Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Našly tvé kamarádky svou lásku na síti? Dřív, než se také vrhneš do internetových osidel, přečti si pár pravidel, ať místo milostného dobrodružství nezažiješ spíše velkou bolest a zklamání.

Neriskuj při seznamování na síti

Dívka s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s počítačem
aktualizováno 19.11.2017, 00:36 | 19.11.2017, 00:36 | Krasna.cz/trm

Našly tvé kamarádky svou lásku na síti? Dřív, než se také vrhneš do internetových osidel, přečti si pár pravidel, ať místo milostného dobrodružství nezažiješ spíše velkou bolest a zklamání.

Že si máš na internetu dávat pozor na úchyly a pedofily, to už jsi jistě slyšela xkrát. Nejsou ale jediným nebezpečím, které ti tu může hrozit. Jak se chovat správně na sociálních sítích a jak se ušetřit zklamání – nejen – v lásce?


Sociální sítě nejsou skutečným světem. A přesně tak bys je měla brát. Neznamená to, že se s tebe snažíme udělat nedůvěřivou osobu, která by za každým měla vidět úchyla nebo sériového vraha. To ne. Ale je potřeba nebýt snílek a počítat s tím, že určité riziko tu je – tak jako v životě. A že obzvlášť na internetu nemusí být každý tím, za koho se vydává.

 

Představ si samu sebe při reálném hovoru s klukem, který se ti líbí. Jsi v ten moment sama sebou? Asi ne stoprocentně. Líbí se ti, jsi trochu nervózní, soustředíš se na to, co říkáš, co říká on, kriticky vnímáš vaši komunikaci, představuješ si, co bude pak… Když už je pryč, přehráváš si vaše setkání znovu a nad některými momenty se musíš pozastavit a připadáš si, že ses v nich chovala trapně, nevyzrále, moc nuceně, vlezle… Děláš tohle ale i při komunikaci na síti?

 

Když si s někým jen píšeš, je snadné ztratit ostražitost, lehce přehrávat, možná si o sobě i malinko vymýšlíš. Že to ke komunikaci on-line patří? Tak proč tedy tak bezmezně věříš tomu, co ti píše on?

 


Riziko první: Lže ti


Spousta lidí o sobě občas pravdu trošku přibarví, nebo jednoduše při webové komunikaci něco záměrně zamlčí. Možná ti i tvá internetová láska neřekla, že je mu ve skutečnosti třináct, že má plný obličej akné nebo už víc než půl roku má přítelkyni. A my holky máme tendenci takové věci nechtít vědět a ignorovat jasné náznaky – třeba to, proč má zamčená svá fotoalba, nebo že se ta pohledná blondýna na fotkách s ním objevuje až moc často a na to, že řekl, že je to jeho sestra, mu vůbec není podobná.


Jak ho odhalit? Píšete si jen po facebooku? Zkuste si občas zatelefonovat nebo zavolat přes Skype. A pokud nebydlí na opačném konci republiky (nebo světa), domluvte si skutečné setkání, nejlépe odpoledne na nějakém veřejném místě, kde tě nemůže ohrozit, pokud by se jednalo o nějakého úchyla nebo násilníka.


Riziko druhé: Idealizuješ si ho


Co o něm víš? Jen to, co ti napsal, nebo cos vyčetla z jeho facebookové zdi a fotoalb? To je hodně zkreslená představa. Jen tak pro srovnání se podívej na svůj facebookový profil a zkus si říct, co by se z něj dozvěděl člověk, který o tobě jinak nic neví. Z fotek to může třeba vypadat, že máš spousty přátel, pořád paříš a jsi hodně sportovně založená. Nikdo už ale neví, že tvé fotoalbum z lyží je z povinného lyžáku a od té doby jsi na nich nestála, a že pořádnou party jsi pěkně dlouho nezažila, protože musíš chodit spát v devět. Naše on-line identita může pěkně klamat. Nevytvářej si o svém vyvoleném tedy příliš idealizované představy a raději si počkej, až se s ním setkáš tváří v tvář.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kde potkat skvělé kluky?
Je nevěra na internetu skutečnou nevěrou?
Seznamovat se na internetu - ano, či ne?


Riziko třetí: Neumí mluvit


Ne že by byl němý, ale spousta lidí (a kluků obzvlášť) má problém se při skutečném rozhovoru vymáčknout. Zavaluje tě na chatu vybroušenými větami, emaily plnými sladkých slovíček a vysokých myšlenek? Netušíš ale, jak dlouho mu trvalo takové perly vypotit. Při skutečném setkání můžeš být nemile překvapena, že vám řeč bude trochu váznout.


Dívka s počítačem
(Foto: oficiální zdroj)

 

Riziko čtvrté: Jsi na něm závislá


Když s někým skutečně chodíš, jak často se vídáte? Párkrát do týdne? Každý den? Možná ano, ale na pár hodin. Když prožíváš svou on-line lásku, chceš ho pořád. Neustále koukáš do emailu nebo pošty na profilu, jestli už ti konečně odepsal, sleduješ jeho status s toužebným očekáváním, kdy bude konečně on-line. Pozor, to už je docela slušná závislost! Co budeš dělat na dovolené, když budeš týden bez internetu? Nebo co když onemocní a bude pár dní offline on? Je to k zbláznění? Tak to nenech přerůst do takových rozměrů.


Riziko páté: Kontroluješ ho


Když randíš v reálném světě, máš vždy stoprocentní přehled o tom, co tvůj kluk právě dělá, když není s tebou? Možná tušíš, že je zrovna ve škole, nebo na brigádě, že tráví víkend s rodinou. Ale máš jen představu, nikoli detailní důkazy. Co ale tvá on-line láska? Šmíruješ všechny jeho statusy, vidíš, kdy je on-line, prohlížíš si fotky a lidi, kteří jsou na nich s ním. Tahle nedůvěra vašemu vztahu vážně neprospívá. Mrkni na své fotky. Taky se tam culíš na jiného kluka, objímáš se s ním, vyrazíš na party v hodně sexy minisukni. Tak proč tě podobné scény z jeho života tak iritují?


Má on-line vztah šanci na úspěch a může přerůst i ve skutečnou lásku? Ano, ale nesmí zůstat jen u virtuálního rozměru. Sejděte se spolu i ve skutečnosti, a je jedno, jestli za týden, měsíc či pár let, pokud vás třeba dělí spousta kilometrů, ale plánujete jít studovat od stejného města. Co když vám to nevyjde? Nevěš hlavu. Možná jsi jen podlehla jeho zkreslenému virtuálnímu obrazu, do kterého bylo tak snadné se zamilovat. Najdi si kluka z masa a kostí, a pokud tě stín tvé on-line lásky neustále pronásleduje, nekompromisně si ho smaž z přátel, ať tě jeho posty nedrásají.4 hlasů
Vaše hodnocení