Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Brali by kluci obnovení vojny nebo branné výchovy?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Měla by se znovu vrátit vojna?

Armáda
zdroj: Thinkstockphotos Armáda
aktualizováno 30.06.2017, 17:53 | 30.06.2017, 17:53 | Krásná.cz

Brali by kluci obnovení vojny nebo branné výchovy?

Tentokrát jsme se kluků zeptali: "Myslíte, že by bylo na místě (třeba i kvůli hrozbě terorismu) obnovení povinné vojny, nebo třeba nějaká braná výchova na školách? Jste rádi, že vás vojna minula, nebo myslíte, že díky tomu nebudeme v krizi schopni obstát?"

 

Olda, 22 let: Dal bych v první řadě možnost jít do armády těm, kteří o to mají zájem dobrovolně, jen z nějakých - ne příliš vážných důvodů - neprošli - měli nějaký menší zdravotní omezení, a z toho důvodu je nevzali. Taky bych více zapojil ženy, tedy ty, které by měly dobrovolně o něco takového zájem. Ale mám dojem, že snad něco takového už dnes funguje, i když úplně jist si nejsem - ženy do armády mohou už dnes a kritéria přijetí obecně nejsou už tak přísný, jako dřív.

 

Lukáš, 20 let: Dle mého je spíš důležitější nějaká celková spolupráce s ostatními zeměmi. Nejenom z důvodu udržování nějakých dobrých vztahů, ale také ohledně nějaké společné obrany či naopak omezení některých věcí s tím související (třeba jaderné programy). Společně se pak dosáhne více a asi nebude pak až tak vadit, když budou k dispozici hlavně jen vojáci profesionální, tedy z povolání. Za sebe si jinak nedovedu moc představit, co dneska výcvik v armádě obnáší, takže na tuhle otázku neumím odpovědět víc v tom smyslu, zda je dobře, že dnes vojna není. Ale spíš bych se asi přikláněl k tomu, že to dobře je.

 

Vlastimil, 19 let: Vojna dneska podle mě opravdu už tak aktuální není, jsou tu jistě jiná nebezpečí, ale válečný konflikt jako takový snad v nejbližší době u nás nebo v nejbližším okolí našich sousedů nehrozí, takže myslím, že profesionální armáda může postačovat. Pravda ale je, že by se vše asi mělo vyhodnocovat podle aktuální situace, která se může kdykoli změnit.

 

 

Denis, 25 let: Kdyby se měla vrátit vojna, tak by se zřejmě měla uzpůsobit novým možnostem. Pokud snad někdy - doufejme ale, že nikdy - bude opět nějaká válka (3. světová válka), tak zřejmě bude probíhat jiným, "modernějším" způsobem, nebude to tak, že lidé budou po sobě střílet, jak si to asi většina představuje, ale dá se přednost jiným věcem, něco ve smyslu hromadného ničení (neříkám třeba přímo nějaká jaderná bomba, ale nejspíš to bude něco, co by zahubilo velké množství lidí naráz). A tohle spíš vyžaduje jen několik odborníků, kteří tomu budou opravdu rozumět. Z tohoto pohledu nějaký výcvik a vojna pro jednotlivce asi příliš smysl nemá.

 

PSALI JSME:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak moc už řešíte svou budoucnost?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Bojíme se terorismu?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Co si myslíme o politice v Česku a koho bychom chtěli za prezidenta?

 

Milan, 20 let: Vojna podle mě měla něco do sebe. Třeba to, že muži opravdu zůstávali chlapama, získali jinej pohled na svět, víc si některých věcí vážili, ctili nějaký obecný hodnoty - učili se, jak obstát v jistých situacích. Vojna sice měla zřejmě nějaký svý stinný stránky, byla tam mezi vojáky šikana, možná i nějaký věci spojený s homosexualitou, což je jasný, že ne každýmu je příjemný, ale i tak si myslím, že to něco do sebe mělo. Vidím kolem sebe hodně mužů, kteří jsou zženštilí (a gayové to nejsou), znám hodně z nich, kteří nejsou schopni obstát ve skutečným životě, ničeho si neváží, poflakují se, nic nedělají - ale dalo by se to říct i o některých holkách, proto myslím, že by vojna neuškodila v nějaký lehčí verzi ani jim. Myslím, že do jistý míry to mělo vliv i celkově na vztahy, tenkrát holky byly ochotný - sice ne vždy - alespoň si počkat na toho svého kluka, až se z té vojny vrátí, a celkově pak asi ten vztah víc fungoval. To dnes taky není, vztahama se spousta lidí nezabírá, nedělají si z toho hlavu, neví, co je věrnost, berou vztah jako věc na jedno použití. Neříkám teda, že bych přímo souhlasil s tím, aby se vojna vrátila v té podobě, co byla dřív, ale něco na ten způsob v nějaké lehčí formě by mohlo být fajn. A zároveň by se pak víc lidí i ubránilo, kdyby přišly nějaké problémy, nebo i ta válka.

