Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Trend sextingu mezi mladistvými v České republice roste. Sdílení zpráv či obrázků s intimním obsahem se podle Centra prevence rizikové virtuální komunikace věnuje 10 % českých teenagerů.

Nebezpečný koníček teenagerů: Sexting! Co riskuješ?

Sexy selfie
zdroj: Thinkstockphotos Sexy selfie
aktualizováno 12.03.2017, 00:58 | 12.03.2017, 00:58 | Krásná.cz

Trend sextingu mezi mladistvými v České republice roste. Sdílení zpráv či obrázků s intimním obsahem se podle Centra prevence rizikové virtuální komunikace věnuje 10 % českých teenagerů.

Sexting neboli elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem je mezi českými teenagery stále populárnější. „V loňském roce jsme zaznamenali 72 případů sextingu u nezletilých, což je o 30 % více než v předchozím roce,” uvedl Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK).


15 % mladistvých v zahraničí posílá intimní obsah neznámému člověku


Česká republika však není zdaleka jedinou zemí, kde mladí lidé do 18 let sexting provozují. Také ve Spojených státech amerických je sexting relativně častý. Podle průzkumu zveřejněného na portálu GuardChild již někdy ve svém životě odeslalo fotografie či videa zachycující vlastní nahé či polonahé tělo 20 % mladistvých lidí. Eroticky laděné textové zprávy si pak prostřednictvím mobilního telefonu, e-mailu či komunikačních aplikací vyměňuje 39 % amerických teenagerů.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kdy se ve světě začíná se sexem?
Slovníček nových postelových pojmů
Pošli mi svou fotku. Nahou!


Většina mladistvých intimní obsah sdílí se svým současným partnerem či partnerkou, až 15 % jej ale odeslalo člověku, kterého znají pouze přes internet. Obecně nejvyšší míra sextingu je v Irsku, kde si až čtvrtina teenagerů posílá zprávy se sexuálními textovými, obrazovými či video motivy.

 


Nejrozšířenější je sexting mezi studenty ve věku 14 až 17 let, nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Průzkum irského Výzkumného centra proti šikaně odhalil, že podobné aktivity provozuje 4,4 % chlapců a 1,6 % dívek ve věku 11 až 16 let.
„Za to, že mladí lidé důsledky sextingu podceňují, může především nedostatek relevantního a srozumitelného vzdělávání v dané problematice na školách. Co na začátku vypadá atraktivně nebo zábavně, může velmi brzy postavit jednu stranu do pozice šikanované oběti, která nad snímky ztrácí kontrolu, a druhou stranu za hranice zákona,” přibližuje Adam Durčák, který se věnuje problematice sextingu a kyberšikany. „Zatímco v partnerském vztahu může výměna vzrušujících vzkazů či fotografií partnerům přinést nové sexuální podněty, sexting jakožto samostatná činnost provozovaná s neznámým člověkem je problematický,“ doplnil Durčák.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

POZOR, tohle není SEXY aneb chyby, které děláme při svádění
Jaké porno sleduje váš muž? Seznam nejhledanějších slov mezi Čechy
Běžte domů a mějte sex: Ve Švédsku navrhují pracovní „milostnou“ pauzu


Sexting nemusí být dobrovolný, následkem je i vydírání


Odborníci se shodují, že posílání intimního obsahu není vždy dobrovolnou činností, ale že za tím může stát tlak druhé strany. Podle guardchild.com je nátlak komunikačního partnera až pro polovinu dívek důvodem pro sdílení sexy snímků. Častým následkem zneužití intimních materiálů pořízených sextingem je právě vydírání jejich autora. „To probíhá podle podobných schémat, kdy nezletilého kontaktuje neznámý uživatel a snaží se jej zmanipulovat lichotkami. Po krátké době, kdy dojde k výměně intimního obsahu, přichází na řadu vydírání se stupňující se intenzitou,“ popsal Kamil Kopecký s tím, že nejčastějšími oběťmi jsou chlapci, pachateli pak zpravidla obě pohlaví. „Oznámit celou situaci policii brání obětem strach z úniku materiálu na internet, pocit ponížení či vydírání druhou stranou,“ dodal Kopecký.1 hlasů
Vaše hodnocení