Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Svátek zamilovaných se na den Svatého Valentýna slaví v mnoha zemích světa – téměř každá má svou vlastní tradici. Seznamte se s historií a současností nejromantičtějšího dne roku!

Inspiruj se: 12 nejromantičtějších valentýnských tradic z celého světa

Láska
zdroj: Thinkstockphotos Láska
aktualizováno 13.02.2018, 16:46 | 13.02.2018, 16:46 | Krásná.cz

Svátek zamilovaných se na den Svatého Valentýna slaví v mnoha zemích světa – téměř každá má svou vlastní tradici. Seznamte se s historií a současností nejromantičtějšího dne roku!

Původ svátku Sv. Valentýna historici nejčastěji umísťují do období starého Říma. Ale věděli jste, že Valentýni byli prokazatelně minimálně tři? Pojí je stejný osud, všichni se stali mučedníky a měli co do činění s láskou. Jeden údajně prováděl svatební obřady v období, kdy císař Klaudius II. zakázal mladým mužům manželství, protože soudil, že poté budou lepšími vojáky. Další pravděpodobně pomáhal křesťanům unikat z římských vězení.


Dle některých pramenů pak údajně Valentýn poslal první „valentýnku,“ dopis dceři bachaře, která ho ve vězení navštěvovala a do které se zamiloval. Zde prý vznikla tradice přáníček, podepsaných „Od tvého Valentýna“. Čtrnáctý únor vyhlásil svátkem Sv. Valentýna papež Gelasius I. již v pátém století, ve středověku se pak Valentýn stal jedním z nejpopulárnějších svatých v Anglii a Francii. Tradice svátku zamilovaných se časem rozšířila po celém světě a řada zemí ho slaví po svém.


1. Jižní Korea

Svátek Sv. Valentýna mají v Jižní Koreji na starost ženy. Dávají mužům 14. února čokoládu, jejich přízeň pak mohou muži opětovat přesně o měsíc později na takzvaný Bílý den, kdy ženám darují sladkosti. O další měsíc později následuje Černý den, kdy se nezadaní scházejí nad talířem černých nudlí Jajangmyeon a lamentují nad svou osamělostí.

 

2. Dánsko
Zamilované páry si zde místo růží dávají sněženky, muži pak svým láskám připravují vystřihovaná přáníčka „gaekkebrev“ s vtipnými básničkami, podepsaná šifrou z teček. Pokud žena vyluští autora, dostane od něj o Velikonocích vajíčko.

 

3. Peru
I v jihoamerické zemi nepatří růže na rozdíl od většiny světa k valentýnským oslavám – peruánské páry si dávají orchideje.

 

 

4. Francie
Romantická Paříž zažívá každoročně na Sv. Valentýna nájezdy zamilovaných párů. Ty až do roku 2015 zamykaly zámky na mostě Pont des Arts a házely klíčky do Seiny, nyní má most nové zábradlí, na které se již zámky připnout nedají. Významné oslavy probíhají ve vesnici St. Valentin, která je vyzdobena květinami a v níž se konají svatby a další romantické aktivity.

 

5. Británie
V předvečer svátku Sv. Valentýna kladly anglické ženy na své polštáře pět lístků bobkového listu, které měly přinést sny o jejich budoucím manželovi. Dnes probíhají oslavy tradičně, tedy s růžemi, čokoládou a přáníčky.

 

Kam na netradiční rande?


* Valentýn v Hard Rock Cafe s koncertem Justina Lavashe
Hard Rock Cafe láká na příjemný večer svatého Valentýna. Nabízí koncert fenomenálního britského blues-jazzového kytaristy Justina Lavashe a speciální menu. Na výběr budou vyhlášená žebírka, Legendary Burger a několik dalších gastronomických hitů, v nabídce je také vegetariánská varianta, předkrm z jarních rolek a vyhlášený dezert! Koncert Justina Lavashe začíná v osm hodin, po desáté hodině bude pokračovat DJ Aleš Matoušek. Na návštěvníky bude čekat zábavný fotokoutek nebo třeba svatební stage.
 

