Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Období dospívání je složité a některé věci prožíváme vyhroceně a mnohem dramatičtěji, než dospělí. Příběhy čtenářek, dotazy v poradnách i vaše emaily a otázky pro kluky - to vše je toho důkazem. S až neuvěřitelnou pravidelností se tam objevuje jed...

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Mysleli jsme někdy na sebevraždu?

Deprese
zdroj: Thinkstockphotos Deprese
aktualizováno 14.11.2014, 00:01 | 14.11.2014, 00:01 | Krásná.cz

Období dospívání je složité a některé věci prožíváme vyhroceně a mnohem dramatičtěji, než dospělí. Příběhy čtenářek, dotazy v poradnách i vaše emaily a otázky pro kluky - to vše je toho důkazem. S až neuvěřitelnou pravidelností se tam objevuje jedno slovo - SEBEVRAŽDA.

Dospívající dívky mají myšlenky na sebevraždu dost často. Stačí neshody s rodiči, zrada kamarádky, kopačky od kluka, může jít o těžce nesené mindráky z vlastního vzhledu, zneužívání, šikanu... Důvody mohou být malicherné i skutečně závažné, ale myšlenku na to, že by se zabily, má v dospívání až přehnaně mnoho dívek. Týká se to jen jich, protože jsme my holky prostě trochu emočněji laděné, nebo totéž platí i pro kluky? Honily se našim zpovědníkům někdy hlavou myšlenky na smrt?

 

Filip, 20 let: Nikdy jsem sebevraždu nezvažoval, alespoň ne ve smyslu, že bych ji chápal jako reálnou možnost. Spíš jsem hloubal nad tím, že to ve skutečnosti nemusí být pro sebevraha vůbec špatné řešení, protože jemu už může být potom celkem jedno, co pozůstalí, neboť už neví vědět o ničem. Nebo nad tím, že sebevražda je vlastně docela jednoduchá cesta, jak zjistit, jestli je něco po smrti. Takže spíše takové filosofování. Pak mě napadá ještě jeden moment - když stojím třeba na vysoké skále, tak si vždycky představuji, jak hrozně blízko je člověk smrti, že stačí udělat jeden krok, a bylo by. Je to docela dobrodružný pocit, ale zase nic depresivního. Obecně se nepovažuji za nějakého velkého životního optimistu, na druhou stranu mi ale sebevražda připadá jako hrozně hloupé a nedospělé řešení čehokoliv, neboť není řešením problému, ale odstraněním následků, což je svým způsobem dost velká pohodlnost...

 

Anketa
Chtěla sis někdy sáhnout na život?
 


Honza, 18 let: Přiznám se, měl jsem chmurné myšlenky, ne teda vyloženě na sebevraždu, ale že si prostě něco udělám. Naštěstí to zatím bylo jenom chvilkové, většinou v dobách, kdy věci "nešly podle plánu", ať už se to týkalo holek, školy, kámošů a podobně. Realita sice byla krutá, ale vždycky se mi to podařilo nějak vyřešit. Myslím ale, že nelze říct, kdo by měl tyhle pocity víc, jestli kluci, nebo holky.

 

Denis, 23 let: No vyloženě na sebevraždu jsem ještě nemyslel, ale pocity beznaděje jsem měl, to ano. Na holky to asi působí opravdu víc, ale když se na to dívám, v podstatě jsou to takové malicherné důvody, kvůli kterým holky takhle blázní... Až život ukáže, že jsou důvody, kde by se ta sebevražda dala i chápat, to je třeba, že někdo přijde o práci a teď nemůže žádnou jinou najít, i když se snaží, peněz nemá nazbyt, zadlužuje se - a pak může skončit jako bezdomovec, ale přitom za to nemůže. No a bezdomovce jako takové moc dobře nevnímáme, pak ten člověk přijde o přátele, atd. To je jen příklad, který se ale klidně může stát. Podle mě se všechno dá nějak řešit, ale tady bych se těm sebevražedným myšlenkám nedivil.

 

 

Olda, 22 let: Za mě v tomhle možná mají kluci trošku výhodu, protože některý věci tak neprožívají, takže i s těma emocema to může dost souviset. Holky na sebevraždu myslí, ale podle mě nejenom ony, ale každej, jedná zkratkovitě. Když už, tak by si to měly dobře promyslet. Napadne třeba každou, že se to nemusí povést a že z ní bude pak třeba nějaké následky a bude se trápit ještě víc? A pak taky, když se to teda povede, kolik bolesti ostatním způsobí? Chápu, rozchod s klukem, nebo vyšší váha, špatné známky jsou nepříjemné, ale většinou je tu něco, co nás těší i tak a kdo nás má rád i tak, rodiče, zvířátko, kamarádi a další věci. Můžou to být úplně obyčejné věci, a vždycky se alespoň jedna najde.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Nevěra se stejným pohlavím se nepočítá aneb vadila by mi holka bisexuálka?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak se vyrovnáváte s rozchodem?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Je složité zůstat věrný?


Lukáš, 18 let: Já jsem teda na sebevraždu jako takovou ještě nemyslel, ale mám bohužel zkušenost se sebepoškozováním. To bylo v podstatě způsobeno nedobrou situací v mojí rodiče, pak taky přišly nějaký problémy ve škole. Naštěstí jsem to tehdy nedotáhl nijak do hloubky. Teď vím, že to řešení není. Takže určitě v tom holky nejsou samy, i kluci jsou zranitelní a mnohdy i mnohem víc než holky. A co mi pomohlo? No jednak urovnání vztahů právě v rodině a pak taky to, že jsem si našel holku. ;-)

 

Jakub, 19 let: Samozřejmě jsem také zažil několik pocitů beznaděje nebo chmur, ale na sebevraždu jsem nemyslel. Asi to bylo tím, že se mám sám moc rád na to, abych něco takového provedl. Takže je možné, že u některých holek je problém se sebedůvěrou, s tím, že si samy sebe neváží. A pak jsem měl, nebo si našel nějaký záchytný bod, který mi zlepšil náladu, ať už to byla moje rodina, přítelkyně, kamarádi, a nebo jiné věci, na kterých mi záleží. To mi pomohlo se nad některé problémy povznést.1 hlasů
Vaše hodnocení