Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Divoké události kolem Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana nás tentokrát inspirovaly k trochu vážnější otázce: Zajímáte se o politiku?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Co si myslíme o politice v Česku a koho bychom chtěli za prezidenta?

Zeman a Sobotka na Hradě
zdroj: ČTK Zeman a Sobotka na Hradě
aktualizováno 12.05.2017, 11:57 | 12.05.2017, 11:57 | Krásná.cz

Divoké události kolem Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana nás tentokrát inspirovaly k trochu vážnější otázce: Zajímáte se o politiku?

Chodíte volit? Koho byste si – z českých osobností – rádi představili na místě našeho prezidenta/premiéra? Jaké vlastnosti by podle vás měl mít člověk, který by dobře reprezentoval naši zemi?


Denis, 25 let: U minulých prezidentských voleb jsem byl, protože to bylo poprvé, co mohli lidi prezidenta volit. Když se mělo rozhodovat tehdy mezi panem Schwarzenbergem a panem Zemanem, přiznám se, že jsem zvolil radši pana Zemana. Do hloubky jsem se o to až tak nezajímal, ale přišlo mi, že toho prostě pan Zeman může více nabídnout, než pan Schwarzenberg. V prvním kole jsem ale musel tehdy vyloučit pana Franze, a to kvůli jeho vzhledu - tetování. Prostě mi to k takovému postu vůbec nesedí, je to určitě moc chytrej člověk, je to profesor, ale já si prostě tyhle lidi představuju jinak. Určitě si obecně myslím, že by prezidentem mohl být někdo, kdo čestně a zasloužile získal titul profesor, ale zároveň si myslím, že tito lidé by víc než jiní měli mít svou soudnost, své vystupování, nebýt arogantní, ale zároveň vzbuzovat zasloužilý obdiv. A prostě tetování je věc, kterou mám spojenou hodně s puberťákama nebo s lidma, který nemají moc valnou pověst, zvlášť když to mají potřebu přehánět tak, jak pan Franz. No a z případných dalších kandidátů, co mají v úmyslu kandidovat na prezidenta teď, ještě nevím, koho budu volit. Rád bych ale někoho, kdo bude mít alespoň nějak blízko k normálním lidem. Z tohoto důvodu zřejmě nemohu upřednostnit například pana Horáčka, neboť ten se topí v milionech... Uvidíme, až to bude víc aktuální.

 

Anketa
Zajímáš se o politiku?
 

 

Honza, 18 let: Volit zatím nechodím, protože si z těch stran prostě nikoho a žádnou nevyberu. Na každé si dokážu najít něco, co nedělá zrovna moc dobře. Sice jsou tu některé malé strany, jenže tam zase nemá moc smysl je volit, když se nikam nedostanou. O politiku se trochu zajímám, ale volit nechodím. Třeba se to časem změní, těžko říct.

 

Volby do Senátu - volební místnost - 2
(Foto: TN.cz/Jakub Deml)

 

Lukáš, 19 let: Zatím jsem nikde volit nebyl, což je ale vzhledem k mému věku docela pochopitelné. A musím přiznat, že se o politiku zatím moc nezajímám. Vybíral bych spíš asi podle toho, koho volí rodiče nebo možná i prarodiče, protože v zásadních otázkách, pokud jde o politické věci, s nimi nalézám docela shodu.

 

Vlasta, 19 let: U té vrcholové politiky by se napřed měly upravit některý věci, zejména asi odměňování. Prostě je tam vidět, jak peníze kazí lidi a dokážou zkazit i ty, kteří tam ze začátku jdou možná s čistým úmyslem. Politici by určitě měli dostávat nižší platy, a nebo i vyšší, ale měli by fungovat jako ostatní lidi. Ale oni mají v létě prázdniny, který ostatní lidi nemají, chodí si na jednání, jak chtějí a ani tam nedávají pozor, spí tam a podobně. Měla by to být práce jako každá jiná. Úplná blbost je i nějaká poslanecká imunita, poslanec je běžnej člověk, který by měl mít za své činy odpovědnost a to kdykoli a i zpětně. To jsou všechno rušivé vlivy, kterým odolá jenom někdo - možná tak pan Babiš, neboť ten šel do politiky nejspíš za jinými cíly, než ostatní, a ostatní se ho teď snaží různě pošpinit. Ale takoví lidi by tam měli být všichni...

