Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Na začátku je zničující láska, na konči často neuvěřitelá nenávist. Vážně se během jediného vztahu mohou něčí city tak otočit?

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Proč při rozchodu ubližujeme?

rozchod
zdroj: Thinkstockphotos rozchod
aktualizováno 10.03.2017, 00:14 | 10.03.2017, 00:14 | Krásná.cz

Na začátku je zničující láska, na konči často neuvěřitelá nenávist. Vážně se během jediného vztahu mohou něčí city tak otočit?

Čtenářka Míša nám napsala: "Mám za sebou tři vztahy, které byly hezké a vážné. Myslela jsem, že mají budoucnost a o každém jsem v ten moment uvažovala jako o tom pravém. Jenže pak přišly kopačky. Netušila jsem, že máme problémy, nemluvili jsme o nich, nic jsme neřešili, nahlas si nestěžovali. A pak jsem se dozvěděla, že se mnou nejde žít, že náš vztah byl v křeči, a že mě nikdy nemiloval. Proč končí vztahy tak drsně? Volí kluci taková slova, jen aby ublížili a já jim dala pokoj? Nebo v sobě dusí to, že ve vztahu nejsou šťastní a místo, aby to řešili včas, nenechají to dojít do fáze, kdy už opravdu nemohou mou osobu vystát? Budu ráda za váš názor."

 

Martin, 18 let: Tohle může být docela dobrá (z pohledu kluka) taktika, jak se vyhnout přiznání nevěry a nejspíš to tak někteří kluci i dělají. Prostě chodím s nějakou holkou, je to fajn, ten vztah funguje bez problému. Jenže pak ten kluk potká nějakou jinou holku, líbí se mu, je mu s ní také fajn a prostě s ní chce navázat vztah. Ta holka na něj pak tlačí, aby chodil jen s ní a předešlý vztah ukončil. Ne každý kluk přijde a rovnou řekne, že tu holku podvedl, a že odchází k jiné. Někdo to může nahrát tak, že vezme nějakou věc, která mu dřív nevadila, ale když začal chodit s nějakou jinou, tak už mu vadí. Nebo si prostě něco vymyslí, aby to nějak elegantně ukončil - tady neřeším to, zda je to k té holce férové, nebo ne. Jasně, je to takový podraz, ale určitě se to děje a přijde to tak zčistajasna....

 

Milan, 20 let: Někteří kluci se snaží něco naznačit, co by bylo potřeba v tom vztahu zlepšit - nemluví o tom, jen naznačují, nebo o tom mluví, ale nepřímo. Třeba narážkou na nějakou jinou věc. Nenapadá mě teď nic lepšího než příklad toho, že se holka v tom vztahu zakulatí a je tlustá. Kluk, aby ji vyloženě neurážel, tak se jí to snaží nějak naznačovat - protože je to i v jeho zájmu. Holka teď pro něj není přitažlivá. Neřekne to ale přímo, protože nechce, aby se holka urazila, a oni pak měli tichou domácnost. Pak to dojde tak daleko, že holka postavu neřeší, ale klukovi se zhnusí ještě víc a často s tou holkou pak odmítá i sexuálně žít. Někdo to pak ukončí takhle stroze nebo už má v tu dobu novou známost, tak rovnou odejde k druhé.


Jakub, 20 let: Podle mě opravdu někteří kluci řeší obecně jakékoli problémy, chtějí se vyhýbat hádkám a také jsou možná trochu pohodlní. Na vztahu jim v tu chvíli moc nezáleží, nebudují ho do nějaké hloubky. Spoléhají na to, že něco je jen dočasné a zřejmě to za nějakou dobu vyšumí, nebo se to nebude zdát tak zásadní. Pak ale mohou dostat na sebe vztek, že to nechali zajít tak daleko, ale řešení je pro ně hodně složité. Mají vztek na všechno kolem sebe, jsou hodně vznětliví, dojdou třeba k názoru, že si vlastně kvůli té dané holce zkazili život, utekl jim čas, který trávili takto zbytečně - a víme, že čas je drahý a pro každého omezený. Jsou pak moc hrdí na to, aby uznali svoji chybu, začali něco konečně řešit, pokusili se ještě něco zachránit - raději to převedou na to, že ten život a čas jim vlastně zkazila ta holka, tak jí ho zkazí taky. A to tak, že ji pak začnou obviňovat, vyříkají si to s ní, začnou ji urážet, protože jim dělá dobře, že se i ona nebude cítit ve své kůži. Holku toto sdělení hodně otřese. Pro ně je pak výhoda ještě v tom, že holky, jelikož ten vztah berou většinou zodpovědněji a do hloubky, nad tím ještě nějakou dobu budou uvažovat, budou hledat příčiny samy u sebe, budou se ptát samy sebe, co bylo špatně, co přehlédly, co mohly udělat jinak. Nejspíš je to pak ovlivní i v budoucích vztazích, budou mít nějakou dobu problém v navázání nového kontaktu, nebudou chtít opět zažívat ponížení. Kluci jsou v tomto často povrchní, prostě to řeknou a je to pro ně uzavřená kapitola, vztah skončil a víc to neřeší. Jak přesně to probíhalo u čtenářky Míši nevíme, to by se musela poptat přímo těch kluků, kterých se to týkalo, ale může to být jedno z možných vysvětlení.

