Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »
reklama

Dress code jsou zjednodušeně pravidla oblékání ve společnosti. Možná ses s nimi už někdy setkala, když jsi šla s rodiči na nějakou společenskou událost. Na pozvánkách se často v rohu píšou dvě slůvka „dress code…“. Jde o malý tahák, který ti prozr...

DRESS CODE: Ke každé příležitosti správně oblečená

Dress code
zdroj: Thinkstockphotos Dress code
aktualizováno 03.10.2013, 00:00 | 03.10.2013, 00:00 | Kirsten Axe/Krasna.cz

Dress code jsou zjednodušeně pravidla oblékání ve společnosti. Možná ses s nimi už někdy setkala, když jsi šla s rodiči na nějakou společenskou událost. Na pozvánkách se často v rohu píšou dvě slůvka „dress code…“. Jde o malý tahák, který ti prozradí, jak máš přijít oblečená, předejdeš tak společenskému trapasu.

Dress code je odborně soubor pravidel určující styl oblékání pro určité společenské události, ale nejen pro ně. Pravidla v oblékání prosazují i některé podniky a veřejná místa a klidně tedy můžou v zaměstnání potkat i tebe. Dress codem a jeho označením se striktně řídí muži, podle kterých si žena volí šaty.

Black tie
V doslovném překladu znamená black tie černá kravata. Bohužel to ale tak úplně neznamená, že si ji pánové vezmou. Ve skutečnosti se od nich požaduje smoking zapínaný na jeden knoflík, motýlek a černá vesta. Kalhoty jsou vždy bez manžet, ale s lampasy – takový tenký lesklý proužek na bočních švech.

Jak se tedy zařídíme my? Ženy volí dlouhé (!) společenské šaty, popřípadě koktejlky (dlouhé černé se špagetovými ramínky, často si ženy pod pojmem koktejlky představují šaty do půli kolen ve všemožných barvách). Róba by měla být převážně laděna do tmavšího duchu; světlejší a výraznější barvy se používají trošičku jinde.

Na jakou akci vyrazit v black tie? Typickým příkladem je třeba předávání Oscarů, udělování cen nebo večerní společenské akce. V některých pozvánkách se může vyskytovat pojem formal nebo formal attire. To je ostatně to samé, co black tie, ale pokud se jedná o kreativní prostředí, muž si může dovolit zvolit smoking pouze s černou košilí bez motýlka a kravaty. Pro nás ženy formal znamená možnost vzít si i kostýmek.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak být královnou tanečních aneb nejlepší šaty pro tebe
Co takhle si obléct … ŠATY!

White tie
White tie je nejvyšší možný požadavek od pořadatelů vůči hostům, automaticky to znamená, že večer bude probíhat velice formálně, od čehož se budou odvíjet i materiály a propracovanost oděvů. S "bílou kravatou“ se můžeš setkat třeba na plese nebo na vlastní svatbě, v bledě modrém to pro nás znamená drahou blyštivou róbu, luxusní doplňky, profesionálně upravený účes, make-up i nehty. Pro pány je white tie jedinou možností, kdy mohou nosit šperky, jako jsou třeba zlaté prsteny nebo knoflíky, a je pro ně nevyhnutelnou nutností mít na sobě frak, bílého motýlka, bílou vestu, košili a černé luxusní lakýrky. Do white tie se stylizují obzvlášť dirigenti, účastníci státních večeří, plesů, svateb a podobně.

Creative black tie 

Z toho, co jsem psala výše, tě asi napadá smoking pro pány, dlouhé nebo kratší pro dámy. Ve skutečnosti to tak opravdu je, akorát se creative black tie vyznačuje tím, že se sice společenským šatům nevyhneš, ale je tu maximálně povolená uzda tvé kreativitě. Při těchto událostech je možnost využít nejnovější módní trendy, nejpestřejší vzory látek a nejoriginálnější doplňky. Pánové se mohou projevit různě barevnými kravatami, smokingy i vestami, dámy jsou na tom podobně. Typická událost pro creative black tie je například karneval, firemní večírek a podobně.

Další dress cody
Black tie optional
– pánové mohou, ale nemusí vyrazit ve smokingu, nutností je však pro ně tmavý oblek a vázanka, ženy jsou opět minimálně po kolena zahalené.
Semi formal – v tomto případě se ženy, ale i muži řídí časem, ve který se akce koná. Před 18. hodinou je slušnost obléci se do světlejších barev, poté však opět kralují tmavé. Semi formal je také nejběžnější oblečení pro pány (mohou v něm vyrazit jak do práce, tak na večírek)
Cocktail attire – ve volném překladu se jedná o koktejlovou party, která se řídí ročním obdobím, místem a i časem. Pánové opět mohou povolit uzdu své kreativitě a pro dámy existuje pravidlo vysokých podpatků a psaníčka.13 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •