Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Někdy mám pocit, že je IN střídat kluky jako ponožky. Ne všechny dívky ale střídají chlapce úmyslně, spousta z nás touží po dlouhodobějším vztahu. Jak se chovat, abychom si takový vztah udržely?

Zlatá pravidla, jak si udržíš vztah

Velká láska
zdroj: Thinkstockphotos Velká láska
aktualizováno 04.12.2012, 00:00 | 04.12.2012, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Někdy mám pocit, že je IN střídat kluky jako ponožky. Ne všechny dívky ale střídají chlapce úmyslně, spousta z nás touží po dlouhodobějším vztahu. Jak se chovat, abychom si takový vztah udržely?

Neměj přehnaná očekávání
Opravdu není ve tvých silách (a ani v silách tvého kluka), aby váš vztah vypadal po několika měsících, nebo dokonce letech stejně jako na začátku. Každý vztah se vyvíjí, to je úplně přirozené. To, že už ti tak často neříká, že tě miluje, to, že ti nenapíše denně pět smsek a že ti třikrát denně nezavolá, neznamená, že by tě neměl rád. Kdyby tě neměl rád, nebyl by s tebou.


Věř mu

Věř mu nejenom, když ti řekne, kde večer byl, ale i když ti řekne, že tě miluje. Proč o takových slovech pochybuješ? Když mu budeš dávat najevo, že ho nebereš vážně, přestane mít potřebu ti cokoli říkat. Stejně tak, když ho budeš podezírat pokaždé, když půjde ven s kamarády. Takhle se dočkáš jedině toho, že příště raději zalže, že byl celý den doma, aby nemusel poslouchat tvé žárlivé scény. Vlastně ho ke lhaní donutíš. Když mu budeš věřit, bude věřit i on tobě – a nebude mít problém s tebou komunikovat.


Nelez mu do soukromí

Myslíš, že v delším vztahu "co je jeho, je i tvoje"? Kdepak. Každý z nás potřebuje nějaké místečko, které je jenom jeho. Neznamená to, že by něco skrýval. Pročítat příteli smsky, emaily nebo zprávy ve Facebooku – to je opravdu sprosté. I kdyby v tom mobilu vůbec nic neměl, nebude mu to příjemné proto, že si bude myslet, že mu nevěříš a že ho z něčeho podezíráš. A kdybys tam opravdu něco našla? Pak mu to nemůžeš ani říct, protože by ses tím přiznala, že si mu ten mobil prolezla. Navíc je to vytržené z kontextu, můžeš to pochopit úplně jinak, než je to doopravdy.


Nezapomínej, že tím, že lezeš příteli do mobilu, nenarušuješ pouze jeho soukromí, ale narušuješ také soukromí toho, kdo mu píše. Jak by ses cítila ty, kdybys věděla, že všechny smsky, které pošleš své kamarádce, čte i její kluk?


Važ si sama sebe

Neponižuj se. Jak se má kluk asi chovat k holce, která se sama k sobě chová jako k hadru na podlahu? Všimni si, že holky, které se mají rády, které k sobě mají úctu, mají kluky téměř omotané kolem prstu. Když si budeš vážit sama sebe, bude si tě vážit i tvůj kluk.


Buď rozumná holka, žádná hysterka

I když se od něj dozvíš ne zrovna příjemnou zprávu, nevyšiluj. Chápu, že tohle je hodně těžké, proto se raději sbal a jdi se projít. Provětrej hlavu a vychladni. A až potom něco řeš. Když mu uděláš scénu, příště raději bude držet pusu.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Je to pravá láska?
Nikdo není dokonalý - ani ty, ani tvůj kluk!

Udělejte si na sebe čas

V dlouhodobém vztahu si partneři často zapomínají vyhrazovat čas jeden na druhého. Sice se vídají , vidí se třeba denně, ale všechno dělají odděleně. Jeden kouká na televizi, druhý si čte. Jeden uklízí, druhý spí. První kouká do počítače a druhý vaří. Tohle je všechno v pořádku, jste dvě nezávislé jednotky, ne siamská dvojčata. Je ale důležité občas dělat něco společně. Zajít si do kina, podívat se spolu na oblíbený film, vyjet si na výlet. Sbírejte společné zážitky, budete si tak mít o čem povídat.


N
ebuď přísavka

Opačný případ, než v předchozím bodě. Nemůžeš očekávat, že bude celé dny trávit jen s tebou, nech ho dýchat. I on potřebuje čas sám na sebe a na své kamarády. Nemusíš chodit všude s ním. Třeba si potřebuje "chlapsky pokecat". Nemusíš ho několikrát denně prozvoňovat, psát a volat. Dokonce bych řekla, že kluci často nesnáší, když jim jejich milovaná zavolá "jen tak, protože jsem tě chtěla slyšet". Dobře, občas je to roztomilé, ale třikrát denně? To každého normálního chlapa zaručeně otráví, určitě má na práci i jiné věci, než si s tebou hodiny povídat telefonem "jen tak o ničem".

Zajímejte se o sebe

Že se znáte natolik, že už tě nemůže nic překvapit? Bavte se o tom, co vás baví a co byste chtěli dělat. Zajímej se o koníčky tvého partnera. Jasně, když on je vášnivý fotbalový fanoušek a ty fotbalu nerozumíš ani za nic, nadšená z toho nebudeš. Nikdo po tobě nechce, abys také měla ráda fotbal, ale to neznamená, že hned musíš prohlašovat, jak pitomá je to hra, jak to nesnášíš a jak o tom nechceš slyšet ani slovo. Klidně mu řekni, že tomu nerozumíš, ale jeho koníčky neponižuj. Mohlo by se pak stát, že on bude ponižovat ty tvoje.


Nedělej z něho prostředníka

Nedávej svému partnerovi na výběr – fráze typu "buď já, nebo kamarádi" nebo "buď já, nebo maminka" si jednoduše zakaž. Když na tebe bude naštvaný, mohla bys být nemile překvapena, koho by si v tu chvíli (i kdyby v afektu) vybral. Má rád jak tebe, tak své kamarády, tak mámu. Když si s jeho kamarády nerozumíš, nikdo tě nenutí se s nimi vídat, ale to neznamená, že se s nimi nemůže vídat on. Uvědom si, že máma ho vychovala a on ji má určitě moc rád. Opravdu mu chceš dávat na vybranou mezi lidmi, které miluje? Není lepší vymyslet nějaký kompromis?


Nevytahuj staré chyby

Je jednoduché mu donekonečna vyčítat, co udělal blbě a v čem tě zklamal. Jenomže tím se nikam neposunete. Zkus se na něj pro jednou podívat méně kritickýma očima. Každý máme své chyby, dovol je i svému klukovi. Když udělá nějakou blbost, samozřejmě mu to můžeš dát vyžrat, ale dej si pozor na to, aby to nepřekročilo únosnou mez. Pokud mu budeš vyčítat i chyby, které udělal před půl rokem, brzo ho tvoje sekýrování přestane bavit.


Pochval ho

Ve vztahu je důležité si občas připomenout, proč toho druhého máme rádi. Nevšímej si tedy pouze toho, co dělá špatně a čím tě štve, zkus se zaměřit na to dobré. I kdyby to byly jen maličkosti. Neboj se ho pochválit nebo mu za něco poděkovat. Uvidí, že si ho vážíš a že si všímáš toho dobrého, co pro váš vztah dělá. A bude mít motivaci se takhle pěkně chovat i do budoucna.

Samozřejmě neexistuje univerzální recept, který by ti zaručil, že když se podle něj budeš řídit, tak tvůj vztah nikdy neztroskotá. Partnerství se rozpadají kvůli nejrůznějším věcem a rozhodně není možné se jich stoprocentně vyvarovat. Dokonce není možné je ani všechny vypsat. Ve vztazích záruky neexistují. Článek ber s nadhledem a spíš se nad tím vším snaž zamyslet. Třeba zjistíš, co děláš špatně a co by se ve vztahu s tvým klukem dalo vylepšit. A to za to přece stojí :-)
 15 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •