Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Termín karma se v poslední době skloňuje snad všude a spousta lidí ho v používá v i běžném životě.

Jak zaseješ, tak sklidíš aneb co je to karma?

karma
zdroj: Thinkstockphotos karma
aktualizováno 03.02.2015, 11:32 | 03.02.2015, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Termín "karma" se v poslední době skloňuje snad všude a spousta lidí ho v používá v i běžném životě.

Také spousta lidí na karmu nadává (a teď opravdu nemyslím případ, kdy mají problém s ohřevem vody) a zaměňuje ji s osudem. Jenomže ono to s ní není tak jednoduché. Proto jsem se rozhodla objasnit, jak se na termín "karma" dívají východní náboženství. Karma v buddhismu je vlastně jakýsi zákon příčiny a následku. Jednoduše by se dalo říct, že špatné věci, které uděláme, se nám v životě vrátí špatnými věcmi, zatímco dobré věci se vrátí těmi dobrými.

 

Výhodou (a často vlastně i nevýhodou) karmy je, že funguje, ať už na ni člověk věří či ne. Člověk, který se narodil v prostředí, ve kterém nemohl o buddhismu nebo hinduismu ani slyšet, tak vlastně o nic nepřijde, protože pokud bude dobrý člověk a bude konat dobré skutky, bude odměněn pěknou budoucností - ať už tomu věří nebo ne. Stejně tak za zlé skutky bude "potrestán". Nicméně nedá se říct, že člověka "trestá karma" - karma netrestá, to sám člověk se trestá nebo odměňuje tím, jaké činy páchá. Karma je pouze zákon příčiny a následku, nedá se na ni zlobit. Když si nad sebe hodíš jablko a jablko ti spadne na hlavu, taky se nemůžeš zlobit na gravitaci. Můžeš se zlobit pouze na sebe, že jsi nad sebe to jablko házela.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Psychologický thriller LABYRINT
Nová jarní/letní kolekce 2015 v Lindexu

 

Jak to teda funguje? Podle buddhismu každá myšlenka, čin, skutek,... nechává v mysli jakési stopy. A protože to, jak prožíváme svět kolem nás, záleží pouze na naší mysli, tak se negativní stopy negativně odráží v našich životech a vedou k utrpení a pozitivní stopy se odráží pozitivně. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to vlastně strašně osvobozující pocit - znamená to totiž, že máme svůj život ve svých rukou. To je vlastně rozdíl mezi osudem a karmou - osud člověk jen přijímá, nedá se s ním nic dělat. Ale díky karmě si člověk může rozhodovat o své budoucnosti tím, jak se chová.

 


Většina lidí se začne hned ptát, co to ale je dobrý čin a co špatný. Jop, tohle je dobrá otázka. Tohle se posuzuje poměrně obtížně, protože každý z nás žije v úplně jiných podmínkách a kulturách. Například v naší kultuře jsou "špatné činy" definovány v desateru v Bibli nebo v zákonech. Takovéto "desatero" - tedy spíš toho, co by člověk neměl dělat, aby byl dobrým člověkem, má snad úplně každé náboženství. Obecně se dá říct, že čin, při kterém naším zaviněním trpí jiná živá bytost, je špatný. A čin, kterým jiným bytostem dáváme lásku a děláme je šťastnými, je dobrý. Bohužel v našem světě často není nic tak černobílé, ve většině situací je to tak nějak uprostřed - a záleží jen na tom, na kterou stranu se to "naklání" víc.Při rozhodování, jaký čin je dobrý a jaký je špatný, je hodně důležitá motivace. Použiju příklad z knihy "Jeho Svátost DALAI LAMA pro mladé a dětem": Představ si, že při odchodu z restaurace zjistíš, že si nějaký pán vzal tvůj deštník. Tvoje reakce však bude různá podle toho, jaký ten pán měl motivaci. I když výsledek je stejný (tedy nemáš deštník), budeš se určitě cítit jinak, když zjistíš, že se pán pouze spletl, jinak se budeš cítit, když zjistíš, že ti ho sprostě ukradl, a jinak se budeš cítit, když zjistíš, že ho vzal proto, aby ho dal staré nemocné paní, aby nezmokla. Přitom pro tebe se vlastně nic nemění, prostě nemáš deštík. A čin je to také stále stejný - pán ti vzal deštník. To jen jeho motivace mění to, zda tento čin pokládáš spíš za dobrý, neutrální či za špatný.


A proto moc nemám ráda novodobé myšlenky typu: "Život je svině, ty musíš být větší." Díky karmě je to totiž úplně naopak - čím jsem větší svině, tím větší svině je i život. Čím víc šlapu po ostatních lidech kvůli dosažení vlastního štěstí, tím víc se vlastnímu štěstí vzdaluji. Ale čím víc se snažím, aby byli šťastní i jiní lidé, tím většího štěstí dosáhnu i já.1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •