. V uklizeném, provoněném a čistém bytě s dekoracemi v pastelových tónech záchvěv jarní energie přijde sám.

 

 

Látky, které podpoří imunitu

 

Zima a stres oslabují obranyschopnost a člověk je tak náchylnější ke chřipkám, angínám a nachlazení. Oslabená imunita je na vině, pakliže často a opakovaně marodíme. Měli bychom upravit svoji výživu, být fyzicky přiměřeně aktivní, omezovat stresové situace a vhodným způsobem otužovat svůj organismus.

 

Anketa
Pociťuješ jarní únavu?
 

 

Především v situacích, kdy máme sníženou obranyschopnost, jako je tomu teď na jaře, mají své nezastupitelné místo enzymy (např. volně prodejný lék Wobenzym). Řídí biochemické procesy v těle a udržují imunitní systém v rovnováze. Pomohou například také betaglukany (např. Betaglukan Forte), jejichž úkolem je aktivovat tzv. makrofágy, tedy buňky tvořící první obrannou linii organismu. S detoxikací a posilováním imunity pomůže také kolostrum neboli mlezivo (zkuste např. Colostrum Direct od LR Health & Beauty), které obsahuje imunoglobuliny, aminokyseliny a růstové faktory, které zaručují zdravý vývoj a rovnováhu v organizmu.0 hlasů
Vaše hodnocení