Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Slýcháváte nebo slýchávala jste, že 'každá snaha je zbytečná, protože jste postavu stejně zdědila po rodičích a prarodičích'?

Zdědila jsi tlusté geny? Umíme je přeprogramovat!

Tloušťka v rodině
zdroj: Thinkstockphotos Tloušťka v rodině
aktualizováno 11.06.2015, 15:12 | 11.06.2015, 15:12 | Krasna.cz/trm

Slýcháváte nebo slýchávala jste, že 'každá snaha je zbytečná, protože jste postavu stejně zdědila po rodičích a prarodičích'?

Od rodičů skutečně něco dědíme, ale pouze somatotyp; místa na těle, kam se nám jednodušeji uloží tuk; a také stravovací návyky - dobré nebo špatné. Zbavit se takových návyků, které si neseme od dětství (a mnohdy si je ani neuvědomujeme), je hrozně těžké.


"U nás bylo vždy zvykem jíst večer u televize… Několik let mi trvalo uvědomit si to, a hlavně zbavit se tohoto zlozvyku," přiznává fitnes trenérka Lucie Matějíčková, autorka projektu Hubnutí Hrou (hubnutirou.cz). "Další podobné návyky, kterých si všímám u svých přátel, jsou například: vynechání snídaně, vyloučení zeleniny nebo ovoce z jídelníčku, návyk na smažená jídla, zahánění špatné nálady sladkým atp." popisuje nešvary ve stravování odbornice.


Pokud taky máte nějaký podobný stravovací návyk, nebo nejste spokojena s typem své postavy, nezoufejte. Epigenetika dokázala, že člověk může změnit to, co mu „bylo dáno“, tedy svoji DNA. Buňky začnou pracovat jinak a s tím i celé naše tělo. Jak? Pokud budete jíst vyváženou stravu, zapomenete na špatné zlozvyky a získáte potřebné minerály, tak nejen že můžete změnit svůj životní program, zapsaný ve své DNA, ale také předat potomkům zdravé geny, které vydrží roky i dětem a vnukům. Jinými slovy: naše geny se mohou měnit vlivem našeho stravování a cvičení – vlivem našeho životního stylu!


Mechanismus této zákonitosti vysvětluje doktor biologie Vsevolod Kiselev: v jakékoliv DNA je jakákoliv funkce zakódována dvakrát – pečlivá příroda dělá vše s rezervou. Proto má žena, která získala od matky jeden zmutovaný gen rakoviny prsu, druhý zdravý. Vyměnit zdravý za poškozený zatím medicína neumí. Ale každý z nás může zkusit aktivovat zdravý gen, posílit jeho expresi několikrát, tak, aby zcela kompenzoval poškození.

 

 

Tloušťka je zakotvena v genomu


Fungování genů závisí na stravování. Strava musí být nízkokalorická, tím zpomalujete stárnutí a zaručujete dlouhověkost dětem a vnukům. Epidemii obezity, která nyní propukla, také vysvětluje epigenetika: tloustneme, protože se naše matky přejídaly před těhotenstvím a během něj. Potvrzují to pokusy provedené na zvířatech: překrmované myši vždy produkovaly ještě tlustější potomstvo, a tato konstituce se zakotvila v genomu.


Genům se líbí, když se udržujeme v dobré fyzické formě. Jak stravou, správným dýcháním tak pohybem. Vědci například zjistili, že pravidelné cvičení po dobu 45 dnů na cyklotrenažeru aktivuje asi 500 genů! To samozřejmě platí i pro jiné typy pohybové aktivity.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Přírodní cesta ke kráse a štíhlé linii
Netloustneš kvůli svému klukovi?
Chceš zhubnout? Známe triky štíhlých holek!


Na geny mají vliv i emoce, jaké zažíváme, jak kladné, tak záporné. A zároveň i prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Proto pro úbytek hmotnosti skvěle funguje i pozitivní vizualizace a mentální techniky. Doslova se "přeprogramováváte" zaživa! Wow. To je skvělá zpráva, že?


Organizace Institute of HeartMath (která má specifický cíl - prozkoumat vliv pocitů na naše tělo a roli, již mohou tyto emoce hrát) při laboratorních pokusech v letech 1992 - 1995 dokázala, že lidská emoce změnila tvar DNA. Je jasné, že důsledky tohoto zjištění přesahují hranice všeho, co tradiční věda dosud dovolovala přijmout.


Během 3 měsíců je každý schopen ovlivnit stovky genů v našich buňkách prostě jen tím, že změní svou stravu a životní návyky. Z tohoto vyplývá, že až na pár jednotek z milionu, je bez problému možné změnit svou postavu a udržet si ji. Ať jste se s predispozicemi narodila či nikoliv. Zhubnout a nezažít JOJO efekt znovu…16 hlasů
Vaše hodnocení