Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Asi víš, že stačí i malá neopatrnost k tomu, abys přišla do jiného stavu. Jenže co teď? Mnoho mladých holek se rozhodne pro to nejradikálnější řešení - potrat. Nechceme zbytečně moralizovat, ale existují věci, které bys o interrupci rozhodně měla ...

Jsi v sexu nezodpovědná? Pak bys mělo vědět skutečnou pravdu o potratu

Potrat
zdroj: Thinkstockphotos Potrat
aktualizováno 18.08.2017, 00:08 | 18.08.2017, 00:08 | Krásná.cz

Asi víš, že stačí i malá neopatrnost k tomu, abys přišla do jiného stavu. Jenže co teď? Mnoho mladých holek se rozhodne pro to nejradikálnější řešení - potrat. Nechceme zbytečně moralizovat, ale existují věci, které bys o interrupci rozhodně měla vědět.

Jak potrat probíhá?
Nejprve musíš vyhledat gynekologa, který provede první vyšetření a vypíše žádanku o interrupci. Rozhodně bys měla vědět, že pokud je ti méně jak patnáct let, pak musí o zákroku vědět rodiče i příslušné orgány. Rodiče se musí kontaktovat i v případě, že ti je mezi patnácti a osmnácti.

 


Do osmého týdne těhotenství tě čeká miniinterrupce. Prakticky jde o ambulantní zákrok, který sice probíhá v narkóze, ale po několika hodinách jsi propuštěná domů. Během miniinterrupce je plod vysát přes děložní hrdlo z děložní sliznice. Do děložního hrdla se vloží malá trubička, která plod po částech vysaje. Tento zákrok je pro tělo mnohem snesitelnější než klasický potrat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Potrat mi vzal chuť žít
ZPOVĚĎ: Vymyslela jsem si, že jsem těhotná, abych zachránila vztah
Nechtěné těhotenství je peklo. Předejdi mu
VAŠE PŘÍBĚHY: V šestnácti těhotná a sama


V případě, že jsi v osmém až desátém týdnu těhotenství, připrav se na potrat zvaný kyretáž. Toto pojmenování vychází z kyrety, tedy ocelového nože se zakulaceným hrotem, kterým se interrupce provádí. Vzhledem k tomu, že je plod už poměrně velký, lze ho z dělohy odstranit pouze tímto nástrojem.

 


Cena interrupce se v jednotlivých nemocnicích liší. Orientačně se připrav na částku mezi 1500 až 4000 korun.


Život po interrupci


Po propuštění z nemocnice tě čeká něco jako šestinedělí, tedy období, během kterého se tělo bude postupně uzdravovat. Budeš se muset vyhnout zvýšené fyzické námaze a sexuální aktivitě. 


Rizika potratu


Pokud si myslíš, že potrat s sebou nenese žádná rizika, pak jsi na omylu. Nejen, že může dojít k fyzickým problémům, které jsou většinou následkem špatně provedeného potratu, ale především k psychickým šrámům.

 

Mladé dívky ještě nejsou dostatečně psychicky odolné, a takto náročný zákrok v nich může vyvolat silné deprese či výčitky. Je tedy opravdu důležité, aby sis byla potratem na sto procent jistá, protože tohle rozhodnutí již nejde vrátit zpět. Není tedy lepší, být zodpovědná a myslet na zodpovědný sexuální život a spolehlivou ochranu?

 


Na internetu nalezneš mnoho videí, ve kterých je průběh potratu zachycen. Podívej se například na dokument Němý výkřik, ve kterém lékař Bernard Nathanson potrat podrobně popisuje.

 

 

Závěrem:

 

Je lepší, aby k potratu vůbec nemuselo dojít. Jde přeci o lidský život, i když v samém počátku. Než si začneš užívat sexuálních radovánek, nejdřív buď zodpovědná a mysli na ochranu. Také si dobře vyber, s kým spíš. Nejde jen o ochranu před pohlavně přenosnými nemocemi. Zkus si představit, co by se dělo, kdyby tě dotyčný přivedl do jiného stavu. Jak by reagoval? Byl by na něj spoleh? Dokážeš si ho představit jako tátu? Pokud ti tak nepřipadá, musíš být o to zodpovědnější ty sama.

 

Pokud už neplánovaně otěhotníš, hlavně se nenech ochromit strachem a co nejdříve to někomuu řekni. Pokud se bojíš rodičů, může to být mamka tvé kamarádky, učitelka ve škole, zavolat můžeš i na Linku bezpečí. Je třeba začít jednat co nejdříve.

 

Ať se rozhodneš pro umělé přerušení těhotenství, adopci, nebo si dítě budeš chtít nechat, je třeba začít se chovat zodpovědně. Zejména pokud budeš chtít život toho malého tvorečka udržet. Pak je třeba začít se co nejdříve chovat jako zodpovědná nastávající maminka a přizpůsobit tomu svůj životní styl. To obnáší třeba skoncovat se zlozvyky, jako je pití alkoholu a kouření, vyvarovat se nebezpečných sportů a ozdravit svůj jídelníček.1 hlasů
Vaše hodnocení