Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Už spolu chodíte nějakou dobu a teď má přijít okamžik, kdy se poprvé setkáš s jeho rodiči. Nejspíš jsi z toho pěkně nervózní.

Pomoc! První návštěva u jeho rodičů

aktualizováno 18.06.2011, 00:22 | 18.06.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Už spolu chodíte nějakou dobu a teď má přijít okamžik, kdy se poprvé setkáš s jeho rodiči. Nejspíš jsi z toho pěkně nervózní.

Jací asi budou? Přijmou tě vůbec? A o čem se s nimi máš vůbec bavit? Před setkáním s rodiči tvého milého je přirozené, že jsi trochu nervózní. Poradíme ti, čím tvůj stud a obavy zmírnit.


Předem to naplánujte


Samozřejmě že první setkání s rodiči může proběhnout i zcela spontánně a náhodou, ale pokud ho předem domluvíte, můžeš si to lépe naplánovat. Předem si vymyslíš, co na sebe, co přineseš atd., abys udělala dojem. S přítelem se dohodněte, jak setkání proběhne. Zvou tě domů na oběd? Setkáte se na nějaké oslavě nebo kulturní události? Budou tam jen rodiče, nebo i někdo další?


Jestli se cítíš nesvá, popros svého přítele, ať tě předem vyzvedne, abyste k rodičům přišli společně. Sama bys byla mnohem nervóznější. Navíc ti předem může říct, jak ti to sluší, díky čemuž z tebe trochu opadne nervozita. Pokud tě trápí nejistota a máš nějaké otázky, můžeš se ho na leccos doptat. Třeba i na zaměstnání a zájmy jeho rodičů, ať máš pro začátek nějaké téma k hovoru.


Jak brali jeho ex?


Pokud nejsi jeho první přítelkyně, možná už tohle představování s nějakou dívkou absolvoval. Určitě by tě zajímalo, jak přijali jeho rodiče tvoji předchůdkyni. Neptej se! Určitě ne teď. Pokud se dozvíš, že na ně dojem neudělala, budeš se bát, že dopadneš stejně. A když ji naopak měli rádi, vyděsí tě to a začne ti vrtat hlavou, jestli by na tvém místě neviděli raději ji. Tohle téma klidně můžete otevřít někdy v budoucnu, ale ne před první návštěvou.


Připrav se včas


Pokud si to nechceš pokazit hned napoprvé, rozhodně přijď včas. Aby tě nic moc nezdržovalo, předem si vyber oblečení, které si vezmeš na sebe. Nehraj si na nic, čím nejsi. Vezmi si to, v čem se budeš cítit pohodlně, přirozeně, ale zároveň trochu slavnostně.


Pokud chceš rodiče něčím obdarovat, měl dárečky doma na viditelném místě, abys na ně nezapomněla a nemusela se pro ně vracet.


Snaž se přijít na čas. Kdybys přišla moc brzy, mohla bys je zastihnout ještě nepřipravené. I paní domu se chce upravit a mít dovařený slavnostní oběd.


Přijď s úsměvem


Naplánuj si setkání tak, abys na návštěvu přišla odpočinutá a příjemně naladěná. Pokud bys byla unavená ze školy, zmožená sobotní diskotékou nebo brigádou, nebudeš dvakrát moc společenská. Na návštěvu bys měla přijít odpočinutá, uvolněná a i přes své obavy by ses na to setkání měla těšit.


PŘEČTI SI TAKÉ:

MAGIE: Chybí ti láska? Přičaruj si ji!
Když se tví rodiče rozvádí
VAŠE PŘÍBĚHY: Nesnáším svého otce. Snad celý život!

 

Nepřeháněj to se svou vizáží


Oblečení by mělo podtrhovat tvou osobnost a měla by ses v něm cítit sebejistě. Zároveň si ale uvědom, že jdeš na setkání s dospělými lidmi, takže se pokus neprovokovat – extravagantním scene účesem, příliš sexy šaty, roztrhanými džíny. Vol spíše něco neutrálního. Možná jsi na extravaganci zvyklá a chceš zůstat svá, ale až bys pak viděla jejich výraz „no koho si to ten náš kluk přivedl“, určitě by tě to mrzelo. Na prezentaci tvého osobitého stylu bude dost času při některém pozdějším setkání.
 

Totéž platí i o líčení. Nejdeš na diskotéku, ale na oběd, takže vol decentní denní líčení. Klidně zamaskuj make-upem nedostatky pleti a pomocí řasenky a lesku nech rozzářit oči a rty, ale nijak to nepřeháněj.


Určitě nezapomeň na nehty. Když jsi nervózní, hraješ si s rukama a tím na ně přitahuješ pozornost. Takže nehty bys měla mít upravené a nalakované nějakou decentní barvou. Oloupaný lak a okousané nehty sem rozhodně nepatří.


O čem s nimi mluvit?


