Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Láska je skvělá věc, ale jen do té doby, dokud se jedná o zdravý vztah ve všech směrech. Mnoho lidí se totiž ocitá v nezdravém, a dokonce i nebezpečném partnerství. Jak poznáš, že ty jsi na tom stejně?

Znamení, že váš vztah je nebezpečný

Násilník
zdroj: Thinkstockphotos Násilník
aktualizováno 10.09.2013, 00:00 | 10.09.2013, 00:00 | Krasna.cz/an

Láska je skvělá věc, ale jen do té doby, dokud se jedná o zdravý vztah ve všech směrech. Mnoho lidí se totiž ocitá v nezdravém, a dokonce i nebezpečném partnerství. Jak poznáš, že ty jsi na tom stejně?

Jasně, každý občas ve vztahu zažije nějakou tu hádku, ale vše má své hranice, a jakmile jsou překročeny, je lepší z toho vycouvat.

Existuje hodně důvodů, proč nazývat vztah nezdravým. Hodně dívek si ale neuvědomuje, že se v takovém vztahu nachází, dokud se skutečně něco špatného nestane. A ano, možná tady mluvíme i o tvém příteli. Může být nebezpečný? Zde jsou varovné signály:

Když se jeho chování vymyká kontrole

Ruku na srdce, připadá ti, že se tvůj kluk snaží ve vašem vztahu kontrolovat každý váš pohyb? V těch špatných vztazích se většinou jeden z partnerů uchýlí ke snaze prosadit si nadvládu - takže můžeš očekávat, že ti začne diktovat nejen, jak se smíš a nesmíš oblékat, ale také to, koho můžeš a nemůžeš vídat.

Když je až příliš náladový

Je důležité, abys poznala rozdíl mezi vztekem a agresivitou. Vztahy jsou složité a občas každý z nás vybouchne, ale rozhodně není normální, když je někdo agresivní. V tomto případě je agresivitou myšleno například házení věci kolem sebe či jejich rozbíjení.

 

 

Násilník
Pokud na tebe tvůj kluk pořád jenom řve, měla bys to ukončit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Když si tě neustále přivlastňuje a manipuluje s tebou

Není normální, pokud tě chce mít neustále jen pro sebe. Jestli se snaží omezovat tvůj čas, který trávíš s jinými lidmi, raději zpozorni. Zejména pak jedná-li se o přátele nebo rodinu. A stejně tak si dej pozor i v případě, kdy na tebe tvůj kluk vyvíjí tlak či tě obviňuje, aby dosáhl svého. Manipulátoři si s člověkem rádi hrají tak, aby docílili vlastních potřeb.

PŘEČTI SI TAKÉ:
VAŠE PŘÍBĚHY: Nejlepší kámoš? Ne, hnusný násilník
Když tě tvůj kluk nutí: Zhubni, budeš hezčí
Týpci, kteří se k tobě určitě hodit nebudou!

Když na sebe nebere žádnou odpovědnost

Za nezdravý vztah se také považuje takový, kdy jeden z partnerů neustále obviňuje ostatní (zejména pak toho druhého z páru), ale rozhodně ne sebe. Nedokáže vzít zodpovědnost za vlastní činy a představa toho je pro něj nepředstavitelná a podle toho pak vypadá i jeho chování.

Když tě fyzicky napadá

Tak v tomto případě je určitě více než jasné, že bys měla vyhledat pomoc nebo vztah ukončit. Pokud tě fyzicky napadá - bije či týrá, rozhodně si to nenechávej pro sebe. To samé platí také, jestliže tě napadá slovně, uráží a má na tvou osobu neustále směšné poznámky. Tady se pak zase dá hovořit o slovním napadání nebo psychickém týrání.

 

Násilník
Pokud tě uhodí, už ho nikdy nechtěj vidět. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Když je přehnaně žárlivý a vyhrožuje ti

Každý občas žárlí, ale věci se mohou občas vymknout kontrole. Příliš žárlivý přítel ti totiž může nakonec kromě říkání jízlivých poznámek začít kontrolovat také telefon, e-mail, Facebook a jednoduše veškeré tvoje aktivity. Z toho důvodu ti pak může taky začít vyhrožovat. Jakmile zaznamenáš něco takového, měla bys okamžitě zasáhnout, jelikož se pak můžeš dostat do začarovaného kruhu, ze kterého se jen těžko dostaneš ven.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Třetina žen zažívá domácí násilí. Bití maminky většinou vidí děti!
VÝMĚNA MANŽELEK: Život s cholerikem? Nevěřte, že se změní!

Vztahy jsou různé, ale tyto varovné signály jsou jedny z nejčastějších v případě, že není s vaším vztahem něco v pořádku. Čím dříve si je uvědomíš, tím snadnější pro tebe bude všechno ukončit nebo případně vyhledat pomoc. Rozhodně ale nespoléhej na to, že se může agresivní partner ze dne na den změnit, tak to totiž bohužel nechodí.4 hlasů
Vaše hodnocení