Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Byli jste tak šťastní, ale on tě podvedl. Tobě se zhroutil celý svět a nevíš, jak dál. Máš mu to odpustit?

Mám odpustit nevěru?

Nevěra
zdroj: Thinkstockphotos Nevěra
aktualizováno 02.10.2012, 00:46 | 02.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Byli jste tak šťastní, ale on tě podvedl. Tobě se zhroutil celý svět a nevíš, jak dál. Máš mu to odpustit?

I když bychom ti to samozřejmě nepřáli, věc se má tak, že dřív, nebo později se s nevěrou pravděpodobně potkáš. Nevěrných je totiž podle posledních průzkumů až třetina Čechů a Češek. To znamená, že v každém třetím páru se najde někdo, kdo svou drahou polovičku podvádí. Samozřejmě ne vždy se ten podváděný o nevěře dozví, ale když se to provalí, je to pořádná rána, jenž zahýbe se všemi jistotami, o které ses doposud opírala.

Každý však za nevěru považuje něco jiného, proto je třeba si nejdřív vyjasnit, zda vlastně vůbec šlo o podvádění. Obecně se dá říct, že nevěra je to, co patří výlučně do blízkého vztahu a sami bychom nechtěli, aby nám to někdo za zády dělal. A tady je právě kámen úrazu. Zatímco tobě může vadit, že si tvůj kluk dopisuje na Facebooku se spolužačkou, jemu to může připadat úplně normální. A nakonec i to líbání může být sporné, někomu třeba nemusí vadit, že se jeho protějšek zakousne do někoho jiného.

Líbání je taky nevěra

Takže než se vůbec začneš hroutit, měla by sis ujasnit, zda tvůj kluk vůbec ví, že ty to bereš jako nevěru. Třeba to tak v jeho očích ani nebylo a pak nepochopí, proč máš problém. V tom případě máš jen dvě možnosti – smířit se s tím a počítat, že se to pravděpodobně stane znovu, a nebo se s ním rozejít.

 

 

Podle odborníků ale vede hranice nevěry právě přes líbání, protože smyslem líbání je přeci druhého vzrušit, připravit ho na to, co by mohlo následovat. Takže pokud ti vadí, že se tvůj kluk líbá s jinou holkou, nejsi divná a nesmíš mu uvěřit, ani kdyby se ti snažil namluvit, že je to normální. Není.

A pak je tu sex. To už jde o nevěru zcela bez diskuzí. A taky jde o věc, která se nejhůř odpouští, protože když se někdo vyspí s někým jiným, dává vlastně v sázku celý vztah. Všechny ty dny, týdny, měsíce, roky, kdy jste spolu byli víceméně šťastní a spokojení, jsou najednou ničím proti chvilkovému pocitu sexuálního vzrušení. A to se blbě odpouští.

PŘEČTI SI TAKÉ:
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Touží všichni kluci po trojce?
Čtenářky radí: Co tě čeká, když si začneš se zadaným klukem?
Když mu najdeš v mobilu SMS od jiné…

Přesto jsou to právě dívky a ženy, které umí odpuštět lépe než muži. Jednoduše zatnou zuby, překonají ten velký šok a bolest, kterou jim jejich přítel způsobil, a už o tom nechtějí nikdy slyšet. Důvěra je samozřejmě hodně pošramocená a kluk se musí snažit, aby ukázal, že si ji opět zaslouží.

Důležité pro možnost odpuštění je ale to, aby kluk svou chybu přiznal a s plným vědomím se omluvil. Jen tak si totiž může uvědomit, jak velkou bolest své holce způsobil. Pokud totiž bude celou věc zlehčovat, vůbec si neuvědomuje, jak moc ti ublížil. V tom případě je tu velká možnost "recidivy", hrozí, že se to bude opakovat.

 

 

Než začneš dělat nějaká rozhodnutí ohledně vašeho vztahu, musíš se uklidnit. S horkou hlavou bude to řešení jen jedno - rozchod. Ale než to uděláš, měla by ses rozhodnout v klidu. Takže klidně po něm hoď hrnkem, smaž všechny jeho smsky a nadávej mu, co se do něj vejde, ale pak si dej několik dní bez něj a vše si v klidu promysli.

Musíš se snažit i ty


Pokud budeš chtít ve vztahu pokračovat, promluv si s ním. Vztah jde slepit jen v případě, že se budou snažit obě strany. Proto by tě mělo zajímat, proč to udělal. Jestli byl opilý a šlo o jednorázovou akci, zřejmě ho to opravdu mrzí. Pokud měl souběžně s tebou ještě jeden vztah, měl by se rozhodnout, kterou z vás vlastně miluje, a toho by se měl nadále držet, jinak to nemá cenu.

Jak poznáš, že má zájem ve vztahu pokračovat? Omluví se ti za to, co udělal, a bude to myslet upřímně. Jeho omluva pomůže i tobě, protože ti usnadní celou věc uzavřít. Pokud se neomluví, nepřiznává si, že by udělal něco špatného, a opět tedy hrozí riziko opakování.

To, že by se ti měl omluvit, ale neznamená, že by si měl sypat popel na hlavu další roky. Stejně tak ty by ses neměla stavět až do konce života do role oběti, a tak ho vydírat. Rozhodneš-li se mu odpustit, měli byste si být ve vztahu i nadále rovni. Oba musíte za nevěrou udělat tloustou čáru a nezahrnovat se výčitkami.

 

Stanovte si nová pravidla

 

Pokud to budeš chtít po nevěře ještě zkoušet, stanovte si nová pravidla vašeho vztahu. Tvůj kluk s nimi musí souhlasit, ty ale pak vyžaduj jejich dodržování. Jedině tak máš šanci, že mu opět časem budeš věřit. Řekni mu, co ti vadí a co bys chtěla jinak, dohodněte se na kompromisu a toho se pak držte.

Když nic nepomáhá

 

Může se stát, že i přesto, že jsi se rozhodla, že mu nevěru odpustíš a zkusíš s ním být dál, tak to prostě nejde. Třeba ti v hlavě samy vyskakují obrazy tvého kluka a tí holky, třeba mu očicháváš oblečení pokaždé, když se vidíte, jestli neucítíš dívčí parfém. 

Pokud to tak je i několik měsíců po nevěře, přiznej si, že vám to už prostě spolu klapat nebude, a dál se netrap. Ukonči to.6 hlasů
Vaše hodnocení