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Co pro tebe znamená role prezidenta?
Emigrovala bys kvůli prezidentovi?
NEJLEPŠÍ VTIPY O ZEMANOVI: prezident obětí lidové tvořivosti

 

Martin, 18 let: Volit jsem byl zatím jednou, kde se ale přiznám, že to bylo spíš zatím ze zvědavosti. Prostě mě zajímalo, jak to chodí, jak to celé funguje, co je k tomu potřeba a tak. O stranu, kterou jsem volil, jsem se příliš před volbami moc nezajímal, dal jsem na názor kamaráda, se kterým s hodně věcmi souhlasím. Jinak mám názor ten, že o politiku se člověk moc zajímat nemůže hlavně z časového hlediska - teda myslím hlavně před volbami. Poštou přijde spousta letáčků a propagačních materiálů spousty stran, pak aby člověk studoval ještě ty konkrétní volební lístky a jména...To je tak věc pro důchodce, který jsou doma a můžou si to během dne a po večerech číst, ale ostatní lidi, co mají jiný povinnosti a zájmy, moc ne a podle mě to ani nejde, zvlášť v dnešní uspěchaný době.
 

Milan, 20 let: Zajímám se aktivněji hlavně o místní politiku. Ještě ve škole jsem byl nějakou dobu členem školního parlamentu, také jsem se byl dvakrát podívat na zasedání v naší obci. Přímo volit jsem ale ještě nebyl. Ale musím říct, že co se týče vrcholové politiky, tak mi trošku nahání hrůzu některé strany - ne ty, které jsou tam už dlouho, ale ty nové, mají někdy zvláštní názory, některé jsou spojeny s nějakým náboženstvím. Také nevím, co bych si měl myslet o tom, že poměrně dost hlasů dostala strana Pirátů, o kterých teď úplně nevím, jaký měli program, ale už ten název strany jako takový se mi moc nezdá. A k současný politický krizi... Podle mě se pan Sobotka snaží kopat kolem sebe, ale v oblibě ho moc nemám. Tváří se jako sociální demokrat, ale pro lidi toho až tak asi moc nedělá - někde jsem četl, že tato strana by chtěla opět zvyšovat daně, co se týče hospodaření, tak nepamatuju si, že by za jejich vlády, kde měli nějaký výrazný slovo, v poslední době vznikal přebytek státního rozpočtu a další věci... Podle mě je vidět, že pan Babiš zejména financím rozumí víc, protože má taky zkušenosti s řízením vlastní firmy, na rozdíl od pana Sobotky. Sice si myslím, že s některýma věcma to pan Babiš přehání, třeba s jeho elektronickou evidencí tržeb i pro zcela malé podnikatele, ale jinak myslím, že se pan Babiš nebojí říci pravdu o tom, že ostatní politici jen lžou a pro lidi nic moc nedělají. Taky nevím, proč se stále přetřásá údajná minulost pana Babiše, když stejně nejdůležitější je, co dělá (nejen pro stát) teď.

 