* Centrum Černý Most slaví celý týden
Páry, kterým srdce láskou plesá, mohou přijít oslavit svůj svátek na Central Plazu Centra Černý Most. Pro registrované do věrnostního programu bude po celý den připravena VIP lounge s fotokoutkem k tvorbě originální valentýnky, a protože láska prochází žaludkem, nesmí chybět ani speciální slavnostní občerstvení. Celou atmosféru navíc podkreslí romantické tóny streetartové skupiny Brownies. Navíc se můžete zapojit do soutěží o kosmetické balíčky nebo o ceny pro milovníky aut.

 

* Zamiřte na exotickou procházku – přímo v Praze
Pozvěte svou lásku na romantické rande do tropické džungle. Během procházky setmělým skleníkem Fata Morgana v pražské Troji, která začíná v 18:00m se dozvíte zajímavosti ze života rostlin a odhalíte tajemství některých rostlinných afrodiziak. Na závěr si vychutnáte sklenku vína z vinice sv. Kláry, seznámíte se s letošní voňavou novinkou a dámy jako dárek obdrží květinu.

 

* Nečekejte na dárek, darujte vy sami

Dárkem nemusíte obdarovat jen svého vyvoleného. A darovat můžete společně – těm, kdo to nejvíc potřebují. Podělit se s někým o část sebe je pravděpodobně jedna z nejušlechtilejších podob, jak vyjádřit lásku člověka k člověku. Právě toho jsou si velmi dobře vědoma transfuzní oddělení nemocnic v České republice, a tak se již jako tradičně rozhodla i letos uspořádat Valentýnské odběry krve, během nichž mohou lidé starší osmnácti let věnovat jedinečný dar - nejcennější tekutinu na světě, která zachraňuje lidské životy. Darovat krev můžete v duchu celé akce například v Brně, Pardubicích, Prostějově a mnoha dalších městech nejenom společně s partnerem, partou přátel, kolegů, ale třeba i sami. A protože byste po darování měli být alespoň nějakou dobu v klidu a odpočívat, vyrazit můžete z nemocnice třeba do kina a následně doplnit krvinky dvojkou červeného vína.
 

 

6. Japonsko
Svátek Sv. Valentýna se v Japonsku poprvé objevil v roce 1936. Ženy dávají čokoládu prakticky všem mužům, včetně kolegů, přičemž ti oblíbení a milovaní dostanou kvalitní sladkost, méně oblíbení pak laciný kousek „z povinnosti.“ V osmdesátých letech pak Národní asociace výrobců cukrovinek vyhlásila 14. březen dnem, kdy mají dát sladkost naopak muži ženám – ideálně dvakrát až třikrát dražší, než sami dostali o měsíc dříve. Pokud má stejnou hodnotu, je považována za znamení pro konec vztahu.


ČTĚTE TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: My a Valentýn!
Den svatého Valentýna: kde se vlastně vzal?
Nezadaná na den svatého Valentýna? Co s tím?

 

7. Itálie
V minulosti si italské dívky na Sv. Valentýna přivstaly a vyhlížely své budoucí manžely – první, kterého uviděly, se měl do roka stát jejich mužem, či alespoň vypadat podobně. Dnes italské páry chodí na romantické večeře a darují pralinky Baci Perugina z čokolády a lískových ořechů.

 

8. Jihoafrická republika
Valentýnská tradice zde vychází ze starořímské slavnosti Lupercalia. Mladé ženy celý den nosí na rukávu jméno svého milého, který tak může zjistit, že se jim líbí.

 

 

9. Německo
Symbolem lásky a štěstí je při valentýnských oslavách v Německu prase – páry si dávají perníčky ve tvaru vepříků s romantickými vzkazy, čokoládová prasátka i obrázky s vepřovou tematikou.


10. Mexiko
Čtrnáctý únor je v Mexiku dnem lásky a přátelství, dárky tedy dostávají nejen zamilovaní, ale také přátelé. Nejčastěji ve formě květin, plyšáků a balonků.

 

11. Filipíny
Zde nese svátek exotický název Araw ng mga Puso. Řada párů ho využívá k masovým svatbám, které zde nezřídka sponzoruje stát jakožto službu veřejnosti.

 

12. Česká republika
Svátek Sv. Valentýna u nás má tradiční konkurenci ve formě prvního máje, ale v uplynulých letech již stačil zdomácnět. Češi si na jeho oslavu oblíbili růžové sekty.0 hlasů
Vaše hodnocení