Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zní to možná zvláštně, ale i vztah má nějaká pravidla – zvlášť když chceš, aby vám vydržel.

Deset pravidel trvalého vztahu

Velká láska
zdroj: Thinkstockphotos Velká láska
aktualizováno 09.11.2013, 00:00 | 09.11.2013, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Zní to možná zvláštně, ale i vztah má nějaká pravidla – zvlášť když chceš, aby vám vydržel.

Někteří tato pravidla vnímají intuitivně, a tak nemají s udržením vztahu problém. Patříš mezi ty, kterým vztah nikdy dlouho nevydrží? A nemůžeš něco dělat špatně?

1. Buď velká holka a nevěř pohádkám
Neměj na váš vztah a na tvého kluka zbytečně přehnané nároky. Nemysli si, že "stačí potkat toho pravého", a tím se všechny problémy prostě rozplynou, protože spolu budete žít šťastně až do smrti. Každé malé dítě, když vyroste, tak pochopí, že bubáci neexistují. Stejně tak by slečny měly vyrůst z romantických komedií a uvědomit si, že tohle není reálný život, že je to jenom film. Ušetří si tak mnoho zklamání a trápení. Ve reálném vztahu to totiž prvním romantickým přiznáním, líbáním v dešti, a dokonce ani svatbou nekončí. Spíš naopak, v reálném vztahu to tímhle většinou teprve všechno začíná.

2. Měj vlastní život a vlastní koníčky
Tvůj kluk by pro tebe měl znamenat opravdu hodně, ale to neznamená, že nemáš nic jiného na práci, než být s ním. Pokud zrovna nemůžeš být se svým klukem, a tak místo toho koukáš doma do zdi, je něco blbě. To se potom na kluka dost upneš a začneš ho "dusit" – a on se zlekne a uteče.

Měla bys tedy mít i nějaké své koníčky, kterým se můžeš věnovat, když zrovna nejste spolu. Když budeš jednou týdně chodit na zumbu a jednou týdně na hodinu klavíru, tvého kluka tím nijak zanedbávat nebudeš. Když se ve volných chvílích budeš učit nějaký jazyk nebo třeba budeš ve volných chvílích malovat, taky je to fajn. Neznamená to, že by tento "tvůj svět" měl být úplně odříznutý od tvého kluka, to vůbec ne. Klidně mu potom můžeš ukazovat své namalované obrázky, můžeš mu něco zahrát na klavír nebo ho vzít na nějaké vystoupení tvé taneční skupiny. Ale pořád by to mělo být něco, co tě baví a co děláš pro sebe, ne pro něj. Mělo by to být tak, že jsi šťastná, vedeš si svůj šťastný život a tvůj kluk je třešničkou na dortu do toho všeho štěstí. Měla bys umět být šťastná i sama se sebou, jen tak s tebou bude šťastný i tvůj kluk.

3. Mějte společný život a společné koníčky
Vedle tvého vlastního spokojeného života by měl existovat samozřejmě i ten, ve kterém jste vy dva. A samozřejmě by se v tomto životě mělo i něco dít. Mějte nějaký společný koníček, třeba choďte běhat nebo jezdit na bruslích. Když máte volno, zabalte si svačinu a jeďte na výlet nebo alespoň na procházku. Občas zajděte do kina nebo do divadla. Nedělejte pořád to samé. Hodně párů, když spolu ještě randí, dělají všelijaké aktivity, chodí do kaváren, na večeře, do kina – a když se dají dohromady, tak s tím skončí. A ta příšerná dlouhotrvající nuda je něco, co pak ukončí i jejich vztah.

4. Snaž se tolik nežárlit
Mnoho lidí říká, že kdo nežárlí, ten nemiluje. Prozradím ti tajemství – tohle je úplná blbost. Žárlivost a láska toho totiž nemají až tolik společného, takže nejde podle jednoho posuzovat to druhé. Když někdo žárlí, znamená to pouze to, že si není jistý sám sebou, svému protějšku tolik nevěří (protože se třeba spálil v minulých vztazích) a nebo má potřebu svého partnera vlastnit. Když někdo žárlí, tak toho druhého může milovat, ale také nemusí. Takže když někdo nežárlí, neznamená to, že mu je jeho parter ukradený, ale může to taky znamenat, že mu prostě věří.

