Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nevhodné dárky neřešíme jen o Vánocích. Co když nás nešikovně obdaruje náš nejmilejší?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak slušně odmítnout nevhodný dárek?

Dárek z lásky
zdroj: Thinkstockphotos Dárek z lásky
aktualizováno 06.10.2017, 14:54 | 06.10.2017, 14:54 | Krásná.cz

Nevhodné dárky neřešíme jen o Vánocích. Co když nás nešikovně obdaruje náš nejmilejší?

Dnešní zajímavý dotaz do zpovědi tentokrát ho poslala Jarmilka. "Ahoj kluci, pomoc, jsem zoufalá. Mám asi půl roku kluka a nedávno jsem oslavila narozeniny a poprvé od něj dostala dárek. Určitě mě chtěl potěšit, koupil mi hodně drahou kabelku a peněženku. Jenže jsou hrozné! Ošklivé, laciné, naprosto nevkusná značka. Samozřejmě jsem to na sobě nedala znát, nebo jsem se hodně snažila, za dárky poděkovala a tak. Ale teď mě to trápí. Jasně - i proto, že mě mrzí, že si za půl roku nevšiml, jaký mám styl, co nosím, jaké značky mám ráda. To je jedna věc. Ale mnohem větší problém je, co s tím prakticky. Ty věci se mi fakt nelíbí a budu se stydět, když mě s tím někdo uvidí. Ale nechci ho ranit. Jenže když mu to neřeknu teď, co když mi bude nevkusné dárky dávat i do budoucna? Není lepší si to nějak vyříkat hned? Je mi to hloupé. Nechci znít jako pipina, které se kluk nezavděčí, ale zas proč se mám jen zavděčovat já jemu a veřejně se ztrapňovat? Pomozte, prosím!"

 

Anketa
Dostala jsi od kluka dárek... ale naprosto se ti nelíbí. Co uděláš?
 

 

Co radí naši zpovědníci?

 

Lukáš, 19 let: Já bych zkusil trochu víc naznačovat a mluvit víc o svých pocitech, až budou někdy spolu v nějakým obchodě, tak si tak nějak pro sebe říct "tenhle kousek bych si chtěla někdy koupit, tuhle značku mám ráda", tak aby to nějak slyšel i ten kluk. Nemělo by to ale vyznít asi tak, že chce, aby jí to přímo kupoval ten kluk, chce to, aby to ten kluk pochopil nějak tak, že tohle se může té holce líbit a udělal by jí tím radost. A jestli to při dalším výročí nebo prostě když si budou dávat dárky, nepomůže, tak to už asi řešit na rovinu.

 

Olda, 22 let: Ne každej kluk se vyžívá v chození po obchodech s oblečením, pro některý je to vyloženě utrpení. Někdo taky shání dárky na poslední chvíli, tak prostě koupí, co mu přijde pod ruku. Někteří kluci mají taky tendenci holky rozmazlovat nebo si myslí, že si je "pojistí" cenou, protože pro holku bývá často důležitý, aby se měla čím pochlubit ostatním kámoškám a zároveň ukázat, že ten její na ty věci má. Nevím, s jakým klukem chodí Jarmila, buď s nějakým bohatým, který má peněz dost, takže mu "nevadí" koupit něco dražšího, nebo ji má fakt rád, a vrazil do ní teď skoro všechny své úspory. Takže možná bych to jednou, dvakrát zkusil vzít na sebe, i když se jí ty věci nelíbí, když bude s ním, a při dalších narozeninách zkusil na toto téma hodit předem nějakou konkrétní řeč, aby se to stihlo vyjasnit předem. Ale něco na ten způsob, co má ráda, ne že se jí ty věci, který dostala minule, vůbec nelíbily.

 

 

Jakub, 20 let: Myslím, že by to Jarmilka měla řešit podle toho, jak jsou zvyklí řešit i jiné ne moc příjemné věci a hlavně podle toho, jakou má ona a její přítel povahu. Za ten půl rok se snad navzájem nějak znají, znají své reakce. Ideální by asi bylo si o tom otevřeně promluvit, dát najevo, že je velice ráda a váží si toho, že si její přítel na její narozeniny vzpomněl a "něco" jí koupil, jenže, něco ve stylu "Jsem ráda a velice si vážím toho, že sis vzpomněl na moje narozeniny a koupil mi dárek, jenže preferuji jiný styl, jinou značku a obávám se, že bych se v tom necítila dobře...." Dá se to možná vyřešit v klidu, kdy to její přítel přijme, protože nebude chtít, aby nosila něco, v čem se dobře cítit nebude. Je možné, že se v klidu domluví na tom, že příští narozeniny oslaví jinak, a promluví si i o vhodných dárcích a proběhne to v poklidu. Vyvaroval bych se tu nějakých hysterických výstupů, kde Jarmilka svému příteli náležitě vyčiní, že jí koupil něco, co rozhodně nosit nebude, protože je to hrozné a příšerně nevkusné, atd. A její přítel se urazí, řekne, že už jí nic kupovat nebude, že se jí nezavděčí a že jsou jistě někde holky, které za to budou rády a pochválí to. Trapasy se stávají všude, i při jiných příležitostech. Bohužel je pravda, že tato "drobnost", někdy může skončit i rozchodem. Takže nevím. Jsou lidé, kteří jsou zvyklí řešit některé věci s "horkou hlavou", a přesto jim to skvěle klape, vyříkají si to, třeba na sebe křičí, ale pak se zase usmíří (třeba společným milováním nebo jinak), jsou lidé, kteří to dokáží vyřešit naprosto v klidu a bez emocí. Asi by to tedy Jarmilka nějak vyřešit měla, aby předešla dalším trapasům, ale měla by vycházet z toho, jaký její přítel je a jak s ním řeší další nesrovnalosti a konflikty. Jejího přítele neznáme, takže toto nevíme.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Máme výročí! Co ale vlastně slavíme?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Kolik utratíme za vánoční dárek pro svou holku?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Co říkáme na dárky, které od holek dostáváme k vánocům?

