Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Myslíš, že nevěra je jen problém dospělých a jejich dlouhodobých vztahů? Krizí může projít i ten váš.

Ustáli jste nevěru? Jak si po ní srovnat vztah

aktualizováno 08.03.2012, 00:00 | 08.03.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Myslíš, že nevěra je jen problém dospělých a jejich dlouhodobých vztahů? Krizí může projít i ten váš.

Snad žádný vztah není idylický a většími či menšími krizemi si občas projdou všechny páry. Je jen otázka, jak je ustojí. Vkradla se i do vašeho vztahu nevěra a z ní klíčící pochybnosti?
 

Když zjistíš, že je ti tvůj kluk nevěrný, většinou to znamená konec vztahu. Co když se ale rozhodneš mu odpustit, uvěříš jeho slibům, že to bylo výjimečně a naposledy, a rozhodnete se to spolu ještě zkusit? Život po nevěře už není stejný jako před ní, pochybnosti hlodají a podezíravost roste. Jak si harmonii a pohodu udržet i ve vztahu, který prošel takovou krizí?


Nevěra je jednou z nejhorších událostí, které mohou váš vztah potkat. Když podvedeš ty, tvůj kluk si hned připadá méněcenný, když jsme podváděné my, vyrůstají nám před očima komplexy z toho, jak jsme ošklivé, hloupé, mizerné milenky... Nevěra nahlodá vztah a zaseje pochybnosti o vztahu, partnerovi, i o nás samých. Dá se ztracená důvěra znovu vybudovat?


Byl mi nevěrný – co teď?


Odhalila jsi, že tě podvádí? Zpravidla jsi nejdřív v šoku z toho, že se to vůbec stalo. Proč ty? Jak ti to mohl udělat? Jak se tohle vůbec mohlo stát? Chvilku potrvá, než se s nepříjemným zjištěním sžiješ a vezmeš ho jako nezlomný fakt. Každý, koho to potká, je v ten okamžik zdrcený a v šoku. Informace, že tohle bohužel potká téměř každého z nás, tvou bolest asi nezmírní, ale je to bohužel fakt. Až ta největší bolest přebolí a prvotní šok opadne, pochopíš, že nejsi jediná, komu se něco podobného stalo.

 


Sebelítost poté vystřídají výčitky. Ten bídák, jak to mohl udělat? A s takovou courou? V tomto okamžiku si dej pozor na to, jak komunikuješ se svým okolím. Máš chuť udělat mu scénu na veřejnosti? Tu kačenu vykrákat za vlasy? Před jeho kámoši ho pořádně očernit? Pozor na to. Vše, co teď v afektu vyslovíš a uděláš, už pak nelze vzít zpět. Nejlepší je nechat si to projít jen vlastní hlavou, případně se svěřit nejlepší kamarádce. S podvodným přítelem mluv nejlépe až ve chvíli, kdy z tebe hněv opadne a budeš schopna uvažovat racionálně.


Dostáváme se do nejzásadnější fáze. Opustit ho, nebo mu odpustit? Zamysli se, zda je pro tebe jeho nevěra tak zásadní, že už ho nikdy nechceš vidět, nebo jestli jsi schopna mu odpustit, protože ho nechceš ztratit. Rozhodni si to sama za sebe, ne pod jeho lítostivým nátlakem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Odhal, jestli tě někdy podvedl
Podvedl jednou, podvede znovu?
VAŠE PŘÍBĚHY: Podvedl mě s nejlepší kamarádkou. Dvakrát!


V návaznosti na to spolu musíte začít komunikovat. Proč se to stalo? Co ho k tomu dohnalo? Stojíte o sebe i nadále? Co teď s otřesenou důvěrou? Mluvte, mluvte, mluvte. I když to bude nepříjemné. Dejte vašemu vztahu čas, dokud se přes toto zásadní stádium nepřenesete.


Pokud se spolu rozhodnete zůstat, pravděpodobně se tvůj vztah k němu změní. Důvěra je otřesena, máš potřebu ho kontrolovat, sledovat každé jeho slovo, čin, snažíš se mu vstoupit do hlavy a zjistit, na co (koho) myslí. Nad tohle se budeš muset povznést. Jinak se s tebou bude cítit nesvobodně a i ty budeš v neustálé křeči.

 

Zároveň jsi mnohem kritičtější i sama k sobě. Proč tě podvedl? Nelíbíš se mu? Vadí mu, že jsi přibrala? Nejsi tak vtipná nebo chytrá jako ta druhá? Nevěra dokáže podkopat sebevědomí, ale snaž se si to tolik nebrat. Když se zeptáš kluků, proč svou dívku podvedli s jinou, většinou to není proto, že by byla lepší, ale že je jednoduše jiná. S tebou je na něco zvyklý, ta druhá ho zpravidla upoutá přesně tím, že je v některé – pro něj podstatné vlastnosti – úplně odlišná.


Snaž se tedy o to, aby váš vztah nezevšedněl, nebuď pro něj čitelná, překvapuj ho. To je nejlepší prevence nudy ve vztahu a z ní vznikající nevěry.2 hlasů
Vaše hodnocení