Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Už žádné výmluvy, že nestíháte, nemůžete a podobně.

Zase se vymlouváš ze cvičení? 8 triků, jak se příjemně motivovat

Dance power
zdroj: oficiální zdroj Dance power
aktualizováno 09.03.2017, 16:22 | 09.03.2017, 16:22 | Krásná.cz

Už žádné výmluvy, že nestíháte, nemůžete a podobně.

Připravili jsme pro vás osm jednoduchých triků, s nimiž bude hračka dát výmluvám vale a vypravit se do fitka nebo tělocvičny každý den.

 

1. Do fitka maximálně 10 minut


Že o nějakém fitness centru nadšeně mluví polovina města, ještě neznamená, že je to správné pro vás. Zásadní otázka totiž zní, jak ho máte daleko. „Obecné pravidlo říká, že fitko by nemělo být dál než deset minut od místa, kde bydlíte nebo pracujete. Pak je mnohem větší pravděpodobnost, že tam budete chodit pravidelně,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

 

2. Cvičte ráno
Pokud je to jenom trochu možné, zapište se na ranní hodiny a choďte cvičit, než půjdete do práce a vyrazíte vstříc novému dni. Nejrůznější psychologické výzkumy prokázaly, že jak postupně během dne přibývají povinností, naše vůle slábne, a vymlouvat se je mnohem jednodušší. Mimochodem, ranní cvičení je také nejlepší start do nového dne. I kdybyste dnes už nic jiného neudělali, pohyb jste zvládli!

 

Fitnes trendy

Několik posledních let je v módě rychlá, ale náročná fyzická aktivita prováděná za co nejkratší dobu.„ Tento typ sportu si získává stále více fanoušků, zaručuje výrazné zlepšení kondice a vybudování aktivní svalové hmoty. U některých lidí vyvolává vyplavování serotoninu, tedy hormonu štěstí, během cvičení i po něm dokonce závislost,“ vysvětluje Samantha Clayton, fitness expertka ze společnosti Herbalife. Prim hrají krátké tréninky v podobě funkčních tréninků, cross-fit či hard core tréninků nebo takzvaného HIIT. Jedná se většinou o série cviků prováděných s maximální intenzitou co nejrychleji.


Populární je také propojování jednotlivých typů cvičení. Novinky ve světě skupinových lekcí:
 

• Piloxing – spojení hodin ladného pilatesu, energického boxu a svůdného tance
 

• Jump box – propojení jumpingu na trampolínkách a kick-boxu
 

• Niq – propojení prvků jógy, pilates, tai-chi a taekwon-do
 

• Jogalates - kombinuje meditativní pozice jógy s cvičením pilates
 

• Bollyrobics – předlohou pro tohoto následníka populární zumby je bollywoodský tanec
 

• Fitbox –prvky boxu jako jsou kopy a údery směřující do totemů prováděné ve svižném stylu

 

3. Připravte si oblečení
Aby pro vás ranní vstávání a cesta do fitka byly o něco snazší, připravte si všechno potřebné už večer. Dejte si do tašky boty, oblečení, muziku, svačinu, prostě zabalte všechno tak, abyste ji ráno po probuzení jenom popadli a mohli vyrazit. Když budete hledat boty bůhvíkde, tričko v pračce, svačinu v lednici, ztratíte klidně i patnáct minut. Budete naštvaní a bude mnohem jednodušší říct si, že dneska už to nemá cenu.

 

Jóga
(Foto: oficiální zdroj)

 

4. Hledejte cesty, jak si cvičení zpříjemnit
Máte fitko tak blízko, že po něm stihnete ještě jedno kolečko v sauně? Můžete si po tréninku naplánovat alespoň rychlé ranní kafe s kamarádkou? Nebo si první pracovní schůzku dát v kavárně fitka? „V obrovském shonu dnes často zapomínáme, že fitka nejsou jen o cvičení, ale také o relaxu a pohodě, ke kterým nabízejí spoustu možností. Zkuste popřemýšlet, jak využít aspoň některé z nich, jak spojit příjemné s užitečným, a na cvičení se okamžitě budete těšit o něco víc,“ říká Jana Havrdová.