 


Honza, 18 let: Žijeme v uspěchané době, kde často není čas na vztahy a ani na uvědomění si nějakých věcí. Některé věci ale člověk, i kluci, mají potřebu srovnávat s ostatními. Zjišťují, jak to mají ve vztahu kamarádi a tak. V nějaký čas se naskytne chvíle, kdy člověk bilancuje. Přehraje si v hlavě všechny věci, které se týkají vztahu a najednou, když se nad tím více zamyslí, zjistí, že vlastně není šťastný, že mu ve skutečnosti vadí spoustu věcí, že něco dělá jen automaticky, ale neužívá si to, že se možná i ta holka od té doby, co spolu začali chodit, změnila - podle něj k horšímu. Dojde k závěru, asi i trochu ukvapenému, že nejlepší řešení bude rozchod - a to nejlépe okamžitý, protože proč dál setrvávat v nefunkčním vztahu. Napadá mě taky, že někdo nemá potřebu říkat celou pravdu, neboť je to věc, kterou by se někdo chlubil nerad - tak si vymyslí nějaký jiný důvod k rozchodu, který sice může být pravdivý, ale není to ten hlavní důvod.


Vlasta, 19 let:
Každý vztah se nachází občas v nějakém bodě, který je pro něj kritický - vloudí se tam stereotyp, najednou si nemáte třeba s partnerem co říct, vztah uvízne na mrtvém bodě. Někdy k tomu přibudou i další věci, kdy můžu dojít k názoru, že ten vztah je vlastně o ničem, vlastně nemá moc smysl v něm pokračovat. A málokdy kluk napíše nějaký sáhodlouhý vysvětlení rozchodu, většinou je to velmi krátké, z jejich (i z mého pohledu) často dostačující.

 

 

Denis, 25 let: Tak asi není nic nového, že kluci jsou často málomluvní, mají rádi prostá sdělení, nemají potřebu o něčem dlouho debatovat - holky jsou opak, v řešení se doslova některé vyžívají. Někteří kluci tak nemusí řešit i nějaký problémy ve vztahu, myslí si třeba, že to nějak časem vyšumí samo. Nechtějí si stěžovat. Nejspíš je tam pak i několik věcí dohromady. Pak ani nechtějí o ten vztah dále bojovat a rozhodnou se ho ukončit jedinou větou.

 

Olda, 22 let: Nevím, protože já tuhle situaci znám z opačné strany, od holek. Byl to úplně stejný případ - vše vypadalo v pohodě, a pak následoval nesrozumitelný konec vztahu, většinou korunovaný tím, že mě ta holka podvedla s jiným. Já za sebe jsem zatím v této situaci nebyl, když něco považuji za problém, tak se ho snažím řešit.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak nám vysvětlit, že nechceš orální sex?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Proč nemáme zájem o druhé rande?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Oblékli bychom si na sebe tanga nebo podvazky?

 

Lukáš, 19 let: I kluci mohou vstupovat do vztahů bez toho, aniž by z jejich strany šlo o opravdu vážný zájem. Roli můžou hrát kámoši a celkově dojem, že všichni kolem jsou zadaní a jen já ne. Aby někdo zapadl, začne chodit hned s první holkou, která se mu namane - nějak to funguje, ale pochopitelně to nefunguje pořád. Nebo někomu jde o sex. Je zrovna dlouho sám a sex mu dost chybí. Když vidí, že by o něj měla nějaká holka zájem, nemusí být podle jeho představ, tak to nahraje tak, že s ní začne chodit. Ta holka to bere jako plnohodnotný vztah se vším všudy, nějak to nějakou dobu funguje, ten kluk to ale bere jen z toho pohledu, že s někým chodí a v tomto případě má sex - ona k němu přistupuje s láskou, on jen z toho důvodu, aby si užil - tu holku ve skutečnosti nemiluje. Později se to nějak rozlouskne a ten kluk vlastně řekne pravdu - řekne, že tu holku nikdy nemiloval. Pochopitelně nejspíš nedoplní, že s ní byl hlavně kvůli sexu a takto ji využíval.

 

Máš pro kluky také otázku? Pošli nám ji na redakce@krasna.cz.1 hlasů
Vaše hodnocení