 

Milan, 20 let: Tohle může být ukázka toho, jak se kluk holce těžko zavděčí. Jsou kluci, kteří si ani nevzpomenou, že jejich přítelkyně má narozeniny, nebo si vzpomenou, ale přinesou jí nějaký levný dárek nebo "jenom" kytku. Holky jsou z toho pak schopný udělat scénu, hrát na city, že je kluk nemá rád, atd. A když je kluk pozorný, vzpomene si na narozky, a koupí něco dražšího, tak se té holce taky nelíbí, protože má jiný vkus, takže nakonec udělá taky scénu, že něco tak hrozného nosit nebude. Která z těchto věcí je lepší? Nechť si každý posoudí sám. :-) K dotazu, je možný, že ten kluk opravdu svou přítelkyni ne moc pozorně sleduje. Třeba vybral věci ve vkusu své bývalý přítelkyně, s tím, že drahý věci se musí líbit každé holce, ať jsou jakýkoli. Jenže ono to tak není. Jak to řešit správně, úplně nevím. Asi jsou kluci, kteří si "dají říct", přiznají, že nevěděli, co se její přítelkyni líbí, ale chtěli udělat překvapení, nebo si prostě opravdu mysleli, že se ta věc může líbit každý holce. Tak se ta věc může zkusit vrátit, jestli k ní má kluk paragon, nebo třeba nabídnout na internetu k prodeji. Jenže jsou taky situace, kdy kluk nechápe, na co si holka stěžuje, protože je pravda, že co by za to jiný holky daly, kdyby mohly dostávat takový drahý věci a navíc si jejich kluk vzpomněl na narozeniny. V některých párech to tak funguje a někdy ani ten kluk neví, jaké narozeniny vlastně jeho přítelkyně slaví, neví, kolik jí je. Nevím, co je větší trapas.

 

 

Honza, 18 let: Věci, že někdo dostane nevhodný dárek, se řeší asi vcelku běžně a nemusí jít jen o narozeniny a dárek od přítele. Předpokládám, že se s tím Jarmila nesetkala poprvé... Sice každé to řešení má svá specifika, protože je to její přítel, ale jinak je to stejné, jako když dostane nevhodný dárek od rodičů, kámošky, příbuzných, atd. Takže bych to řešil podobným stylem, jako to řeší u ostatních, když nevhodný nebo nehodící se dárek dostane.

 

Denis, 26 let: Jo, tohle je těžký. Ono půl roku zase není moc dlouhá doba, na to, toho druhého člověka poznat. Je rozdíl, když někdo má možnost se s někým vídat pravidelně, nebo mají rande jen občas. Kluk někdy úplně na detaily nekouká, takže si některých věcí ani všimnout nemusí. A narozeniny... Je otázka, jestli to předem zkonzultovat, takže ten člověk pak ví, co asi dostane, nebo to nějak neřešit a brát to jako překvapení. Kde je pak ale riziko, že se člověk prostě netrefí. Jestli si jinak rozumí, tak bych mu nekazil dojem z prvního dárku, co jí dal. Jen bych předem možná víc komunikoval, za chvíli budou Vánoce, tak se prostě o tom trochu pobavit víc.

 

Vlasta, 19 let: Asi bych si o tom fakt promluvil na rovinu. Ujasnil bych si, jaká je vzájemná představa o dárcích, o slavení narozenin obecně a tak, nemá smysl chodit kolem horký kaše. Když se nic neřekne, tak se to logicky bere tak, že je vše ok, a nic se nevyřeší. Není to sice moc příjemná situace, ale ve vztahu nebo celkově je občas prostě řešit i ne moc příjemný věci. Tak to prostě je.

 

Martin, 20 let: Při nějaké vhodný chvíli bych si to asi vyjasnil na rovinu... K čemu je, když se jí ty věci nelíbí, nechce je nosit. Je to mrzuté, možná z toho bude nějaká hádka, ale jestli jsou oba tak nějak rozumní, snad se nějak dohodnou a vyřeší to.0 hlasů
Vaše hodnocení