Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kdy je lepší vztah přece jen ukončit?

Je váš vztah ZRALÝ NA ROZCHOD?

Hádka
zdroj: Thinkstockphotos Hádka
aktualizováno 18.03.2018, 00:13 | 18.03.2018, 00:13 | krasna.cz/ales-kalina.cz

Kdy je lepší vztah přece jen ukončit?

Přesto, že se zdá, že vztahy v dnešním světě dlouho nevydrží a 52% našich spoluobčanů se veřejně přizná k nefunkčnosti svého partnerství, mnozí z nás jsou opravdu držáci ochotni zůstávat v nefunkčním spojení s partnerem celé roky.


Přesvědčujeme se, že se to změní a že jednou bude určitě lépe. Jsme trpěliví a vkládáme velké množství energie do poučování a vzdělávání partnera. Chceme, aby náš vztah fungoval, aniž bychom si uvědomovali, že i partnerství má své meze a z kopretiny tulipán neuděláme. Určující povahové rysy člověka se totiž nedají změnit.


Jenže rozhodnout se, jak naložit s nefunkčním partnerstvím, je bohužel velmi nesnadné. Pomoci by mohla pyramida důležitosti, která vám pomůže najít sílu pro správné rozhodování i pro váš vztah.


Zjistěte si vzájemnou kompatibilitu


Základem je zjistit, zda ve vztahu existuje partnerská kompatibilita. Bez ní se snažíme spojovat vodu s olejem. To nebude nikdy fungovat. Pokud partneři nejsou kompatibilní, budou se trápit a postupně pokukovat jinde. Nebudou schopni uspokojit své základní potřeby a více a více se budou od sebe vzdalovat. Nejprve se proto ptejte sami sebe, zda vám vztah stojí za to, abyste v něm pokračovali a měnili se.


Překontrolujte si svůj Sexuální barometr


Sexuální barometr využívá všech funkcí mozku (vědomých smyslových i nevědomých paměťových), aby nám ukázal, jak je daný sexuální prožitek vysoko na stupnici 0 až 10. Mozek vždy vyhodnocuje přijímaná data a z nich kalkuluje další prožitky, názory a myšlenky. Proto se dá sexuální barometr využít jako tester pro nového partnera i pro hodnocení kvality současného vztahu. Ukazuje-li barometr nad 7.5, můžeme o vztahu hovořit jako o schopném existence.

 

 

Porovnejte, co je pro každého z vás důležité


Samozřejmě chceme mít partnera stále rádi, chceme být stále ve stavu určité zamilovanosti a okouzlenosti, to však ale pro dlouhodobý vztah nestačí. Potřebujeme mít takzvané kompatibilní prvky. Bez kompatibilních prvků nám partner za krátkou dobu přestane stát za to, abychom s ním trávili svůj čas.


Kompatibilní prvky jsou činnosti, myšlenky, touhy, životní poslání, které máme s daným člověkem společné. Vy si specifikujete tři nejdůležitější oblasti, které jsou ve vašem životě nepostradatelné, v nichž získáváte na důležitosti a váš život nabývá nových hodnot a získává směr. A současně si vyjmenujte tři činnosti, které vás maximálně iritují. Totéž učiní i váš partner.


Je zapotřebí, abyste se shodli alespoň v jedné důležité oblasti a aby se nestalo, že vaše důležitá činnost se objeví v partnerových nenáviděných.


Tato metoda zajišťuje, aby náš dlouhodobý život ladil v tom důležitém. Poněvadž tam, kde jsme shodní v důležitém, vznikají prvky přátelství a přátelství je vstupní branou dlouhodobého vztahu. Proč bych s někým trávil svůj drahocenný čas, pokud není můj přítel? A jestliže je můj přítel, zcela zákonitě s ním sdílím své důležité. A co je důležité? To si každý člověk musí specifikovat sám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Důležitá věc, kterou téměř každý ZAPOMENE udělat PO ROZCHODU
20 znamení, že rozchod je na spadnutí
Jak ustát rozchod? ZKUŠENOSTI ČTENÁŘEK


Založte si domácí ústavu


Domácí ústava pomáhá mezi partnery nastavit a uzákonit systém, který jim pomůže poznat a respektovat drobné potřeby druhého. Úspěšnost vztahu totiž často záleží na pořádku v drobnostech. Nejednou je velká láska zastíněna maličkostmi, jako jsou pohozené ponožky v koutě, ignorované přání zajít do kina, vulgaritou, mlaskáním či nedodržením stanoveného času bez omluvy.

 


Těchto “maličkostí“ může být mnoho. Poznáte je tak, že při jejich výskytu vám klesne nálada a vůči partnerovi vznikne výčitka nebo blok. Všechny tyto otravné záležitosti si postupně poznamenávejte na papír a po určité době si nad ně s partnerem sedněte a v klidu a bez výčitek je proberte. Společně s partnerem se domluvte na přesném znění dohody, aby se daný jev již nevyskytoval, a zapište si je na papír (např. Partner se často opozdí na schůzku s vámi. Dohoda: pokud bude zpoždění větší než 5 minut, vždy zavolám a dám vědět nový čas.). Tak postupujte u všech bodů na vašem seznamu. Sepsanou ústavu vyvěste doma na nástěnku, aby ji každý měl před očima a nemohl se později vymlouvat, že zápis zapomněl, či špatně pochopil.


3x a dost


Metoda 3x a dost je jakýsi trestní zákon ve vztahu. Doplňuje předchozí Domácí ústavu. K jednotlivým větám ústavy si s partnerem sjednejte i postihy, které budou následovat, pokud partner dohodu třikrát nesplní. Postih by neměl být levný (může třeba koupit lístky do divadla, zaplatit dobrou večeři apod.). Neměl by v partnerovi vzbuzovat pocit, že když dohodu 3x poruší, pokutu s klidem zaplatí a bude mu odpuštěno.
 

Zní to možná příjemně, jenže na této křižovatce budete muset udělat významná rozhodnutí. Pokud totiž partner bude dohodu porušovat příliš často, nenese to jen dary, ale i zjištění, že 1) partner se zavázal k něčemu, co není s to plnit; 2) neumí držet slovo nebo 3) nestojím mu za to, aby se mnou budoval vztah.


Řešení? Požádejte partnera o vysvětlení, proč nedodržuje své sliby a co za tím stojí. Můžete společně prodiskutovat formu pomoci, aby našel sílu daný návyk změnit, a zapíšete nové body ústavy s tím, že původní zrušíte. Pokud nebudete z jeho strany cítit snahu o nápravu, možná je na místě urychlené ukončení vztahu.0 hlasů
Vaše hodnocení