Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Co na kluky funguje jako bič, když potřebují... zhubnout? Naučit se na reparát? Zlepšit se v angličtině?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: kde bereme motivaci, když není síla a chuť?

Superman
zdroj: Thinkstockphotos Superman
aktualizováno 07.07.2017, 12:39 | 07.07.2017, 12:39 | Krásná.cz

Co na kluky funguje jako bič, když potřebují... zhubnout? Naučit se na reparát? Zlepšit se v angličtině?

To, co je tím, co musíme udělat, je vlastně jedno. Důležité je, že se nám tak úplně nechce a není to úkol na pár dní. Co pak může fungovat jako skutečně účinná motivace? Inspiruj se našimi zpovědníky.


Denis, 26 let: Na mě působí teda většinou motivačně ta "odměna", které tím docílím, když tu věc dokážu nebo splním. Pokud jde o různé sázky, tak teď už se moc nesázím, ale je fakt, že dřív docela jo a týkalo se to, možná nepřekvapivě, velmi často holek. Líbila se mi jednou jedna holka z vedlejší třídy ve škole, ale věděl jsem, že nejsem její typ. Nicméně spolužáci mi na ni sehnali kontakt, tak jsem jí napsal, a ona nakonec svolila, že když napíšu ve škole jeden test za jedna, že se mnou půjde na rande a možná i něco víc, ale že spát se mnou nebude. Stačilo mi i tohle a zároveň šlo o předmět, ve kterým jsem docela slušně plaval, takže si myslela, že z toho vyvázne. No, já se to nakonec naučil, teda nejen kvůli ní, ale i kvůli tomu, že jsem si nakonec chtěl opravit i známku na vysvědčení. Takže nakonec se mnou šla na jedno jakoby rande, kde za mě i zaplatila (nic drahého jsem si teda nedával), nechala mě, abych jí dal pusu na tvář a asi největší bonus byl ten, že mi povolila, abych jí sáhnul do kalhotek a trošku ji vyprstil. Moc jsem si to tehdy užíval, a udělanej jsem byl samozřejmě skoro hned. Pak už jsme moc v kontaktu nebyli, ale já na to vzpomínal hodně dlouho a hodně to pro mě znamenalo. Nestydím se za to, prostě to patřilo k pubertě a kolem 15. roku jsem neměl v hlavně nic moc jiného, než sex, což je asi celkem pochopitelné. :-D Ale ukazuje to, že když vidí člověk nějaký výsledek, tak se dokáže mnohdy přemoct a dokázat i nemožné.

 

Olda, 22 let: Mně byli velkou motivací dříve hlavně rodiče, pak kamarádi, a nakonec taky přítelkyně. Obecně, když máte podporu nebo nad sebou bič od někoho jiného, celkově je to lepší, než když není vůbec nic a je asi vyšší pravděpodobnost toho, že kýženého cíle dosáhnete.

 

 

Jakub, 20 let: Musím říct, že na mě většinou funguje to, že si dokážu najít různé výhody, které budou pramenit z toho, když tu danou věc splním nebo dokážu. Takže například kdybych potřeboval zhubnout, tak by pro mě bylo motivací, že se zřejmě pak budu cítit lépe, budu moci nosit volnější oblečení, budu pro ostatní (hlavně asi holky:-) atraktivnější, nebudu se tak zadýchávat při nějakém výšlapu, nebudu mít taková zdravotní rizika spojená s obezitou, atd. Kdybych třeba potřeboval přestat kouřit, tak asi by pro mě bylo motivací, že ušetřím peníze za cigarety, nebo že obecně nebudu smrdět kouřem, že se budu doma cítit lépe (když bych kouřil i doma v místnosti). Když bych se měl naučit do školy na reparát, tak tam zase může být důvodem, že bych nerad ztratil kolektiv té třídy (pokud spolu dobře vycházíme), že bych rád celkově tu školu dokončil a zase se posunul blíž k tomu, abych mohl už nastoupit do zaměstnání a vydělávat si nějaké vlastní peníze. I když tedy rozumím tomu, že vše je individuální, a někde to může být i naopak. Znám třeba jednoho kluka, který schválně propadl, protože si chtěl prostě prodloužit školu, chtěl být stále studentem, bylo mu jasné, že na vysokou školu nepůjde, tak si chtěl ještě o rok prodloužit tu dobu, než bude muset hledat nějaké zaměstnání - rodiče v tom jeho případě nebyli proti, takže se mu to povedlo zrealizovat ( i když zřejmě pochopitelně nevěděli, že v tom je i ten výše uvedený důvod). Ale mám dojem, že tam byl ještě jeden důvod, a sice ten, že si ten kluk nerozuměl příliš s kolektivem té dané třídy, kdežto s tou nižší třídou si docela rozuměl, tak tam trochu zřejmě chtěl i kvůli nim.