PŘEČTI SI TAKÉ:
5 pravidel PRAVÉ lásky
Znamení, že váš vztah je nebezpečný

Když má tvá žárlivost nějaké rozumné meze, je to v pořádku. Ve chvíli, kdy ale začneš příteli dělat žárlivé scény, už je to přes čáru. Také by sis měla uvědomit, že on je taky jenom chlap. A ti se prostě občas za nějakou hezkou holkou otočí, ti se prostě občas podívají cizí holce na zadek, ti se prostě občas podívají i na porno. To jsou věci, na které není třeba žárlit, protože tě to nijak neohrožuje. Dokud se jenom dívá, není na tom nic špatného. A ani to neznamená, že by ses mu ty nelíbila.

5. Važ si svého kluka
Pro mnoho lidí je to jenom fráze. Jenomže když si někoho vážíš, tak ho třeba nepomlouváš – a to ani před kamarádkami. Mnoho dívek před svými kamarádkami o svém klukovi mluví jako o nějakém psovi (pejskařům se omlouvám). Taková dívka vždy vyjmenuje všechno, co její kluk dělá blbě, jak si po sobě neuklízí, jak je neschopný, jak hrozně se chová, jak si ji neváží... - počkat. A ona si ho váží, když o něm takhle mluví? Jak by asi bylo jí, kdyby se o ní její kluk takhle vyjadřoval před kamarády?

 

Hádka
Zbytečné hádky vše komplikují. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jen když si budeš svého kluka vážit, bude si vážit i on tebe. Vždycky by sis měla vzpomenout na to, co všechno pro tebe dělá a v čem je lepší než ostatní kluci. A o tom bys měla mluvit, neměla bys pořád připomínat a předhazovat mu jeho chyby. Každý nějaké chyby má, ale pokud si svého kluka vážíš, nikdy bys ho neměla ponižovat.

6. Vaše problémy řešte spolu
Zní to logicky, že? Ale mnoho lidí to tak nedělá. Do krizí a hádek natahují další a další lidi, kteří do toho vztahu stejně nevidí, takže vždycky budou jen na té straně, ke které mají blíž. Když se pohádáte, je to vaše věc, měli byste to tedy řešit přednostně spolu. Když ale okamžitě zavoláš kamarádce, aby sis postěžovala, a ona pak bude volat jemu, jaký je to idiot, tak tím to všechno jenom zhoršíš. V některých partnerstvích to dokonce funguje tak, že když se dva pohádají, tak muž potom volá své mamince ... - vždyť takové chování je úplně směšné. Abyste měli dospělý vztah, měli byste se chovat oba dospěle a řešit si své problémy spolu.

7. Přestaň si stěžovat a buď trochu pozitivnější
Kluci mají rádi holky do nepohody. Je jasné, že se v trvalém vztahu nebudeš pořád usmívat, protože občas na člověka přijde špatná nálada. Ale snaž se ji nevybíjet na tvém klukovi, on za to, že se ti nepovedla písemka z angličtiny a že tě naštvala máma, fakt nemůže. On to jednou nebo dvakrát vydrží, ale když si budeš stěžovat pořád dokola a vlastně nebudeš nikdy spokojená, tak ho to s tebou velmi brzo přestane bavit.

8. Věř mu
Když řekne, že jsi krásná, nevyvracej mu to. Když řekne, že tě miluje, nehledej v tom žádné "ale". A když řekne, že jde na oslavu narozenin kamarádky, tak mu věř, že je to jenom kamarádka. Protože když mu věřit nebudeš, tak on se příště vykašle na to, aby ti něco říkal, a raději si něco vymyslí, abys mu nedělala scénu.

