Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pokud mají partneři legitimní vztah, proč mají tendenci hledat si bokovku? Důvodů je mnoho...

Co vše je nevěra: Představujeme OSM základních typů!

nevěra
zdroj: Thinkstockphotos nevěra
aktualizováno 15.01.2016, 00:52 | 15.01.2016, 00:52 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Pokud mají partneři legitimní vztah, proč mají tendenci hledat si bokovku? Důvodů je mnoho...

Nevěru lze definovat jen těžko. Někdo za ni považuje již zhřešení myšlenkou, jiný se cítí být ohroženější spíše nevěrou fyzickou než duševní. Dokonce i virtuální nevěra ovšem může mít všechny průvodní znaky té reálné.

 

Flirt

 

Nezávazná koketerie, rituální tanečky náznaků a příslibů bez skutečné snahy o realizaci. Vše "další" se odehrává pouze na úrovni představ. I ten nejnevinnější flirt se vám může za určitých okolností vymknout kontrole. Stačí konflikt nebo krize v partnerském vztahu, vhodné vnější podmínky nebo alkohol a neštěstí je na světě!

 

Mimomanželský poměr

 

Obvykle je to krátkodobý náhodný situační kontakt, nejčastěji ryze sexuální. Někdy se o tomto typu nevěry mluví jako o "rekreačním", protože se odehrává na dovolené, na večírku či v zaměstnání. Stejně jako u flirtu hrozí i zde riziko, že se kontakt rozvine v nějakou z dalších forem nevěry.

 

Destruktivní dopad na partnerství může mít případná chybička v konspiraci. A i když se podaří všechno utajit, "úspěch" svádí k opakování, často i s jinými partnery. Více než kde jinde zde platí přísloví o běhání se džbánem pro vodu.

 

 

Dobrodružství

 

Charakteristickým znakem je delší trvání a vyšší míra zapojení emocí. Pravé dobrodružství nebývá spojováno s úvahami o případné společné budoucnosti. Nevěrníci mívají naopak pocit, jak mají vše pod kontrolou a situaci vnímají jako "vztah na přilepšení".

 

Předpokladem, že takové dobrodružství nezničí existující vztah, je, že oba milenci jsou pevně zakotveni ve svých legitimních vztazích. Pak se však dá ptát po samém smyslu podobného počínání.

 

Mimomanželský vztah

 

Dlouhodobý eroticko-sexuální vztah se silnou emoční vazbou. Dříve či později si jeden z partnerů začne připouštět možnost budoucího společného soužití. Často nejen připouštět, ale i jednat. Pozor, vztah má vysoké riziko vyzrazení!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Odpustíme nevěru?
Je nevěra pro kluky přirozená?
Ustáli jste nevěru? Jak si po ní srovnat vztah

 

Virtuální nevěra

 

Co na tom, že hledáme urostlého charismatického blonďáka s očima Paula Newmann a ve skutečnosti komunikujeme s vyzáblým holohlavým stařečkem? Když jeho slova jsou tak plná citu! Virtuální nevěra může mít stejně destruktivní důsledky jako nevěra reálná. Chybějící osobní kontakt navíc zmenšuje prostor pro případné zklamání a naopak velmi rozšiřuje prostor pro lákavé fantazie.

 

Anketa
Zamilovala ses do zadaného kluka. Co teď?
 

 

Swingers párty

 

Dvě nebo více partnerských dvojic se rozhodne "oživit" podle jejich představ příliš stereotypní sexuální soužití jakousi naturální výměnou partnerů. Jde o jev spíše vzácný a má svá rizika: především odlišnou míru motivace jednotlivých "hráčů". Nekazit hru a vyhovět přáním partnera, to není zrovna ideální důvod zúčastnit se. Stejně jako pravidlo, že hru kazí ten, kdo do ní vnese nějaké emoce (od sympatií přes zamilování až po pocity žárlivosti).

 

Prostituce

 

Je nebo není sex za peníze nevěra? Odpověď není jednoznačná. Každopádně pokud si jeden z partnerů platí prostitutku nebo gigola, možná takovou prostituci chápat jako závažnou vztahovou poruchu, často s velmi destruktivními důsledky.

 

Zřejmě zde jde o jistý defekt emočního prožívání, přinejmenším o citové zploštění. Prostitutka či prostitut jsou zvyklí zdůrazňovat, že chybí jeden z podstatných znaků nevěry, tedy osobní vztah se zákazníkem.

 

Pokusy o legalizace bigamie

 

K perlám vztahové naivity patří některé pokusy o (pro naši kulturu) netradiční formy soužití s oficiální manželkou a oficiální milenkou. V našich podmínkách však takové řešení vztahům rozhodně neprospívá.12 hlasů
Vaše hodnocení