 

Honza, 18 let: Podle mě tu motivaci někteří lidé v sobě najdou, ale horší to je v momentě, když zjistí, že to sami nezvládnou. To mám také tak. Třeba u těch uváděných příkladů, někdo se rozhodne, že teda zkusí zhubnout, a v první chvíli si myslí, že to půjde snadno. Jenže po nějaké době zjistí, že to tak není, a už je mu třeba trapné jít někam za výživovým poradcem, k lékaři nebo do posilky, kde mu sestaví odborně nějaký program na cvičení a redukci váhy. Pro někoho může být celkově demotivující to, že do toho všeho bude muset vrážet peníze navíc. To je to samé, když se někdo bude chtít zbavit kouření. Tak třeba pár dní vydrží, jenže pak zjišťuje, že ta závislost je silnější než on, a zase už pak nemá motivaci v tom, jít někam na radu do odvykacího centra. Pro mě teda jsou tím dalším hnacím motorem kámoši, rodiče nebo přítelkyně, takže ty věci pak nějak s jejich pomocí dokážu, ale chápu, že každý ten další podnět a někoho, kvůli komu by se měl taky snažit, kolem sebe mít nemusí. Nebo si prostě, ať už v jakékoli situaci, nechce připadat "blbě", nechce celkově přiznat, že s něčím má problém, na který sám nestačí.

 

 

Vlasta, 19 let: Tady musím říct, že docela selhávám... Málokdy se k něčemu dokážu sám odhodlat, a nebo když už jo, tak to úspěšně do konce nedotáhnu. Nebo jo, ale až někdy na poslední chvíli. Ta motivace a ten bič, to mi tedy většinou chybí. Pochopitelně, že si pak následky nesu sám. Takže tady si možná nechám poradit taky od ostatních.

 

Lukáš, 20 let: Hodně kluků asi dost motivuje být prostě lepší než ostatní, to hodně ve sportu. Prostě překonat někoho, nějaký rekord, nebo překonat i sám sebe, svůj vlastní rekord. I když se mu do toho úplně nechce, protože to samozřejmě obnáší hodně tréninků a dalších věcí, tak se těší na ten výsledek. I když to nemusí dopadnout. I když tam hrozí nějaké riziko úrazu. I když s tím zkušenost moc nemám, tak chápu, že hodně lidí může nejen ke sportovním výkonům motivovat právě nějaká sázka s kamarádem.

 

PŘEČTI SI TKAÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Dáváme si novoroční předsevzetí?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak moc už řešíte svou budoucnost?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Nejhorší holčičí vlastnosti, které kluky děsí

 

Milan, 20 let: Třeba k hubnutí mě motivovalo to, že jsem se sám sobě nelíbil, už mi to prostě přišlo moc. I když to zdaleka nebylo tak strašné, tak se mi trošku zvýšil tlak a můj lékař to chtěl řešit dokonce i nějakými lehkými prášky. To mě docela motivovalo, protože jednak by nebyly asi zadarmo, a navíc brát ve 20 letech prášky na tlak, to mi přijde trošku postavený na hlavu, na různý léky je do pozdějšího věku času dost. Tak jsem se začal věnovat více způsobu stravování, nějaký pohyb, částečně i kvůli přítelkyni, i když té moje postava nevadila, nicméně v této změně mě taky podpořila. Nakonec se mi podařilo, hmotnost si nějakou dobu už držím a žádný prášky taky brát nepotřebuju.

 

Martin, 18 let: Nevím, tady záleží na okolnostech, na tom, čeho chci dosáhnout, jakej bych chtěl mít výsledek. Třeba když mi vadilo jezdit na fesťáky a různý akce sám, tak jsem si našel nějaký kámoše nebo i přítelkyni, kteří tam pojedou se mnou a užijeme si víc zábavy. A zase přítelkyni jsme si našel taky jednak kvůli tomu, abych nebyl sám - a tím si připadal mezi kámošema a partou takovej méněcenej a taky pochopitelně i z důvodu, abych měl pravidelnej sex.

 

Máš pro kluky také otázku? Pošli nám ji na redakce@krasna.cz.0 hlasů
Vaše hodnocení