Olda, 22 let: Tak konkrétně na prezidenta by asi nějaký obecný předpoklady být mohly. Sice jeho moc není moc velká, působí spíš reprezentativně, ale na druhou stranu, nějakej ne moc malej plat bere taky, takže by měl prokázat nějaký věci a samostatnost. Napadá mě třeba umět několik světových jazyků - alespoň ty základní, teda kromě češtiny němčinu, angličtinu, ruštinu, možná taky francouzštinu, což by u starší generace neměl být až takový problém, třeba s tou ruštinou, a pak taky slovenštinu - nevím teď přesně, jak na tom je konkrétně pan Zeman, ale obecně asi nepůsobí moc dobře, že když jsou nějaké návštěvy, aby měl prezident stále nějaké překladatele. Pak by taky měl mít nějaký slušnější zdravotní stav, z pohledu reprezentace moc nepůsobí dobře, když se i v zahraničí třeba pan Zeman ukazuje s hůlkou a podobně. Určitě by tam měly být obecně nějaký znalosti z politiky, všeobecný přehled, nějaké základy práva a tak. Obecně by si měl prezident hlídat, co řekne a jak se prezentuje na veřejnosti - třeba co se týče alkoholu, a těch věcech, kolik toho prezident Zeman za den údajně vypije, to nepůsobí moc dobře. Asi by neměl být úplný abstinent, když v naší zemi je k alkoholu docela kladný vztah, ale prostě - všeho s mírou. V minulých dnech se mi taky vůbec nelíbilo to divadlo s panem Sobotkou. Nelíbila se mi hlavně poznámka prezidenta Zemana o tom, že "kdo vstává před sedmou hodinou ranní, není normální". Tohle fakt nevím, zda mohl myslet vážně. Naprostá většina lidí, kteří pracují, ale třeba i nepracují, před sedmou hodinou ráno vstává a co víc, vydělávají na prezidentův plat. Pokud pan Zeman měl ambice dělat prezidenta, měl počítat s tím, že se bude muset přemoci a třeba vstávat i dříve - to obecně zase ukazuje na tom, jaký je na Hradě blahobyt a že je to tam taková ta "smetánka". Jednání v sedm hodin ráno není tak brzo. Tyhle výroky by si Zeman mohl dovolit snad za předpokladu, kdyby byl jen důchodcem odpočívajícím na své chalupě na Vysočině, kde by mu je asi nebylo proč moc zazlívat, vzhledem k tomu, že si užívá zasloužený důchod.....ale z pohledu prezidenta ne. I ostatní lidi na Hradě by měli nějak fungovat, pracovat už od rána, takže by nemělo docházet k tomu, co proběhlo se Sobotkou - což mi přijde, že bylo nejspíš naschvál. Nevím teď, koho bych si představoval za prezidenta, ale měl by mít určitě alespoň výše uvedené předpoklady.

 

Jakub, 20 let: O politiku a aktuální dění se v rámci možností zajímám, ale zase se nedá říci, že bych se tomu věnoval nějak víc do hloubky. Když už, tak se více zajímám hlavně o místní aktuální dění - o volby do zastupitelstev, atd., protože je to prostě celkově "blíže". Volit bych celkově chtěl pravidelně chodit, jen je problém někdy vybrat někoho nebo nějakou stranu, protože většinou všude jsou nějaké problémy. A je otázka, zda volit stranu, která už je nějakou dobu známa - ale asi u každé by se našly z jejich vlády nějaké dle mého názoru zásadní problémy - nebo dát šanci těm novým, jenže ty se tam buď kvůli nedostatku hlasů stejně nedostanou, a hlavně člověk neví, co od nich může očekávat, aby to náhodou ještě nebylo horší, než je to třeba teď. U prezidentských voleb se mi líbí, že je již možnost volit prezidenta přímo, tedy samotnými občany. Asi bych si dokázal představit několik lidí a známých jmen, které by snad mohly být na postu prezidenta nebo premiéra, problém však je, že oni sami se nějak zásadně v politice angažovat nechtějí. Možná tak ještě někde na místní úrovni, ale jinak ne. Což je na jednu stranu asi škoda, ale na druhou stranu, každý to asi taky dělat nemůže, protože na to nemá nervy, psychicky a podobně by to nezvládl. Lidé budou asi nespokojení vždycky, demonstrace budou asi taky vždycky, ať tam bude kdekoli....tak je otázka, zda je u nás vůbec někdo, kdo by se zavděčil alespoň většině lidí. A možná než demonstrace by v některých případech pomohla nějaká opravdová vzpoura, povstání, možná i defenestrace, jako to bylo v minulosti, jinak se toho moc nezmění. Ale na druhou stranu je fakt, že by každý měl využívat to své volební právo a jít k volbám a alespoň částečně se o ně zajímat. Nebo alespoň pak nekritizovat, když k těm volbám vůbec nešel a tím vlastně řekl, že je mu vše jedno.0 hlasů
Vaše hodnocení