 

Martin, 18 let: Nevím, ale mám často pocit, když čtu věci okolo armády, že do tohoto sektoru jde i dnes spousta peněz, přitom vlastně máme u nás a i nejbližším okolí mírový stav. Celkově bych viděl hospodaření a koncepci, cíle armády dnes trochu jinak, než tak, jak vypadá teď. A vojna, noví vojáci, prostě ti, co by měli jít na vojnu, to jsou další náklady navíc. Jistá nebezpečí tu asi jsou, ale zase nejsme, jak už jsem zmínil, nějaká válečná země, kde nějaký konflikt je na spadnutí. Asi bych to celé na lehkou váhu nebral, ale dnes nejsme v situaci, kdy bych viděl znovuzavedení vojny jako prioritu.

 

 

Jakub, 20 let: U nás na základní škole jsme vždycky na začátku května po jednom ze svátků měli jeden den, kterému se říkalo "branný", a sestávalo to z pochodu kolem města (taková delší procházka asi dvě hodiny), a pak jsme se vrátili do školy, kde byla připravená různá stanoviště, kde na jednom bylo třeba, jak někomu poskytnout první pomoc, jak obecně postupovat, na druhém, jak postupovat v případě požáru, co by měli dodržovat hasiči a co občané, na dalším, jak se zachovat obecně v případě nějakého nebezpečí, mám dojem, že na jednom stanovišti byla taky ukázka nasazování plynové masky, atd. Nemám teď přehled, zda toto u nás na základní škole je, nebo zda je to tak i na jiných školách. Ale i na střední škole byl vždy asi jeden den v roce, kdy se promítala různá videa na tato témata a v poledne byl vyhlášen nouzový poplach (samozřejmě cvičně). Dnes bych to viděl asi na to, že by měl být větší důraz alespoň na ty nejzákladnější věci, které by měl umět trochu každý - to znamená umět alespoň v tom nejzákladnějším poskytnout první pomoc (nevím, zda se toto dnes na základních školách vyučuje, u nás to bylo pouze v rámci jednoho volitelného předmětu, ale myslím si, že tohle by měli absolvovat všichni), dále se zaměřit na to, aby lidé věděli, jak se obecně zachovat v různém nebezpečí, jak reagovat, kam volat, jak se obléknout, jak hasit požár (a který hasicí přístroj se hodí na hašení čeho, v tom jsou také rozdíly). Pak bych se taky asi zaměřil obecně na nějakou sebeobranu bez použití zbraně (jakou taktiku použít, kam mířit, když dojde třeba k přepadení, to by měly absolvovat i holky, minimálně kvůli riziku znásilnění), dále by se hodilo i nějaké obecné zacházení s nějakou zbraní (dnes se hodně debatuje o tom, že každý by měl mít právo, po patřičném výcviku, vlastnit svou zbraň a možnost použit ji k vlastní obraně a k obraně vlastní rodiny). Taky bych podpořil nějaké tělovýchovné aktivity, dnes je to hodně tak, že děti nemají tělocvik rády a je dnes problém se základními věcmi, kde je potřeba mrštnost, rychlá reakce (umět udělat kotoul, vylézt po tyči - nebo někam na strom, to už dnes taky každý neumí). Možná by se toho našlo ještě více. Asi bych se tedy nejprve ubíral tímto směrem, protože neznalost a neumění těchto věcí je z dlouhodobého hlediska docela rizikové.


Honza, 18 let: Asi bych proti zavedení vojny úplně nebyl, ale její cíle a koncepce by měly být dnes trošku jinde. Taky výcvik samotný by měl trvat menší dobu, ne (asi) 2 roky, nebo na kolik se chodilo běžně dřív. Třeba by mohlo stačit tak půl roku. A možná bych přidal i něco pro ženy, neboť dnes jsou jejich cíle taky trošku jiné, než bývaly dřív - obstarat rodinu, vytvářet zázemí, rodit děti, a ubránit by se měl umět alespoň trošku každý. Pro ženy by ten výcvik mohl být v nějaké pro ně přizpůsobené formě a kratší, třeba na 1 - 3 měsíce. Úplně na lehkou váhu by se to nejspíš brát nemělo, válka se nás sice asi nyní bezprostředně netýká, ale zase je tu terorismus, migranti, to může někdy do budoucna přejít i v různé krádeže, rabování, a jiné nepříjemnosti. A taky bych možná umožnil některým lidem, kteří chtějí jít do profesionální armády, aby mohli, aby ta kritéria pro to přijetí nebyla tak přísná. Taky bych se spíš zaměřoval v zahraniční politice na nějaké bližší země, než je vysílání našich vojáků do Afghánistánu a podobně.0 hlasů
Vaše hodnocení