Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Pokud nenajdete svou spřízněnou duši, zanechá to mnohem vážnější následky, než jen zlomené srdce.

Pravá láska je jen mýtus. Její hledání ti může zničit zdraví!

Láska
zdroj: Thinkstockphotos Láska
aktualizováno 01.05.2017, 00:05 | 01.05.2017, 00:05 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Pokud nenajdete svou spřízněnou duši, zanechá to mnohem vážnější následky, než jen zlomené srdce.

Romantickou lásku vnímá západní společnost stereotypním způsobem. Dvě poloviny se najdou a splynou v jedno. Je to však mýtus pocházející ještě z dob Platóna. V řecké mytologii byly totiž dokonalí milenci spojení v jedno, ale pak je rozdělili na dvě části. Láska je tak definována jako touha jedné poloviny najít tu druhou.

 

Tento mýtus přetrvává i v současnosti a stal se základem milostných příběhů a romantických komedií. To ovlivňuje naši sociální identitu, pro mnohé formovanou stereotypy. Často tedy nevědomě hledáme naši chybějící polovinu, která pro nás představuje ideál. Statistiky rozvodovosti ale dokazují, že takový ideál neexistuje.

 

Anketa
Jsi právě teď zadaná?
 

 

V současnosti mnoho lidí hledá ideální vztah ve virtuálním světě. Online randění, flirtování ve zprávách či dokonce sex přes chat často využívají jako lék na osamělost, nedostatek intimity a bolestné zkušenosti z rozchodů. V kyberprostoru můžeme být kýmkoli. Uspokojuje nás to, ale zároveň nás láká žít imaginární.

 

Snadno se na tom můžeme stát závislými, protože v reálném životě není tak jednoduché zamilovat se. Pro některé je návrat do reality těžký, ne-li nemožný, což dokazuje rostoucí počet lidí závislých na internetu.

 

 

Ta s sebou přináší i emoční následky jako stres, beznaděj, hněv, bolest a také změny v chování jako agresivita, zneužívání návykových látek, záchvatovité přejídání nebo nechutenství. Stres vyvolaný zlomeným srdcem ovlivňuje duševní zdraví (deprese, obsedantně kompulzivní porucha, insomnie) i fyzické zdraví (vyčerpání).

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MAGIE: Chybí ti láska? Přičaruj si ji!
13 věcí, které by měla teenagerka vědět o lásce
Poznej, že to, co on cítí, není láska

 

Následky lásky

 

Dlouhodobé důsledky nejsou až tak známé, zatím jde jen o odhady. Je známo, že kvalita našich společenských vztahů a podmínek má hluboký vliv na náš mozek.

 

Nedávné pokroky v epigenetice naznačují souvislost mezi sociálními zkušenostmi, přenosem genů, neurobiologickými změnami a variacemi chování. Rostoucí množství důkazů vysvětluje, jak sociální prostředí proniká do naší mysli skrze epigenetické mechanismy a jak to ovlivňuje i naše potomky. Jinak řečeno, fyzikální účinky způsobené sociálními zkušenostmi mohou zdědit i naše děti.

 

 

Představy společnosti o romantické lásce a manželství, představují naše vlastní já. Začínají už v raném dětství a pokračují i během dospívání a v dospělosti. Vyvíjíme očekávání, vědomě i nevědomě, o našich milostných vztazích a pokoušíme se je realizovat. Když jich ale nedosáhneme, jsme ve stresu. Ten ovlivňuje náš imunitní systém, srdce, duševní zdraví.

 

Nastal tedy čas, abychom se přestali honit za fiktivní láskou? Měli bychom rozbít mýtus o romantické lásce? Zkusme začít s realističtějšími očekáváním od vztahů a možná se nám bude žít snadněji, šťastnější a zdravější.0 hlasů
Vaše hodnocení