Tohle je pro tebe nejspíš největší strašák. Dospělí lidí, které vůbec neznáš, nejspíš o nich (skoro) nic nevíš – a teď si s nimi máš několik hodin povídat. Buď uvolněná a svá. Nikdo nečeká, že povedeš řeči o literatuře jen proto, že mají doma přeplněnou knihovnu, nebo o politice, protože než jsi přišla, sledovali zprávy. Mluv prostě o tom, co tvoří tvůj život. O škole, brigádě, své rodině, o plánech do budoucna, o tom, co byste chtěli s tvým drahým podniknout o prázdninách… Jich se klidně zeptej na zájmy, práci, na to, jak se seznámili. Nebo pochval jídlo či něco hezkého v bytě, i o tom se mohou rodiče rozpovídat. Nebuď strojená, ukaž své pravé já. Ale zas se nepředváděj a nesnaž se šokovat. Navíc je tu tvůj přítel, který by měl fungovat jako dobrá spojka. Zná tebe i své rodiče, takže pokud by přeci jen nastalo trapné ticho, měl by to být on, kdo nahodí téma. Klidně mu ještě před setkáním řekni, že od něj tuto pomoc čekáváš.


Máš přinést dárek?


Žádné pravidlo to není a ani se to neočekává, protože jsi mladá a „chudá“ studentka. Pokud ale chceš nějakou drobnost přinést, určitě tím nic nepokazíš. Mamince můžeš donést třeba květinu, nebo navrhni, že když ona vaří, ty doneseš nějaký dezert. To chce ale ohlásit předem, aby s tím počítala, protože jistě bude chtít také sama něco připravit. Pak by nastal trapný okamžik, který dezert si dát a nikoho neurazit.
 

Pokud víš, že tvůj přítel má mladšího sourozence, můžeš nějakou drobnost přinést jemu. Tím si ho určitě získáš a budeš trochu klidnější, protože ucítíš, že zde máš nějakého spojence, kterého sis už (aspoň prozatím) získala.


Anketa
Po jak dlouhé době je čas na představení rodičům?
42 hlasů
Po měsíci.
56 hlasů
Po půl roce.
Hlasovalo 546 lidí
 

 

Anketa: Jak vypadala tvoje první návštěva rodičů tvého přítele?


Alenka: Napoprvé to bylo děsné. S Kubou jsme se poznali na koleji. Já tam bydlela, protože na nic lepšího jsem neměla, on proto, že jeho rodiče chtěli, aby taky poznal normální život. Byl totiž z hodně bohaté rodiny a do té doby vyrůstal docela v luxusu. Takže když jsem měla jet prvně k nim domů, styděla jsem se, jestli mě mezi sebe vůbec přijmou. Chtěla jsem udělat dojem, hodně jsem se na to vyparádila. Jenže cesta vlakem byla náročná. Nějaký opilec na nádraží mě polil pivem, v kupé jsem si zmuchlala a propotila šaty a nakonec se mi ještě utrhlo ucho kabelky. Když mě Kuba na nádraží spatřil, celý zbledl, ale jeho rodiče to naštěstí vzali s humorem. Nakonec se ukázalo, že to nejsou žádní namyšlení snobi, ale fajn lidi.


Katka: První setkání bylo fakt paráda. Péťa mě pozval na rodinnou oslavu narozenin jeho taťky. Poznala jsem tedy hned nejen jeho rodiče a sourozence, ale i všechny babičky, tetičky, sestřenice… Všichni byli díky alkoholu pěkně rozjuchaní a brali mě hned jako součást rodiny.


Markéta: S Láďou jsme se poznali na intru. Po půl roce chození jsme se rozhodli, že on pojede na víkend se mnou k mým rodičům, a další víkend jsme pak měli jet k těm jeho. U našich to bylo v pohodě, i když je táta docela přísný, ale byl to fajn víkend. Takže z toho dalšího jsem ani moc nervózní nebyla. Lukyho rodiče vypadali v pohodě, večer probíhal v klidu. Katastrofa přišla až večer. V koupelně se mi podařilo uklouznout, a jak jsem se snažila nespadnout, chytla jsem se vší silou umyvadla a vytrhla ho ze zdi. Okamžitě všude začala cákat voda, všichni přiběhli do koupelny, kde já stála úplně nahá a mokrá. Styděla jsem se tak, že jsem k nim pak celé tři měsíce nemohla přijet, než jsem se konečně uklidnila.
 

Lucka: Michal má hodně mladé rodiče, takže jsem se setkání s nimi ani moc nebála. Navíc vzniklo trochu neplánovaně, když nás potkali před barákem a pozvali nahoru na večeři. Jenže Míšův táta celou dobu vtipkoval a vyzvídal, jestli spolu spíme. Nakonec to korunoval tím, že nám přinesl krabičku kondomů a dával ji Michalovi se smíchem, že ještě nechce být dědeček. V tu chvíli jsem byla celá rudá.2 hlasů
Vaše hodnocení