 

Zamilovaný pár - 2
Když ti řekne, že tě miluje, tak mu věř. (Foto: Thinkstockphotos)

 

K důvěře patří také to, že mu nepolezeš do mobilu ani do mailové schránky. Je to znak velké nedůvěry. A kdyby ses dozvěděla něco, co bys nechtěla, tak nejenom, že by tě to mrzelo, ale navíc bys mu to nemohla ani říct, protože by poznal, že jsi mu lezla tam, kam nemáš – a celé by se to otočilo proti tobě. Nezapomínej, že jsou i věci, které by sis mohla vyložit špatně – a opravdu chceš kvůli toho ohrozit váš vztah? Jasně, my holky jsme často hodně zvědavé, ale lézt mu za jeho zády do soukromí je nedůstojné. Když už si tak strašně potřebuješ přečíst všechny jeho maily, tak se ho aspoň zeptej.

9. Pochop, že tvůj kluk není nesvéprávný

Žádná ultimáta - na věty typu "buď já, nebo kamarádi" rovnou zapomeň. Tvůj kluk je svobodná bytost, on má právo si sám posoudit, s kým chce trávit volný čas a s kým se chce bavit. On má právo sám posoudit, co chce a co nechce, popřípadě co je pro něho dobré nebo ne. Jasně, ne vždy to musí být dobrá volba a může se ve svých kamarádech plést – ale to je jeho věc. Může si vybrat špatnou školu a nebo ho ze školy kvůli jeho špatnému rozhodnutí mohou vyhodit. Je jasné, že pro něho chceš to nejlepší, ale všechno má svá meze. Můžeš mu říct svůj názor, ale tím to asi tak končí. Je jenom na něm, jestli k tvému názoru přihlédne, nebo ne. Protože je to on, kdo za své rozhodnutí ponese následky. Tvůj hlavní úkol je ho potom podpořit a snažit se v sobě udusit větu: "Já ti to říkala."

10. Mějte se rádi

Teď si asi říkáš, že tohle je jasné. A že je to přece to nejdůležitější pravidlo trvalého vztahu, tak proč jsem ho nedala hned na začátek. Dávám ho na konec z jednoho prostého důvodu – nemůžeš čekat, že tohle je to jediné pravidlo. Láska totiž někdy prostě nestačí. Trvalý a pevný vztah se buduje nějakou dobu a stojí nejenom na lásce, ale i na vzájemném respektu a důvěře. Když nebudete respektovat určitá pravidla, tak se můžete mít rádi sebevíc, ale stačit to nebude.

Také nemůžeš čekat, že láska bude na začátku vztahu úplně stejná jako po několika letech. Ze začátku jste oba zamilovaní, máte růžové brýle a vznášíte se dva metry nad zemí. To je zamilovanost, taková mladší a střelenější ségra lásky. Když se budete oba snažit, tak tahle mladší ségra časem dospěje, začne dokonce i přemýšlet a přehoupne se v lásku. Láska je rozumnější, svět vidí reálněji. A na rozdíl od zamilovanosti má mnohem větší šanci vydržet. Jen od ní nemůžeš očekávat, že bude stejná jako zamilovanost. Už se ti z tvého kluka nebudou podlamovat kolena, už neucítíš při každém jeho dotyku šimrání v podbřišku. Ale bude ti s ním prostě dobře. Budeš se moct schovat do jeho náruče, když ti nebude nejlíp. Všechny hezké zážitky budeš chtít zažít s ním. Bude patřit do tvého života. Uvidíš v něm jistotu a hezkou budoucnost. Tohle je láska.

Samozřejmě, že neexistuje obecný návod na to, abyste spolu žili šťastně až do smrti. Pro různé lidi jsou důležité různé věci – a zatímco jeden by se kvůli nějaké věci klidně se svým protějškem rozešel, druhému to bude připadat jako malichernost. Každopádně si myslím, že když se budeš snažit dodržovat výše popsaná pravidla, tvůj kluk se na tebe rozhodně zlobit nebude:-)

A co ty? Daří se ti udržet si vztah a nebo jsi spíše typ, který se moc neváže? Jak dlouho trval tvůj nejdelší vztah? Máš nějaké pravidlo trvalého vztahu, o kterém jsem nenapsala? Poděl se v komentářích:-).8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •