Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Kouření je častý nešvar a mnozí z nás s ním začínají právě v pubertě a často s pouhého hecu. Zažili tohle i naši zpovědníci?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Proč jsme začali kouřit?

Kouření
zdroj: Thinkstockphotos Kouření
aktualizováno 04.08.2017, 00:05 | 04.08.2017, 00:05 | Krásná.cz

Kouření je častý nešvar a mnozí z nás s ním začínají právě v pubertě a často s pouhého hecu. Zažili tohle i naši zpovědníci?

Většina z kuřáků první cigaretu okusí již během dospívání. Dle statistik SZÚ z roku 2016 ve věkové kategorii 15 - 24 let kouří přes 35 % - což je vůbec nejvyšší hodnota, s rostoucím věkem podíl kuřáků v populaci klesá. Proč vůbec začínáme kouřit? A co člověka donutí přestat? Nechali by toho kluci třeba i kvůli své přítelkyni - nekuřačce? I to řeší v dnešní zpovědi naši zpovědníci.

 

Honza, 18 let: Já teda kouřím spíš příležitostně. K tomu, abych začal, mě vedly takové ty klasické věci v dospívání - napodobovat ostatní, cítit se dospělejší, mít další věc společnou s partou, to, aby mě kámoši, parta přijali, aby mě brali jako právoplatného člena. Dneska kouřím klasické cigarety příležitostně, když jdu někam s kámoši nebo tak. Zatím to nijak dál neřeším, a ani jsem se zatím nesetkal s tím, že by proti tomu moje přítelkyně zásadně protestovaly, hodně jich na tom navíc bylo podobně.

 

Anketa
Co ty a kouření?
 

 

Martin, 18 let: Asi to byla touha vyzkoušet něco nového a nepoznaného, i zakázaného. Popravdě mám vyzkoušeno už hodně věcí, nejen kouření cigaret, s kámošem jsme zkoušeli i ubalit si vlastní tabák - cigarety (což teda vychází zřejmě levněji, než kupovat klasický cigarety), ale zkoušel jsem i elektronickou cigaretu, vodní dýmku nebo i jointa z marihuany. Pravidelně teda kouřím ty cigarety, to ostatní byl buď experiment, nebo je to jen nárazově na nějaké jiné akci. Nevím, co bych dělal, kdyby to nějaké holce vadilo... Spíš to zatím mám tak, že moje holky, které jsem měl, jsou ještě víc zkaženější, než já, a mají často zkušenost ještě s něčím tvrdším nebo jsou na stejné vlně, jako já. Teď to teda neřeším, určitě si chci ještě nějaký čas užívat a jestli s kouřením někdy přestanu, nebo ne, to ukáže asi až čas.


Denis, 26 let: Já začal kouřit, když jsem byl na učňáku. Hodně kluků tam tehdy kouřilo, někteří už ze základky, někteří se "připojili" až na střední, stejně jako já. Určitě víc než polovina kluků z ročníku tam kouřila, a ti zkušenější ty nezkušené rádi zaučili. Byly i doby, kdy jsem dal i půl krabičky cigaret za celkem krátkou dobu, ale naštěstí zase ne tak dlouho, časem jsem to omezil a kouřil spíš jen příležitostně. Kdo mě odnaučil kouřit? No asi největší zásluhu na tom měla právě přítelkyně, ona je totiž docela jiného ražení, než já, a prostě jí to vadilo. I když jsem v době, kdy jsem ji poznal, kouřil docela málo, bylo pro mě celkem bolestivé nějak přestat, ale nakonec jsem to zvládl, ale trvalo to tak asi půl roku. Teď se docela držím i před kamarády nebo jinými příbuznými, ale u kuřáků je to často tak, že stačí, když jim jednou zase někdo něco nabídne, a už v tom zase lítají. Zatím věřím, že tomu časem moc nepodlehnu, i když je to těžký, neboť i zaměstnání mám hodně kolegů, kteří kouří stále a tahle věc mezi námi dělá takovou "bariéru".

 

 

Vlasta, 19 let: Jestli se za kouření považuje (jakože asi jo) kouření vodní dýmky, tak s tou zkušenost mám. Dřív jsem se tomu věnoval hlavně s některýma kámošema, teď nejvíc s přítelkyní. Je docela zajímavé, že ona cigarety nekouří, a to ani elektronické, a je to jinak docela slušná holka, ale na tomhle fakt docela ujíždí. :-D No já občas s ní, ale jsem to já, kdo se snaží krotit ji, ne naopak. :-D Dokonce to byla taky ona, co koupila sadu vodní dýmky domů, teď nedávno koupila druhou a zřejmě ji bude chtít brzo vyzkoušet. Ona teda nekouří nějak pravidelně, spíš občas, jednou, párkrát do měsíce, jak kdy. Mně to vyloženě nepříjemné není, ale zřejmě bych se bez toho dokázal celkem obejít, a tak nějak tuším, že úplně zdravé to taky nebude. Víc to neřeším, ale asi kdyby to kouřila nějak hodně, asi bych to i začal řešit, protože i tou vodní dýmkou se člověk může dost ničit...

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Nejhorší holčičí vlastnosti, které kluky děsí
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám holky, které kouří?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Měla by se znovu vrátit vojna?


Olda, 22 let: Já teda zkoušel kouření běžných cigaret jenom párkrát, když jsem byl mladší, a bylo to z toho důvodu, že jsem se nechal "vyhecovat" od tehdejších kamarádů nebo spolužáků. Ale nijak mě to neoslovilo. Takže teď nekouřím. Ale vyzkoušel jsem i jiné věci - elektronickou cigaretu a vodní dýmku. K tomu mě, možná paradoxně, dovedla jedna moje přítelkyně, která těmto věcem holdovala, chodila hodně do čajoven a tam byly vodní dýmky - i když teda to bylo i někde jinde. Jinak bych se k tomu sám asi ani nedostal. Teď teda nekouřím vlastně nic, ale kdyby na tom některá přítelkyně vyloženě ujížděla, tak bych se do něčeho možná zase zlákat nechal. Ale celkově mě to moc neoslovuje.

 

 

Milan, 20 let: S kouřením cigaret zkušenost mám. Píšu zkušenost, neboť teď už nekouřím - zároveň ale musím přiznat, že věřím tomu, že kdybych se k tomu zase dostal, tak bych asi pak nějakou dobu cigarety kouřil. Zkoušel jsem to poprvé myslím se spolužákama ještě na základce, byl to takový ten klasický model, že někdo buď sebral doma cigarety rodičů, kteří kouřili, nebo když měl někdo kámoše mezi staršíma lidma, tak to opatřili ti, to bylo asi to nejmenší - a zároveň to ukazuje, že se může mládež dostat k cigaretám docela snadno. Sice jsem nějaké cigarety pak vykouřil, ale pro mě naštěstí už jsem pak šel na střední školu, o prázdninách předtím jsem neměl moc, jak se k cigaretám dostat, a na střední už jsem se k tomu zviklat nenechal. Takže teď nekouřím, a asi se už moc ukecat nenechám ( i když neříkám, že nikdy), ale nebudu tvrdit, že zkušenost nemám, protože ji mám.

 

Jakub, 20 let: Já teda musím říct, že nekouřím a ani s tím nemám zkušenost, stejně jako s jinými alternativami kouření. Nicméně rozumím tomu, že spousta jiných lidí nějakou zkušenost získá třeba proto, že se nechá strhnout davem a podobně. Vždyť třeba když jsem byl na střední škole, tak ve třídě kouřila už v té době dobrá polovina spolužáků, a následně se do toho nechala strhnout ještě cca 1/4, což je taky dost.

 

Lukáš, 19 let: S cigaretama jako takovýma zkušenost nemám, tomu jsem nějak odolal a zatím je nemám ani potřebu zkoušet teď. Možná je to tím, že jako sportovec to beru tak, že to k tomu moc nesedí. Ale z druhý strany mám zkušenost s elektronickou cigaretou. Ta se totiž tváří, že není tak nebezpečná, je moderní, in, tak to jsem zkoušel a mám ji. No občas si s ní popotáhnu i teď, spíš v momentech, když mě něco hodně štve, tak po tom prostě sáhnu, a spíš to dělám tajně. No možná i s tím časem přestanu, nedávno jsem se díval na netu na jeden pořad, a tam docela podrobně vysvětlovali, že ty elektronický cigarety jsou taky dost škodlivý. Ale zatím je beru asi jako menší zlo, než ty klasický.

 

Máš pro kluky také otázku? Pošli nám ji na redakce@krasna.cz.0 hlasů
Vaše hodnocení