 

Vystupte ze stereotypu

Při redukci váhy a rutinním cvičení se často stává, že člověk uvízne na mrtvém bodě. Tělo se přizpůsobí příjmu nízkoenergetické stravy a svaly si zvyknou na jednotvárnou zátěž. „Pravidelný silový trénink prokládejte variabilním kardio cvičením. Svižnou chůzí urazte alespoň pět kilometrů, projeďte se půl hodiny na kole a snažte se udržet rychlost kolem 16 kilometrů. Navštivte kurz pilates pro zlepšení pružnosti svalů, vyzkoušejte břišní tance, zumbu nebo si zahrajte dynamický beach volejbal,“ doporučuje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.

 

5. Napište si cvičení do diáře
Poznamenejte si termín cvičení úplně stejně, jako si píšete každou jinou pracovní schůzku nebo setkání, které mají pevný začátek a konec. „Je to drobný trik, který vám ale při každém pohledu do diáře jasně řekne, že daný čas je zablokovaný, už se během něj něco děje, a nemáte si tedy plánovat nic dalšího,“ prozrazuje Jana Havrdová tip, který sama používá.

 

Anketa
Jak často cvičíš?
268 hlasů
Denně.
106 hlasů
Jednou týdně.
112 hlasů
Méně často.
325 hlasů
Vůbec.
Hlasovalo 1526 lidí
 

 

6. Udělejte si ze cvičení vnější závazek
To znamená například najmout si trenéra. Nebo se domluvit s kamarádkou, u níž vám bude hloupé se dvakrát týdně vymlouvat, že nemůžete. Když totiž budete spoléhat jenom na to, že se sami donutíte cvičit, možná se i donutíte, ale často nejspíš před lekcí najdete tisíc důležitějších věcí na práci. „Pokud ale budete vědět, že vás ve tři odpoledne někde čeká trenér nebo kamarádka, nebudete je chtít zklamat, a rozvrh si zařídíte tak, abyste se do fitka dostali,“ upozorňuje Jana Havrdová.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

5 chyb, které děláme při cvičení
Nemáš na fitko? Tip na super cvičení zadarmo
Cviky na břicho, které skutečně fungují!

 

7. Mějte plán na krize
Spousta dobrých předsevzetí a plánů nepadá jenom s naší slabou vůlí, ale hlavně s krizemi. Co to znamená: chodíte do fitka pravidelně dvakrát týdně, dokud na vás v práci nespadne náročný projekt, nepřijede vám domů na pár dní návštěva nebo neodjedete na pracovní cestu. Problém je, že kvůli nim nevypadnete pouze na pár dnů nebo týdnů, ale často na celé měsíce, i když už je dávno hotovo. Co s tím? Jakmile taková krize přijde, neříkejte, že se ke cvičení vrátíte „někdy“, ale dejte si pevný termín. Řekněte si třeba: „Dobře, teď se budu 2 týdny soustředit intenzivně jenom na práci, ale 20. března v 7.30 budu zpátky na hodině.“ Je to drobnost, ale když přestanete používat všechna z hlediska času neurčitá příslovce, návrat ke cvičení po krizi bude jednodušší.

 

8. Kupte si hezké oblečení
Cvičit se dá samozřejmě víceméně v čemkoliv, ale když si koupíte hezké funkční oblečení, bude se vám do něj chtít mnohem víc, než do starého trika a vytahaných tepláků. „Oblečení funguje jako skvělá motivace i odměna. Můžete si třeba říct, že až zvládnete běžet na páse čtyřicet minut nebo zvednete určitou zátěž, máte právo vybrat si zase nějaký nový kousek,“ uzavírá Jana Havrdová.0 hlasů
Vaše hodnocení